Budapešť – krásavica na Dunaji

Ak máte chuť na lacný predĺžený víkend neďaleko slovenských hraníc, odporúčam hlavné mesto susedného Maďarska – Budapešť. Ja som Budapešť navštívila počas Valentína 2014 vďaka akcii prepravnej spoločnosti Student Agency. Spiatočný lístok z Bratislavy pre 2 osoby stál 16€. Inak stojí tento lístok bez zľavy 16€ na osobu, čo je tiež dobrá cena :). Cesta trvá asi 2 a pol hodinky a vystúpite na autobusovej stanici v Budapešti – Könyves Kálmán, odkiaľ ide modrá linka metra a zastávka sa volá Népliget.

Metro má v Budapešti štyri trasy a je to najstaršie metro v Európe po Londýne. Niektoré vozne vyzerajú naozaj staro, ale je to určite najrýchlejší spôsob dopravy v meste. Lístky sa dajú kúpiť na každej stanici buď v automate alebo v stánku. Jednorázový lístok stojí 350 HUF (1,1€), celodenný 1650 HUF (5,23€). Viac informácií o cenách nájdete na tejto stránke. Po meste sa môžete pohybovať aj taxíkom, ale pozor na podvodníkov. Taxík musí byť označený a cena za kilometer sa pohybuje okolo 280 HUF (0,89€).

Základné fakty o meste na Dunaji

Budapešť je najväčšie maďarské mesto s približne 1,7 miliónmi obyvateľov. Do roku 1918 bola Budapešť hlavným mestom Uhorského kráľovstva a po dlhú dobu bolo mesto rozdelené na 3 časti – Buda, Pešť a Starý Budín. Tieto tri časti sa v roku 1873 zlúčili do jednotnej Budapešti. Mestom preteká Dunaj, cez ktorý ide dokopy 9 mostov. Obyvatelia sú väčšinou veľmi milí a ochotní a radi Vám pomôžu s orientáciou, pravdaže ak sa dohovoríte :). Mladí väčšinou aspoň trochu po anglicky vedia, my sme mali šťastie, že v našej skupinke bol aj maďarsky hovoriaci cestujúci :). Mesto je rozdelené na 23 častí, ktoré sú označené rímskymi číslami a aj domáci ich väčšinou volajú len číslami. Ak sa vyberiete do Budapešti vlakom, pravdepodobne Vás dovezie na vlakovú stanicu Nyugati pályaudvar, kde sa nachádza aj najväčšie nákupné centrum – West End. Letisko sa volá Budapešť-Ferihegy a lieta odtiaľto aj nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair.

Budapešť

Výlet loďou po Dunaji

Náš pobyt v Budapešti sme začali prechádzkou popri Dunaji a prešli sme dokopy okolo piatich mostov. Najznámejšie mosty sú Reťazový most (Széchenyi Lánchíd), Margitin most (Margit híd) alebo Most Slobody (Szabadság híd). Reťazový most bol postavený v 19.storočí a je pomenovaný podľa známeho maďarského politika Istvána Széchenyiho. Dnes sa Budapešť delí na 2 hlavné časti – Pešť, ktorá je rovinatejšia a Buda, skôr kopcovitého charakteru. V časti Pešť sa popri Dunaji nachádza niekoľko reštaurácií priamo na lodi, kde môžete ochutnať výbornú domácu kuchyňu. Ceny sú trochu vyššie ako inde, ale práve tu môžete vyskúšať špeciality z rýb ako napríklad halászlé (rybacia polievka).

Takisto si tu môžete zakúpiť plavbu po Dunaji, niektoré spoločnosti ponúkajú aj obed, večeru alebo nápoje na palube. V zimnom období sú plavby obmedzenejšie, ale ponuka je dosť široká, takže si určite budete mať z čoho vybrať. Najlacnejšia alternatíva je takzvaná „lodná mestská doprava„, ktorá premáva len cez pracovné dni cca každú celú hodinu a lístok stojí 750 HUF (2,4€). Lístok si môžete zakúpiť priamo na lodi a na tejto stránke nájdete zoznam všetkých zastávok kadiaľ loď ide.

Opera

Centrum Budapešti

Spoznávanie centra mesta sme začali prechádzkou cez Most Slobody do mestskej časti Buda k lanovke, ktorá Vás vyvezie na Hradný pahorok (Vírnegy). Lanovka ide ani nie minútu, takže ak je pekné počasie, odporúčam radšej prechádzku :). Lístok na lanovku stojí 1100 HUF – 3,5€. Po vystúpení lanovky máte 2 možnosti – buď doľava smerom k budapeštianskej galérii alebo doprava, kde sa nachádza známa rybárska bašta a chrám Sv. Mateja. Oba smery sú však zaujímavé, preto odporúčam navštíviť aj to aj to.

Maďarská národná galéria obsahuje významnú zbierku maďarského umenia a okrem nej tu môžete navštíviť aj Buda­peštianske historické múzeum alebo Ludwigovo múzeum. Sídlo tu má aj Széchenyiho knižnica a prezident Maďarskej republiky. Okolie galérie a múzeí je krásne upravené, rozprestierajú sa tu veľké záhrady s krásnym výhľadom na Pešť a Parlament. Známa je aj fontána Mateja Korvína nachádzajúca sa v areáli.

Hradný vrchHradný vrch

Prechádzky po Bude

Opačným smerom od galérie a múzeí nájdete úzke uličky, reštaurácie, kaviarne, ale hlavne známe historické miesta ako Chrám Sv. Mateja alebo Rybársku baštu. Chrám Sv. Mateja bol postavený v 13.storočí a niekoľkokrát prestavený, dokonca čiastočne zničený. Isté obdobie bol prerobený aj na mešitu, neskôr ale opäť späť na rímskokatolícky chrám. Hneď pri ňom nájdete aj známu Rybársku baštu (Halászbástya) odkiaľ je najkrajší výhľad na mesto. V okolí bašty je množstvo pouličných predajcov alebo muzikantov, ktorí dotvárajú dovolenkovú atmosféru.

V blízkosti nájdete aj drahý hotel Hilton a priamo na hradbách reštauráciu s výhľadom na mesto (ceny sú však poriadne mastné – pivo cca 7,50€). Ďalej sa dá ešte pokračovať do uličiek tohto starého mesta, kde je pár obchodíkov so suvenírmi, ale najviac turistov sa zdržiava pri chráme a bašte. Z hradného vrchu sa do mesta dostanete metrom alebo autobusom. Najbližšie metro je Batthyány tér na červenej trase a autobus číslo 16.

Chrám sv. Mateja

My sme sa odviezli autobusom na zastávku Deák tér, čo je križovatka medzi tromi metrami – červeným, modrým a žltým. Odtiaľ sme sa prešli k známej budapeštianskej ulici Andrássy út, ktorú prirovnávajú k parížskej Champs-Elyseés. Na začiatku sa nachádza niekoľko drahých značkových obchodov a potom budapeštianska opera. Inak tu nájdete niekoľko kaviarní, reštaurácií a cukrární, ale ulica je veľmi dlhá, preto odporúčam len sa tu na chvíľku zastaviť a ďalej sa odviezť metrom.

Zábavný park a zoo len na krok od centra

Keďže sme nevedeli, že sa tu poriadne nachodíme, išli sme pešo až po Námestie hrdinov, kde sa nachádzajú ďalšie významné budapeštianske pamiatky a miesta. Na námestí hrdinov sa nachádza Pamätník milénia a vysoký 36 metrový stĺp. Okrem toho sú tu sochy významných postáv maďarskej histórie na čele s uhorským kráľom Štefanom. Na námestí uvidíte oproti sebe 2 významné budovy – Múzeum krásneho umenia a Halu umení. Len kúsok od námestia sa nachádza budapeštianska zoo a zábavný park Vidámpark (v zime zatvorený). Taktiež tu nájdete známe budapeštianske kúpele – Széchenyi. Celodenný vstup stojí 4100 HUF (13€) a môžete si tu oddýchnuť a zaplávať v bazénoch, vírivkách, saunách alebo ísť na masáž.

Námestie hrdinov

Tretí najväčší parlament sveta

V centre Budapešti je populárna nákupná ulica Váci utca. Nie ďaleko od tejto ulice sa nachádza ďalšia známa budapeštianska pamiatka a tou je Bazilika Sv. Štefana (Szent István Bazilik). Je to najväčší rímskokatolícky chrám v Budapešti a bola postavená v polovici 19.storočia. Vstup do baziliky je zdarma, kostol je otvorený do 19:00 a kaplnka len do 16:00. V kaplnke sa nachádza vzácna relikvia, nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana, neskôr vyhláseného za svätého.

Každý kto bol v Budapešti si určite všimol jednu z najimpozantnejších budov mesta a tou je Parlament. Je to tretia najväčšia budova parlamentu na svete a najkrajší výhľad na ňu je z mestskej časti Buda – konkrétne z Rybárskej bašty na hradnom vrchu. Vo vnútri sa nachádza 691 miestností a skoro 20 kilometrov schodísk. Zaujímavosťou je, že sa na stavbe tejto budovy koncom 19.storočia podieľali aj slovenskí murári.

Parlament

Podmorský svet v Tropicáriu

Veľa slovenských, ale aj zahraničných kancelárií robí výlety do Budapešti spojené s návštevou Tropicária. Je to veľké akvárium nachádzajúce sa v nákupnom centre na konci Budapešti. My sme sem išli z centra mesta, najskôr metrom, potom električkou a na záver ešte autobusom. Autobus, ktorý sem chodí má číslo 33 a vystúpite, keď v diaľke uvidíte veľké nákupné centrum Campona.

Tropicárium sa nachádza priamo vo vnútri centra. Vstupné pre dospelých je 2300 HUF (7,4€), pre študentov 1900 HUF (6,12€) a deti do 18 rokov 1600 HUF (5,15€). Celkovo je Tropicárium pomerne malé, nachádza sa tu len niekoľko miestností. Ako prvé sú nádrže s rôznymi druhmi rýb, neskôr hady a hmyz. Veľmi pekne je spravená časť, ktorá pripomína dažďový prales – tu uvidíte krokodíly, opice a farebné vtáky (niektoré vám budú dokonca voľne poletovať nad hlavou). Najväčšou atrakciou je presklený tunel, kde okolo Vás plávajú rôzne morské ryby, ale hlavne žraloky, takže sa naozaj cítite ako v mori :). Kto má záujem, každý štvrtok sa tu koná kŕmenie žralokov od 15:00 poobede. Posledná miestnosť je s veľkým bazénom, kde plávajú raje a iné ryby, ktoré si môžete chytiť a pohladkať. V celom areáli sa smie fotiť, takže si môžete odniesť celkom pekné zábery.
TropicáriumTropicárium

Nákupy na záver

Ak máte dosť obzerania morského sveta, môžete čas stráviť v nákupnom centre Campona. Obchodov je tu naozaj veľmi veľa a ceny sú v Budapešti častokrát nižšie ako na Slovensku, preto sa tu oplatí nakupovať. Dokonca, keď sme boli v Budapešti my, výmenný kurz medzi Eurom a maďarským forintom bol výhodnejší v Maďarsku ako u nás. Takže sme mohli počkať a peniaze si zameniť až priamo tam. Najväčšie nákupné centrum v meste sa volá Westend a nachádza sa priamo pri vlakovej stanici Nyugati. Chodí sem modrá linka metra a vystúpiť treba na stanici Nyugati Pályaudvar. Ďalším známym nákupným centrom je Mammut nachádzajúci sa v časti Buda medzi námestiami Széll Kálmán tér a Széna tér.

V Budapešti sa dobre maškrtí :)

Ako som už spomínala, najznámejšou nákupnou ulicou v Budapešti je Váci utca. Nachádza sa v centre blízko známeho námestia Vörösmarty tér, kde nájdete jednu z najdrajších, ale inak veľmi vychytených cukrární v meste – Gerbeaud. Mne pripomínala Hotel Sacher vo Viedni a myslím, že aj ceny boli veľmi podobné :). Väčšina turistov si tu dáva typický domáci maďarský dezert – somlói galuska a kávičku. Na Váci ulici nájdete obchody podobné tým slovenským, ale aj pár neznámych značiek a pomedzi to reštaurácie, kaviarne a fast-foody.

Na konci Váci ulice sa nachádza veľmi známa maďarská tržnica – Nagycsarnok. Táto historická dvojposchodová budova z konca 19.storočia je obľúbeným miestom domácich, pretože tu vždy nájdu čerstvé a kvalitné potraviny. Druhé poschodie je venované skôr suvenírom a odevom, či doplnkom do bytu, kdežto prvé je zamerané na potraviny. Nájdete tu zeleninu, ovocie, syry, maďarské klobásky a mäsko, koreniny, ryby alebo pečivo.
TržnicaTržnicaNa záver môjho krátkeho pobytu v Budapešti ešte malé zhrnutie, čo si určite nenechajte v tomto krásnom meste ujsť:

1. domáci guláš
2. prechádzku popri Dunaji
3. výhľad na mesto z hradného vrchu
4. dezert somlói galuska
5. návštevu tržnice Nagycsarnok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *