Brno a víkend na Morave

Návštevu Brna sme mali naplánovanú na polovicu augusta, keď sa tu konal závod Moto Grand Prix 2015, na ktorý sme mali lístky, takže sme nevynechali príležitosť pozrieť si aj samotné Brno.

Po druhýkrát sme Brno navštívili vo februári 2016 a videli opäť pár zaujímavých miest, čo stoja za návštevu, preto menšie doplnenie :).
Po tejto návšteve môžem definitívne povedať, že Brno je mesto gastronómie, sú tu perfektné kaviarne, reštaurácie, krčmičky či bary. V takom duchu sa niesla aj naša druhá návšteva a aby sme teda len celé dva dni nejedli a nepili, v nedeľu sme sa zastavili vo wellness Infinit Maximus, ktoré tiež odporúčam všetkým čo majú radi relax, sauny a vírivky :).

Takže náš gastronomický deň začíname v centre mesta v reštaurácii a súčasne aj hoteli Pegas, kde skúšame typické české jedlo – sviečkovú s knedlíkom :). Super ceny, dobré pivo, rýchla obsluha, čiže určite odporúčam navštíviť toto miesto ak budete v centre. Kúsok odtiaľ je momentálne v Brne veľmi obľúbená socha Jošta Lucemburského na koni, ktorá stojí na Moravskom námestí len pár mesiacov, no už sa tu občas tvoria rady turistov aby sa mohli pod ňou odfotiť. Áno pod ňou, nie pred ňou, pretože až keď sa postavíte pod koňa pochopíte prečo je táto socha taká populárna. Myslím, že pre vysvetlenie postačí foto :).

Socha Joštu Luxemburského

Brno - socha Joštu Luxemburského

Od Jošta sme sa presunuli na Petrov, kde sme absolvovali krátku prehliadku do veže odkiaľ je pekný výhľad na Brno. Ešte predtým sme sa zastavili v mini kaviarni Mitte na výborné espresso. Po Petrove som sa na Zelnom trhu stretla s kamarátkou a opäť sme zamierili do jednej z množstva brnenských kaviarní, tentokrát to bol bar Skog. Levanduľová limonáda bola super, aj keď ceny sú tu možno trochu vyššie ako inde, zariadenie v nórskom štýle sa mi páčilo a očividne je to tu veľmi obľúbené, lebo skoro všetky stoly boli plné. Potom sme mali dosť naponáhlo, pretože sme chceli stihnúť predstavenie v hvezdárni na Kraví hore, žiaľ keď sme tam prišli, oznámili nám, že lístky boli vypredané už 5 hodín dopredu. No napriek tomu je toto miesto veľmi pekné, náučne zariadené ako mini múzeum o vesmíre, dokonca vonku sú rôzne interaktívne prístroje, ktoré zaujmú malých aj veľkých :). A aby sme náhodou nevyhladli, cestou z hvezdárne sme sa zastavili na vynikajúci cheesecake v Caffe del Saggio, kaviarni v rodinnom dome, zariadenú v starom americkom štýle.

Výhľad z Petrova

Výhľad z Petrova

Hvezdáreň Kraví hora

Pomaly sa stmievalo a nás čakala o 19.00 rezervácia v jednom z najslávnejších brnenských barov – Bare, ktorý neexistuje. Slávny určite aj vďaka originálnemu názvu, no výber drinkov je tu fakt veľký, buď rôzne zaujímavé kokteily alebo obrovské množstvo rumov, ginov či whisky. Raz za čas sa menu s kokteilami mení, momentálne tam mali kokteily podľa známych amerických hercov a aj bar mi pripomínal americké 20.-30. roky, hudba, zariadenie či oblečenie časníkov. Kokteily sú zvláštne, určite tu nedostanete klasické mojito či piňa coládu. Ak si neviete vybrať, stačí sa obrátiť na personál a len povedať, že máte chuť na whisky alebo niečo sladšie a oni vám už poradia :). Okrem kokteilu sme skúsili aj pohárik rumu (A.H.Riise Royal Navy) a bola som naozaj prekvapená, že aj rum mi môže chutiť :). Síce je bar zameraný na nápoje, dostať tu aj niekoľko druhov hamburgerov, pre tých, ktorí nie sú až tak hladní, no dali by si niečo malé, odporúčam slider (malý hamburger s hranolkami, mäso má cca 80 gramov).

Bar, ktorý neexistuje

Bar, ktorý neexistuje

Po asi dvoch hodinách v bare, ktorý neexistuje sa presúvame do ďalšieho baru s originálnym názvom – Na Proti. Tento bar v podzemí je zameraný hlavne na pitie absintu, opäť chválim personál, ktorý nám o každom type absintu niečo porozprával, tiež vedel odporučiť, ak sme chceli niečo sladšie či výraznejšie. Pitie absintu tu však nefunguje tak, že narýchlo do seba obrátite poldecák a zapijete niečím sladkým. Nápoj sa servíruje vo väčších sklených pohároch, do ktorých si každý podľa chuti doplní vodu (alebo teda nechá nakvapkať) zo špeciálnej nádoby (viď foto). A aj napriek tomu, že absint je silný alkohol, chuť ma príjemne prekvapila a stačilo ho len trošku zapiť čistou vodou. Okrem absintu odporúčam ešte jednu špecialitku, čo tu ponúkajú a tou je nakladaný hermelín s chlebom a cibuľkou :). Hodí sa hlavne k pivu a je to fakť mňamka :).
Jeden z podnikov, ktorý sme ešte chceli stihnúť, no bol plný a nepustili nás dnu, je Super Panda Circus, tiež miesto, kde vraj robia výborné kokteily a známe je aj vďaka tomu, že sem musíte zazvoniť ako keby idete k niekomu domov na návštevu :). V poslednej dobe tu však zrušili rezervácie, čiže sme sa sem nedostali, bližšie info doplním nabudúce keď nás pustia :).

Bar Na Proti

Bar Na Proti

Po brnenskej tour de Bar sme sa v nedeľu rozhodli zrelaxovať vo wellness centre Infinit Maximus. Bola som veľmi milo prekvapená zariadením, hlavne saunového sveta. Sáun je tu dokopy možno 15 a zariadené naozaj krásne – niektoré ako drevené domčeky pripomínajúce mi film Pán prsťenov, alebo ako vínne pivnice s krbom vo vnútri. Vstup do sáun je v cene a okrem toho je tu aj časť privátne wellness, kde si môžete dopriať sauny alebo rôzne tipy kúpeľov vo dvojici :).

Brno

Nasledujúce riadky sú venované našej návšteve Brna v lete v auguste 2015:

V prvý večer nášho príchodu už na spoznávanie mesta toľko času nebolo, tak sme celý výlet začali ako inak ak nie výborným českým pivom. Na odporúčanie domácich (Hanky a Ivana, u ktorých sme aj nocovali, začo ešte raz ďakujeme :)), sme zašli do reštaurácie, alebo teda skôr kaviarne Era. Ochutnali sme domácie pivo a tiež výborné bravčové na grilovanej zelenine a hamburger :). No a na záver sme neodolali a objednali si ešte aj čučoriedkovo-smotanový koláčik.

Kaviareň Era

Na úvod pár praktických informácií o Brne. Brno je druhé najväčšie mesto v Čechách (po Prahe) a najväčšie mesto Moravy s počtom obyvateľov cca 380 000. Nachádza sa tu niekoľko významných histockých pamiatok a tiež známa Masarykova univerzita, na ktorej v súčastnosti študuje aj množstvo Slovákov. Čo sa týka dopravy po meste, najpraktickejšie sú električky (po brnensky šaliny), najvýhodneším lístkom je viacnásobná električenka za 156 Kč, na ktorej máte niekoľko jázd a jedna vyjde tak tesne pod 20 Kč. Podľa tety predavačky v trafike môžete s touto „jízdenkou“ jazdiť aj dvaja, túto informáciu však úplne na 100% nezaručujem :), pretože ani spomínaná pani si nebola istá. Ak sa však už odveziete do centra, historické jadro mesta je malé a dá sa tu bez problémov prepravovať peši, čiže až toľko tých lístkov potrebovať nebudete.

Ceny v Brne sú veľmi príjemné aj pre nižší rozpočet, samozrejme nájdu sa tu aj drahšie reštaurácie či kaviarne, no vo väčšine prípadov si nemusíte siahať až tak hlboko do vrecka. Za pivo sa platí skoro všade cca okolo 1 eura, káva tiež okolo 1 eura a obed alebo večera v reštaurácii v priemere 7-8 euro.

Námestie Slobody

Brno

Sobotu ráno začíname prehliadkou Brna a po vystúpení zo „šaliny“ sa prejdeme len kúsok po ulici Veveří až kým nenájdeme kaviareň Kafec. Tú sme navštívili opäť na odporúčanie domácich Hanky a Ivana, ktorí si tu chválili hlavne raňajkové menu. Spôsob objednávania je už sám o sebe iný ako sme zvyknutí, dostanete zoznam s jednotlivými raňajkovými menu a sami si zaškrtnete čo konkrétne chcete – napríklad vajíčkové alebo waflové menu no a k tomu ešte rôzne dobroty navyše – misku ovocia, tvaroh, rôzne druhy káv a podobne. Za 270 Kč sme si pochutnali na praženici s pečivom, výbornej wafly s lekvárom a šľahačkou, kávou a čerstvým ovocným muštom. Spokojní s plnými bruškami pokračujeme do centra mesta na Námestie Slobody. Tu sa práve konal nejaký festival, takže sme si okrem iného mohli poprezerať aj stánky s rôznymi ľudovými výrobkami alebo ochutnať domáce špeciality. Zaujímavosťou na námestí je moderná čierna socha, prikladám foto aby ste si sami urobili obraz o tom, čo vám najviac pripomína :). Ide o Brnenský orloj, ktorý každý deň o 11:00 vypustí guličku, ktorá nakoniec vypadne von jedným zo štyroch otvorov a ten kto ju chytí si ju môže odniesť domov ako suvenír. Ide o sklenené guličky vyrábané ručne v Karlove.

Brnenský orloj

Kaviareň Kafec

Námestie Slobody

Z námestia pokračujeme po uliciach s obchodíkmi a reštauráciami až na námestie Zelný trh. Tu sa každý deň okrem nedele koná trh so zeleninou a ovocím, počas našej návštevy tu bolo stánkov pomenej, ale ak máte chuť na čerstvé ovocie, tento trh je určite tým správnym miestom. Pre milovníkov syrov sa tu nachádza známa syráreň La Formaggeria, Grand Moravia, kde si môžete zakúpiť české aj talianske syry, jogurty a iné mliečne výrobky. Kúsok od námestia Zelný trh je mestská radnica, na ktorej vrch sa dá vystúpiť, odporúčam kvôli pekným výhľadom a fotkám :). Vstupné je 50 Kč. Pri námestí sa tiež nachádza Mendelovo múzeum, ak sa zaujímate o oblasť genetiky, Mendel nejaký čas pôsobil aj v Brne. Ak budete pokračovať zo Zelného trhu do kopca, dostanete sa krátkou prechádzkou až ku katedrále Svätého Petra a Pavla (skrátené nazývaná Petrov). Stavba je dominantou mesta, vstup dovnútra je zdarma a z jej okolia tiež môžete urobiť niekoľko pekných fotiek a pohľadov na mesto. Priamo pod katedrálou sa nachádzajú Denisovy sady, záhrady v ktorých si môžete počas horúcich dní oddýchnuť v tieni stromov.

Zelný trh

Katedrála Sv. Petra a Pavla

Denisovy Sady

Pokračujeme po Husovej ulici až sa dostaneme k parku, kde vedie cesta na hrad Špilberk. Špilberk stojí v Brne od 13.storočia a niekoľko krát bol v minulosti neúspešne obliehaný. Dnes asi najväčšou atrakciou, ktorú sme si nenechali ujsť ani my, sú väznice nazývané kasematy. Po výstupe na Špilberk nám schladenie sa v podzemí aj celkom dobre padlo :). Vstupné pre dospelú osobu je 90 Kč a prehliadka so sprievodcom sa koná každú celú hodinu. Naša skupinka nebola veľká, ale pani sprievodkyňu musím teda naozaj pochváliť. Ak by tam nebola a nerozprávala nám všetky tie pútavé a hrôzostrašné príbehy o väznici, povedala by som si, že je to len také obyčajné väzenie, väčšina ciel prázdna, občas nejaké mučiace nástroje. No vďaka výkladu sme sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o jednotlivých trestoch, ako väzni v takomto väzení preživali svoj bežný deň, čo jedli a kde spali, koľkým sa podarilo ujsť a mnoho mnoho iného. Nebudem prezrádzať viac aby som vám nepokazila zážitok :). Špilberkské kasematy slúžili v 18. storočí ako žaláre pre najnebezpečnejších väzňov, neskôr v roku 1855 boli žaláre zrušené a uzatvorené.

Pod Špilberkom

Kasematy

Kasematy

Kasematy

Po prehliadke väznice sme sa prešli ešte po areáli hradu a natrafili sme na veľmi útulné Babinské bistro, kde sme si sadli na studené pivo a trošku si oddýchli. Potom sme sa vrátili späť do centra, kde sme si prezreli pár obchodov a nazreli do cukrárne s pekným názvom, ktorý už sám o sebe vyvoláva chuť na sladké – V melounovém cukru. Hanka nám odporučila, že sem máme zájsť na dobrý koláčik alebo kávu, žiaľ vnútri nemali klímu a vonku sa sedieť nedalo. Takže sme si to len prezreli zvnútra a pokračovali ďalej, pretože sme sa chceli niekde schladiť. Ak by ste však do Brna prišli nie počas najväčších horúčav, túto milú cukráreň nájdete na Františkánskej ulici, pešo asi 5 minút od Zelného trhu. Keď už toľko opisujem kaviarne a cukrárne, nám sa páčilo aj na Námestí Slobody v Eiscafe Delikana, na výber majú rôzne zmrzlinové poháre a tiež domáce limonády.

Zelný trh a Radnica

V Brne je aj niekoľko atrakcií, ktoré sme nestihli absolvovať, tak na záver aspoň pár spomeniem. Začala by som Brnenskou priehradou, kde trávia leto a horúce víkendy domáci aj turisti. Priehrada sa nachádza cca 20 minút autom od Brna a zaujímavosťou pri nej je pilier z nedostavanej diaľnice, ktorú tu kedysi plánoval postaviť Hitler vrámci spojenia Viedeň – Vratislav. Pre milovníkov zvieratiek nájdete v Brne aj zoo s viac ako 300 druhmi zvierat. Viac informácií na linku samotnej zoo.

Náš deň v Brne sa končí a na záver sa ešte zastavujeme na večeru. Najskôr sme chceli zájsť na steak do reštaurácie Montebu, ale žiaľ akurát vtedy tu mali uzavretú spoločnosť. Tak sme nakoniec skončili v Bistre Franz na Veveří ulici, kde sme si pochutnali na výbornej hovädzinke a hubovom rizote. Bistro je zariadené v retro štýle a je to vhodné miesto aj na raňajky alebo len posedenie pri káve. Nechali sme sa zlákať aj na sladké makarónky, ktoré určite odporúčam, boli výborné :). Hlavne tá citrónovo zázvorová :).

V nedeľu sme mali na pláne „len“ závod motoriek Moto GP, no cestou sem sme sa ešte stihli zastaviť v nákupnom centre Olympia. Čo sa týka závodu, aj keď nie ste veľký fanúšik motoriek, je to určite skvelý zážitok, celá atmosféra, fanúšikovia, tlačenica v dave a podobne. Na závode sa tento rok zúčastnilo okolo 250 000 ľudí, ale musím povedať, že organizácia bola výborná, nezažili sme skoro žiadne veľké zápchy a miesto na sedenie sme tiež našli bez problémov. Okruh sa nachádza za Brnom, čiže si vyhraďte aspoň pol hodinku na cestu sem z centra.

Moto GP Brno 2015

Víkend v Brne je určite dobrý nápad ak nechcete cestovať ďaleko zo Slovenska, máte voľných len pár dní a nechcete minúť stovky eur :). Príjemné kaviarne a „hospúdky“, vynikajúce pivo, prechádzky cez parky a námestia, historické pamiatky, ale aj športové vyžitie. Na záver len krátky zoznam vecí, ktoré by ste si v Brne nemali nechať ujsť :).

  1. Domáce pivo
  2. Špilberské kasematy
  3. Kaviareň Era
  4. Bistro Franz
  5. Námestie Slobody

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *