Cesta do bieleho mesta – Arequipa

Ešte pred príchodom do jedného z najkrajších peruánskych miest – Arequipa, sme sa zastavili v oáze :). Len hodinku cesty od Paracas je malá dedinka uprostred pieskových dún. Huacachina. Zajednali sme si ubytovanie v stane v campe, keďže sme si mysleli, že tu budeme sledovať hviezdy. Žiaľ podcenili sme množstvo hmyzu pri stojacej vode. A tiež sme podcenili ubytovanie :). Rozhodli sme sa podľa recenzií, aj keď v Huacachine ich veľa dobrých nebolo. Znie to možno dosť kriticky, ale oáza je naozaj nadhodnotenou destináciou v Peru.

Sandboarding či buggy

Huachacina vznikla ako oáza, ale postupom času tu voda začala miznúť. A aj preto ju začali dopĺňať umelo. Vo vode sa nedá kúpať a okolo nej je promenáda s pár reštauráciami a obchodíkmi. Hlavnými atrakciami je však sandboarding a jazda na buggy v dunách. My sme tieto atrakcie nevyskúšali, ale išli sme sa prejsť na západ slnka na duny. Musím povedať, že aj ked Huachacina na mňa pôsobila umelo, západ slnka stál za to. Ak sa tu rozhodnete zastaviť, určite odporúčam šľapanie na jednu z okolitých dún. V diaľke síce vidieť mesto Ica, čiže nieje to pohľad ponad duny do nekonečna. Napriek tomu, je to krásny zážitok sledovať ako slnko zapadne za pieskové hory.

Samotná Huacachina je maličká, v podstate len pár domčekov okolo jazierka. Na začudovanie tu bola dosť špina, pritom sem chodí kopec turistov. Celkovo môžem povedať, že radšej sa oplatí ostať dlhšie v Arequipe alebo Lime. A ak už budete rozmýšľať nad Huacachinov, určite stačí jedna noc.

Ochutnávka národného nápoja a slávne Nazca lines

Čakala nás noc v autobuse. Čo je ale dobré na Peru hop, že okrem zastávok na jedlo ponúka aj krátke výlety, ktoré Vám skrátia cestu. Prvou zastávkou len chvíľku za Huacachinou bola ochutnávka nápoja pisco. Samotná prehliadka so sprievodkyňou bola trošku vtipná :). Trvala asi 10 minút a veľa sme sa toho o výrobe pisca nedozvedeli :). Ale nevadí, po obhliadke nasledovalo samotné ochutnávanie a to už bolo lepšie. Dostali sme ochutnať asi 8 druhov pisca, od najsilnejšieho po sladký likér. Ku každému sme sa dozvedeli pár informácií a sprievodkyňa sa nás aj snažila naučiť pár slov po španielsky. Pisco sa vyrába z hrozna a destiluje sa v špeciálnych medených nádobách. Najslávnejším nápojom z neho je takzvaný pisco sour, ako som už spomínala v článku o Lime.

Po asi dvoch hodinách cesty sme dorazili k Nasca Tower. Mesto Nazca je známe vďaka útvarom nazývaným Nazca Lines. Tieto obrazce boli nakreslené cca 500 rokov pred Kristom. Zobrazujú rôzne útvary, napríklad pavúka, opice či ryby. Nazca lines je možné si prezrieť buď z vyhliadkovej veže Nazca Tower, tak ako sme to urobili aj my. Alebo je možné si zaplatiť let malým lietadlom ponad. Okrem obrazcov je Nazca milé mestečko, kde je príjemné stráviť jednu noc. Rušné centrum ponúka množstvo reštaurácií a podnikov s lokálnymi špecialitami.

Noc v autobuse a skoré ráno v bielom meste

Po Nazce nás čakala dlhá noc v autobuse. Peru Hop, ale aj iné spoločnosti poskytujú pohodlné často dvojposchodové autobusy. Je v nich WC a teda nieje ani potrebné zastavovať na pumpách alebo odpočívadlách. Sedadlá sú široké, čiže sa tu dá celkom dobre uložiť. Z Nazcy sme vyrazili okolo 21:00 večer a do Arequipy sme prišli ráno o 05:00.

Skoré rána v mestách sú zvláštne. Všetci ešte spia, slniečko pomaly vyhrieva kamenné ulice. Sem tam vidieť smetiarov alebo počuť ruch z reštaurácií, kde sa pripravujú raňajky. Ubytovali sme sa – krásny hotel Palla Boutique Hotel – odporúčam 😊. Žial izba ešte nebola pripravená, tak sme si len dali kávu a išli naspäť do ulíc.

To najlepšie z Arequipy

Zvláštne, že ked si začnete googliť najväčšie atrakcie Arequipy, prvou je Colca Canyon. V každom jednom rebríčku narazíte na toto miesto. Iróniou je, že samotný kaňon leží 3-4 hodiny cesty od Arequipy! To nám trochu skomplikovalo plány, lebo ísť do kaňonu na 1 deň znamená vstávanie o 3:00 v noci. A to sme len teraz došli o 5:00 do samotnej Arequipy. Stráviť tam dva dni bolo ale tiež problematické, pretože sme v Arequipe nemali toľko času. A tiež sme už zaplatili za ubytovanie. Po niekoľko hodinovom hľadaní na internete sme našli lokálnu cestovku ponúkajúcu výlet v malej skupinke. Zastavia tam kde chcete vy a neponáhľajú sa z jedného miesta na druhé len aby stihli všetko, čo bolo v popise programu.

Ale o detailoch až neskôr. Teraz späť k Arequipe. Centrum je malé a ľahko prejditelné pešo. Od hotela viedla cesta do kopca až k slávnemu námestiu Plaza des Armas s katedrálou. Odtiaľ vedie kopec uličiek plných obchodov (veľa obchodov s vlnou z alpaky) alebo reštaurácií. Objavili sme super kávu s palacinkami – Crepisimo. Na večeru odporúčam reštauráciu Zig Zag. Ochutnali sme vynikajúcu rybu a vegetariánske gnocci, všetko bolo veľmi chutné. A krásne naservírované.

Ale prečo sa teda Arequipa volá biele mesto?

Kúsok pokoja v strede rušného mesta

Biele mesto je názov pochádzajúci z pôvodu skál na ktorých Arequipa stojí. Je to sopečný kameň, ktorý má biele sfarbenie. Jednou z najkrajších architektonických divov Arequipy je jednoznačne kláštor Santa Catalina. Po vstupe sme sa ocitli v inom svete. Z rušných ulíc sme vošli do ticha medzi farebné červené a modré steny. Prezreli sme si izby mníšok, ktoré tu kedysi žili. Na niektorých sme sa čudovali aké sú priestranné a vybavené. Okrem toho sme videli pekné námestia, kde rástli pomarančovníky či iné rastliny.

Konečne sme pochopili prečo je Colca kaňon atrakcia číslo jedna

Po dvoch dňoch v Arequipe nás čakal výlet do slávneho kaňonu Colca. Zajednali sme si zájazd cez carlitos tours. Síce sme zaplatili trošku viac (okolo 100 EUR na osobu), no musím povedať, že to stálo za to. Ráno o pol 4 nás vyzdvihol mini bus priamo v hoteli aj s naším sprievodcom. Okrem nás sme ešte vyzdvihli dvojicu kaňadaniek a jedného čecha. A to bolo všetko :). Prvou zastávkou väčšiny túr smerujúcich do Colcy a teda aj našej, bol priesmyk Patapampa.

Pre nás to bol najvyššie položený bod aký sme dosiahli v Peru – 4.910 metrov nad morom. Vystúpili sme z minibusu do snehom pokrytej krajiny a prezreli si krásnu scenériu na okolité vrchy. Jedným z nich je aj sopka Misti, ktorá sa vlastne týči nad samotnou Arequipou. Pocitovo sme nevnímali, že sme v takej vysokej výške, možno preto, že sme tu boli len chvíľku. Zvláštne bolo, že aj v tejto výške a zime boli domáce Peruánčanky, ktoré predávali rôzne veci z vlny z alpaky. Stáli zababušené na zime a ponúkali turistom svetre a šále.

Po krátkej zastávke sme pokračovali smerom až k slávnej výhliadke Cross of the Condor. Je to miesto, kde denne stovky turistov chodia sledovať let obrovských vtákov kondorov. Samozrejme nieje isté, že ich tu uvidíte. My sme mali šťastie a videli sme ich aspoň 8. Výhliadka je nad kaňonom, ktorý patrí medzi najhlbšie kaňony sveta (je 2x taký hlboký ako Grand Canyon v USA). Pre mňa osobne jeden z top zážitkov v Peru. Náš sprievodca mal aj ďalekohľad, takže som vďaka nemu videla tieto krásne vtáky úplne zblízka. Kondory patria medzi najväčšie lietajúce vtáky na svete. Tie, ktoré sme videli tu sú konkrétne andské kondory. Ponad výhliadku lietajú len ráno cca medzi 8-10 hodinou, keď hľadajú potravu. Vtedy máte najväčšiu šancu ich zazrieť. Stáli sme tu skoro hodinu a urobili asi dvesto fotiek. No žiadna fotka nevystihla tú atmosféru, ktorú sme zažili naživo.

Raňajky v 4.000 nadmorskej výške

Po zážitku s kondormi sme vyhladli a náš sprievodca Marcello nás zobral na raňajky. Miesto, kde sme mali raňajkovať malo trochu dramatický príjazd. Prašná cesta, po ktorej sa náš autobus kýval zo strany na stranu. Nakoniec sme ale úspešne došli a odmenil nás ďalší nezabudnuteľný výhľad. Priamo z reštaurácie sme videli do hĺbky kaňonu. Marcello nám rozprával príbehy zo svojich ciest po Peru. Napríklad ako chodí pravidelne na trek sopky Misti do výšky 5.800 m.n.m. V reštaurácii nikto nebol iba my. Neviem vlastne, či to bola oficiálna reštaurácia alebo len nejakí známi našej cestovky. Ale jedlo bolo dobré a výhľad krásny. Vonku sa pásli alpaky, ktoré sme si samozrejme na záver tiež pofotili.

Z reštaurácie sme sa pohli ďalej do mestečka Chivas. Tu toho veľa na videnie nieje. Malé námestie v strede mesta,kde môžete sledovať klasický život peruánčanov na dedine. Pokračujeme v ceste a dali sme si dve krátke prestávky, vrámci ktorých sme absolvovali malé treky. Okrem našej skupinky 6 ľudí sme za celý čas nestretli nikoho. Treky boli mierne, čo bolo dobre, pretože šľapať v tejto nadmorskej výške nieje jednoduché. Okolitá príroda možno niekedy pripomínala Vysoké Tatry.

Na záver horúci kúpeľ medzi horami

Vrámci nášho celodenného výletu sme mali aj bufetový obed, opäť v reštaruácii kde nikto nebol :). Jedlo bolo super, nechýbal aj typický dezert pripomínajúci puding. S plnými bruškami sme sa premiestnili na poslednú zastávku a tou boli horúce pramene. Malé prírodné bazény s horúcou vodou nám celkom dobre padli po dlhom dni a potom sa nám z nich v autobuse poriadne driemalo. Ešte sme urobili pár zastávok na fotenie lám a alpák a pomaly sa vracali do Arequipa.

Ak zvažujete návštevu Arequipy, Colca Canyon by ste nemali vynechať. Je to krásne miesto s dych vyrážajúcou prírodou. Možno za pár rokov bude kaňon vyzerať inak, bude tu viac turistov a príroda už nebude taká nepoškodená ako teraz. Preto to treba využiť a navštíviť toto miesto čo najskôr. Keď sa ma niekto spýta, čo sa mi v Peru páčilo najviac, tak Colca Canyon mám na jednom z prvých miest. A samotná Arequipa patrí tiež k najkrajším peruánskym mestám. Preto by ste túto časť krajiny nemali vynechať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *