Cyprus – Afroditin ostrov

Tentokrát som zakončila letnú sezónu týždenným pobytom na ostrove lásky, ktorým je Cyprus. Letenku som si kúpila opäť cez Ryanair, ale tentokrát bolo miesto odletu v hlavnom meste Maďarska – v Budapešti. 14.9.2013 ráno 6,50 nasadáme do lietadla a o necelé 3 hodinky vystupujeme v slnečnom letovisku na juhu Cypru – v Paphose. Hneď ako prvé nás samozrejme potešila teplota, keďže v Budapešti bolo ráno niečo okolo 15 stupňov, na Cypre to bolo minimálne raz toľko. Letisko v Paphose je malé, určite sa tu nestratíte, priamo v príletovej hale je pár stánkov kde si môžete požičať auto. My sme si auto zajednali cez internet, konkrétne sme využili spoločnosť Easycar. Cena auta nás vyšla na týždeň aj s benzínom s tým, že sme precestovali veľkú časť južnej časti, okolo 300€. Keďže sme boli piati, bola to pre nás prijateľná suma :). Ale veľké upozornenie ak si požičiavate auto na Cypre, jazdí sa tu na opačnej strane, takže určite neodporúčam pre neskúsených vodičov. My sme sa celkom zabavili kým sme si zvykli na všetko sa pozerať z druhej strany a občas sme samozrejme mali problém zistiť či ideme správne alebo sme dali dobre prednosť v jazde. Výhodou je, že požičané autá majú červené značky, preto Vás domáci ľahko rozpoznajú a budú aj viac tolerantní. Aj ak si auto nepožičiate, naopak jazdia autobusy a všetky prechody pre chodcov sú tiež opačné, takže sa pozeráte na druhú stranu ako ste zvyknutí doma na Slovensku :).

Z letiska do Paphosu trvá cesta okolo 20 minút, je to približne 20 km, ale záleží aj od toho v ktorej časti Paphosu bývate. Paphos je mesto na juhozápadnej časti Cypru s asi 33000 obyvateľmi a v lete je veľmi obľúbeným dovolenkovým letoviskom. Mesto sa v podstate skladá z dvoch hlavných častí – Kato Paphos, čo je centrum okolo prístavu a hradu a práve tu zažijete rušný dovolenkový život a potom je to Ktima, ktorá sa nachádza trochu ďalej od mora na kopci nad Kato Paphos. Táto časť mesta nieje až tak turistami navštevovaná, stretnete tu predovšetkým domácich.

My sme mali rezervované ubytovanie v apartmánoch hneď pri vykopávkach Tombs of the Kings (hrobky kráľov), do centra Kato Paphosu to bolo trochu ďalej, približne 30 min pešo, preto sme väčšinou používali auto. Ubytovanie v apartmánoch Royal Sea Crest Apartments bolo výborné, veľký priestranný apartmán, kuchyňa so všetkým čo potrebujete, veľký balkón a dole pod oknami bazén s lehátkami. Čo bolo zvláštne, tieto apartmány nemali žiadnu recepciu, kľúčik na nás čakal v skrinke pri dverách, ktorú sme si otvorili pomocou kódu, ktorý nám poslali mailom. Cena pre 5 ľudí na 7 nocí bola 555€. Jediné čo sa mi veľmi nepáčilo bolo to, že za celý týždeň nevymenili uteráky a neupratali a keďže tam neboli žiadni zamestnanci, nemali sme sa ani koho na to opýtať.

Royal Sea Crest Apartments

Apartmány sa nachádzali asi 15 minút od mora, ale pláže v Paphose nie sú až také pekné ako na neďalekej Coral Bay. Pobrežie je väčšinou skalnaté a je tu vyslovene zakázané sa kúpať, iba v niektorých častiach sú malé zátoky, kde sa dá vojsť do mora. Ak by ste bývali niekde v okolí hrobiek kráľov, najbližšiu pláž nájdete kúsok za fast foodom KFC pri talianskej reštaurácii budete pokračovať len rovno po ceste až k veľkému hotelu pri pláži a tu sa nachádza veľmi milá pláž s tmavým pieskom. Okrem pláže tu vedie veľmi pekný chodník až do prístavu v Paphose. Cestou miniete niekoľko apartmánov a plážových barov a posledná časť cesty vedie priamo okolo najznámejšej Paphoskej pamiatky – archeologického parku s mozaikami. Okolie je tu veľmi pekne upravené, palmy, zelená tráva a kvetiny, medzi tým lehátka a dovolenkujúci turisti. Veľmi často na Cypre uvidíte svadby priamo pri pláži, nachádza sa tu niekoľko bielych stanov kde sa pravidelne organizujú obrady.

Paphos

Celé turistické centrum Paphosu sa nachádza okolo prístavu. Nájdete tu hrad, množstvo reštaurácií a barov, požičovne lodí a samozrejme kopu obchodíkov prevažne so suvenírmi. Čo môžem určite odporučiť je palacinkáreň, ktorú nájdete len kúsok od vchodu do archeologického parku. Za 3,50€ alebo 4,50€ Vám pripravia výbornú, čerstvú palacinku s nutelou, zmrzlinou, ovocím, no jednoducho mňam :). Čo naopak vôbec neodporúčam, je reštaurácia Pelikán, ktorá nás zlákala hlavne kvôli peknému prostrediu (priamo v reštaurácii majú dokonca živého pelikána). Jedlo nám však vôbec nechutilo, všetko bolo akoby ohrievané a vôbec nie čerstvé. Predjedlo, ktoré som si objednala som dokonca musela vrátiť, pretože bolo tvrdé a nedalo sa poriadne hrýzť. Celé okolie prístavu prejdete v podstate za necelú hodinku a ak pôjdete popri mori, nemáte sa kde stratiť. Dobrý supermarket s veľkým výberom potravín nájdete jednu ulicu od prístavnej promenády a volá sa Papantoniou. Ceny sú tu vyššie ako u nás, hlavne pri niektorých konkrétnych potravinách ako mliečne výrobky alebo salámy a šunky.

Už samotný názov článku Cyprus – Afroditin ostrov napovedá, že toto miesto má niečo spoločné s gréckou bohyňou lásky a krásy. A je to naozaj tak, viem si spomenúť na minimálne 5 vecí na Cypre, ktoré nesú názov Afrodity. Okrem pláží a rušného dovolenkového života ostrov ponúka množstvo prírodných krás, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Ako prvé by som spomenula asi najznámejšie Afroditine miesto na ostrove a tou je Afroditina skala alebo aj Petra tou Romiou. Skala sa nachádza len kúsok od Paphosu, približne 26 km. Dostanete sa sem po diaľnici, smerovania Vás zavedú až po zjazd a malé parkovisko s bufetom. Podľa legendy ide o miesto, kde sa zrodila sama bohyňa Afrodita z morskej peny. Pri skalách je veľmi milá kamienková pláž a hovorí sa, že ak si tu nájdete kamienok v tvare srdca a dáte ho milovanej osobe, vaša láska vydrží naveky :). Či tomu veriť to už nechám na Vás :).

Afroditina skala

Ďalšie miesto, ktoré je pomenované podľa Afrodity sú Afroditine kúpele alebo tiež Baths of Aphrodite. Tie sú na severnejšej časti ostrova, 45 km od Paphosu a v blízkosti mesta Polis a Latsi. Obe miesta sú turistickými centrami, aj keď oveľa menšie ako Paphos, ale nájdete tu pekné pláže a reštaurácie či prístav. Opäť podľa legendy sa v nich kúpala Afrodita a ďalšia povera hovorí, že keď sa v nich ženy umyjú budú navždy mladé a krásne. Problém je, že do malého jazierka je zákaz vstupu, jedine si tu môžete osviežiť ruky alebo tvár :). Ale okolie prameňa je pekné, prerobené na botanickú záhradu, kde je množstvo stromov, ktoré Vás ochránia pred veľkými horúčavami.

Afroditine kúpele

Medzi najkrajšie a najobdivovanejšie prírodné krásy Cypru určite patria jeho pláže. Je ich tu mnoho, aj kamenisté, aj piesočnaté. Hneď vedľa Paphosu sa nachádza jedna z najkrajších na ostrove a tou je Coral Bay. Približne 14 km od Paphosu sa dostanete k hotelom a malému centru mesta a neďaleko nákupnej ulice nájdete pláže. Medzi dvomi plážami sa nachádza veľký hotelový komplex Coral Beach Hotel & Resort. My sme sa kúpali väčšinou napravo od hotela . Pláž je krásna, more je tu čisté s miernym vstupom do vody a v septembri s prekvapivo teplou vodou. V lete sú pláže v Coral Bay dosť preplnené, ale ak cestujete na Cyprus pred alebo po sezóne, je tu turistov tak akurát :). Priamo na pláži sú sprchy, WC a bufety s občerstvením. Do centra Coral Bay na hlavnú nákupnú ulicu je to trochu ďalej, preto možno radšej využite autobus ak nemáte auto. Jednosmerný lístok na MHD stojí 1,50€. Na nákupnej ulici nájdete hlavne suvenírové obchody a množstvo reštaurácií. Opäť odporúčanie na jednu z reštaurácií – Levanto. Ochutnali sme tu predjedlá, miešané nápoje a cyperskú špecialitu – meze. Určite sa tu zastavte ak budete v Coral Bay, naozaj varia výborne a za prijateľné ceny. Hlavné jedlo stojí okolo 10€, ale je to obrovská porcia, z ktorej sa najete dvaja.

Coral Bay

Za najkrajšie pláže na Cypre sa považujú tie v stredisku Ayia Napa, vzdialenom od Paphosu smerom na východ 180 km. Pláže sú tu ako v Karibiku, biely piesok a nádherné tyrkysové more. Ayia Napa patrí medzi najnavštevovanejšie strediská na Cypre, čiže tu nájdete oveľa viac turistov ako na Coral Bay alebo v Paphose. Centrum mesta je však oveľa väčšie a prispôsobenejšie turistom – množstvo obchodov a reštaurácií s väčším výberom ako inde. Ayia Napa sa považuje hlavne za stredisko mladých, kde sa každý večer konajú diskotéky a párty. Nájdete tu množstvo barov, za ktorými cestujú ľudia z celého sveta. My sme tu strávili len jeden deň, čiže diskotéku sme si nechali ujsť, ale návšteva určite aj tak stála za to. Ešte východnejšie od Ayia Napy sa nachádza miesto často navštevované turistami a to je cíp Kavo Greko (Cape Greco), kde chodia dovolenkári hlavne na turistiku a pokochať sa výhľadmi na okolitú krajinu. Tiež tu môžete stretnúť pár rybárov alebo výletných lodí. My sme urobili pár pekných záberov a vybrali sme sa na cestu späť do Paphosu.

Ayia Napa

Pre vyznávačov turistiky odporúčam navštíviť pohorie Troodos vo vnútrozemí, kde sa popri prechádzkach môžete kochať výhľadmi na olivovníkové háje, banánovníky či citrónovníky a malé dedinky. V zime je tu dokonca možnosť na niektorých častiach pohoria aj lyžovať. Veľkej obľube sa tešia aj cykloturisti, pre ktorých tu je množstvo zaujímavých trás, ale opäť pozor na jazdenie na opačnej strane ako vo väčšine Európy :).

História alebo adrenalín?

Čo si vyberiete vy – spoznávanie historických pamiatok alebo radšej adrenalínový šport? Najlepšia je stredná cesta a to z každého rožka troška :). Keďže Cyprus je predovšetkým ostrov s bohatou históriou a práve Paphos má čo ponúknuť, nemohli sme si jeho historické krásy nechať ujsť. Ďalší dôvod bol už len to, že len pár metrov od hotela sme mali vchod priamo do hrobiek kráľov – známej a často navštevovanej pamiatke Cypru.

Hrobky kráľov (Tombs of the Kings) patria do svetového dedičstva UNESCA a ich vek sa odhaduje na 4.storočie pred naším letopočtom. Zvláštne je, že aj keď sa hrobky nazývajú kráľovské, v skutočnosti tu nikdy žiadni králi neboli pochovaní. Namiesto kráľov tu pochovávali bohatých aristokratov a úradníkov. Niektoré hrobky sú veľmi pekne zachované a celé miesto je zaujímavé aj preto, že sa nachádza priamo pri mori. Vstupné stojí len 1,70€, takže ak budete v Paphose blízko tohto miesta, určite sa tu zastavte.

DSC02105

Väčším a známejším komplexom v Paphose je archeologický park, ktorého vstup nájdete priamo v prístave. Vstupné je 3,40€ a pri vchode dostanete mapu celého komplexu aby ste vedeli, kde nájdete najzaujímavejšie mozaiky. Tie najkrajšie sa väčšinou nachádzajú vo vilách – domčekoch, ktoré sú kryté pred slnkom. Mozaiky sú približne 2000 rokov staré, ale objavené boli až v 20.storočí, konkrétne v roku 1962. Niektoré motívy na nich sú naozaj veľmi pekné a do detailov prepracované, napríklad štyri ročné obdobia alebo Théseus zabíja Minotaura. V areáli archeologického parku nájdete aj maják, čo je ďalší pekný motív na fotenie :).

DSC02212

A teraz k adrenalínu :). Možností máte množstvo a hlavne čo sa týka vodných športov – vodné skútre, banány, padáky a iné. My sme zvolili možnosť požičania si člnu nazývaného speed boat (rýchloloď), kde si môžete prenajať celú loď na pol hodinu, hodinu, dve alebo tri. Cena závisí od výkonu lode, počtu ľudí a samozrejme od času. My sme boli piati a prenajali sme si čln na 2 hodiny za 120€. Ale neľutujeme, naozaj to bol výborný zážitok a môžem ho len a len odporúčať. Zo začiatku je to poriadny adrenalín ak nie ste zvyknutí na rýchlu jazdu po vlnách. Najskôr sme sa báli poriadne pridať a po krátkej jazde sme zhodili kotvu a na chvíľku zastali. Keď však zastanete je to ešte horší pocit, mala som pocit, že sa mi hýbe celý žalúdok. Časť našej posádky sa okúpala v mori a potom sme pokračovali v jazde. Skúsili sme poriadne pridať a zistili sme, že pocitovo je to oveľa lepšie ako keď idete pomaly. Odvtedy sme si už jazdu vychutnávali. V prístave sme si pred požičaním nakúpili malé občerstvenie a šampanské, ktoré sme otvorili na palube, takže možno aj to nám pomohlo k prekonaniu strachu z jazdy :). Myslím, že dve hodiny na lodi úplne stačili, pretože sme nemohli ísť úplne hocikam. Majiteľ požičovne nám pred jazdou presne povedal kam smieme ísť a kam nie.

Ďalšiu adrenalínovú atrakciu, ktorú vyskúšali dvaja z našej dovolenkovej skupiny bolo požičanie a jazda na štvorkolkách. Tu máte dve možnosti – cestné štvorkolky, ktoré síce vyzerajú krajšie, ale povozíte sa na nich len po obyčajných cestách, čiže ak máte auto, je to úplne zbytočné vyhodenie peňazí. Potom existujú štvorkolky terénne, s ktorými sa dostanete aj na bočné a prašné cesty, kde hocijaké auto ísť nemôže. Takým miestom je napríklad Lara Bay – korytnačia pláž, kde môžete vidieť skutočné korytnačky ak budete mať šťastie :). Sú tu pre ne vytvorené malé klietky, ktoré ich chránia aby mohli klásť vajíčka. Požičanie štvorkolky stojí na 4 hodiny od 9:00 do 13:00 50€ aj s benzínom.

P1130601Na záver našej dovolenky na Cypre ešte pár rád, čo si určite nenechajte ujsť na tomto krásnom ostrove. Ak budete mať požičané auto, určite by som odporučila navštíviť okrem Paphosu aj dve známe dovolenkové destinácie a to Limassol a Larnaku.

Limassol sa nachádza na juhu ostrova, od Paphosu približne 70 km po diaľnici. Limassol je druhé najväčšie mesto na Cypre, ale jeho historické centrum prejdete rýchlo aj pešo. Okrem toho, že je to známe dovolenkové stredisko, sídlo tu má aj známa cyperská technická univerzita (Cyprus University of Technology). Smerovania Vás z diaľnice navedú v podstate až do centra, aj keď my sme chceli zaparkovať blízko prístavu a nevedeli sme, že majú prístavy dva (starý a nový), preto sme tak trochu zablúdili :). Nakoniec sa nám ale podarilo dostať do centra a zaparkovali sme veľmi blízko historickej časti. Celé centrum začína pri prístave, kde vojdete na pešiu zónu a pokračujete po uličkách a námestiach, ktorým smerom sa Vám páči. Hneď na začiatku centra sa nachádza hrad (the castle of Limassol), ktorého súčasťou je aj múzeum. V uličkách nájdete množstvo obchodov a kaviarní alebo tržnicu s čerstvými domácimi surovinami. Len kúsok od historických uličiek sa nachádza plážová promenáda s palmami a samozrejme pláže – Lady´s Mile (vzdialená asi 15 min. chôdze od centra) alebo Kourion (jedna z najnavštevovanejších pláží v tejto oblasti). Medzi ďalšie atrakcie mesta patrí napríklad Zoo, hrad Kollosi (14 km západne od Limassolu) alebo archeologické múzeum.

DSC02292

Larnaka sa nachádza ešte východnejšie ako Limassol, od Paphosu je vzdialená približne 134km. Jej návšteva sa dá možno spojiť s návštevou Ayia Napy, keďže tieto dve destinácie sú blízko seba. V Larnake sa nachádza aj letisko, preto mnoho turistov prilieta práve sem. My sme Larnaku nenavštívili, ale v krátkosti aspoň pár informácií o tomto meste. Larnaka má okolo 75000 obyvateľov, čiže je o niečo menšia ako Limassol. Medzi najvýznamnejšie pamiatky v meste patrí hrad, katakomby alebo akvadukt Kamares. Zaujímavým je aj orientálny palác Hala Sultan Tekke. Samozrejme sa tu nachádza niekoľko pekných pláži ako napríklad Finikoudes beach alebo MaKenzy beach.

Čo určite patrí k Cypru a nesmiete si to nechať ujsť sú ich domáce kuchárske špeciality. Ako prvé odporúčam tzv. meze. Meze je viacchodové jedlo, ktoré Vám čašníci postupne nosia na viacerých tanieroch a máte v tom zahrnuté v podstate všetky domáce špeciality, takže je to asi najlepšie riešenie ako ochutnať zo všetkého niečo. Najskôr dostanete predjedla vo forme šalátov, rôznych omáčok a dresingov s olivami a syrmi. Hneď potom prídu zeleninové jedlá a kuracina s bravčovinou na rôzne spôsoby a na záver hovädzina a baranina. Aspoň my sme to mali v tomto poradí. V každom jedálnom lístku je napísané, že meze je možné objednať ako minimálne 2 porcie. My sme boli piati a objednali sme si teda 2x meze a poviem Vám, že aj piatim bola tá porcia dosť :). Cena meze je okolo 15€, záleží od reštaurácie. Teda vždy zaplatíte minimálne 30€, keďže jedno meze si nieje možné nikde objednať.

DSC02299

Okrem meze sme ochutnali niekoľko druhov rýb, musaku (zapečené cestoviny s mletým mäsom, zemiakmi a zeleninou) alebo dolmádes (mleté mäso vo vínových listoch). Z dezertov nám chutila baklava, aj keď na môj vkus bola až príliš sladká (tenučké niekoľko vrstvové cesto s orieškami v sladkom sirupe). Takmer každý deň sme si kupovali pita chlieb, ktorý bol výborný s rôznymi nátierkami a vynikajúci je aj grilovaný syr halloumi so šunkou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *