Dachstein a adrenalín v Rakúsku

Náš krátky víkendový výlet sa začína ako inak cestou z Viedne smerom na západ a po cca 3 hodinkách parkujeme neďaleko obce Gosau. Cesta sem je tak ako býva v Rakúsku zvykom plná nádherných výhľadov, hôr, malých dediniek či rozprávkových jazier. Až gýčová panoráma je vidieť aj v tej najmenšej dedinke – sýto zelená tráva, na ktorej sa pasú kravy a kozy, drevené domčeky s muškátmi v oknách a samozrejme majestátne hory v pozadí. Oblasť v okolí Gosausee sa nazýva Oberösterreich, po našom Horné Rakúsko s hlavným mestom Linz. Neďaleko Gosau však ležia aj ďalšie rakúske časti a to Steiermark a Salzburg. Každá z nich má čo ponúknuť svojim návštevníkom, či už turistiku, cyklistiku, kúpanie sa v jazerách a samozrejme v zime vynikajúcu lyžovačku.

Ferrata pri Gosausee

Gosausee je maličké jazero, ktoré je často navštevované práve kvôli turistike, horolezectvu a potápaniu. Voda v jazere je veľmi čistá, môžete sa z nej aj napiť, pretože je pitná. My sme sa tu zastavili práve kvôli lezeniu, nachádza sa tu ferrata (zaistená cesta v lezeckom teréne) Laserer Klettersteig s obtiažnosťou C. Celá trasa je kúsok nad vodou, čo mi niekedy dodávalo pocit väčšej istoty, keď som si nahovárala, že pri najhoršom keď nebudem vládať skočím rovno do vody :). Celá ferrata trvá asi hodinku a pol, my sme si ju ešte rozdelili a v polovici sme sa vrátili späť na cestu. To bol určite dobrý nápad, pretože len niekoľko minút po tom sa spustila poriadna búrka. Ešte sme sa ale stihli zastaviť na pivko v penzióne blízko jazera a cestou z Gosau ešte na večeru v jednom z miestnych lokálov. Pochutnali sme si na hovädzinke a rezňoch. Keďže samotné Gosausee sa nachádza len cca 25 km od známeho Hallstattu, všade v okolí dostanete kúpiť domáce Hallstattské pivo :). Ak by ste si chceli prečítať viac o Hallstate -> Hallstatt a kúpanie v Bad Schallerbach.

Gosausee

Lezenie pri Gosausee

Pôvodný plán zastaviť sa ešte v Hallstate kvôli počasiu zlyhal, takže sme sa presunuli na naše ubytovanie do dedinky Gröbming. Ubytovaní sme boli v apartmánoch Schön Urlauben, odkiaľ sme mali pekný výhľad do údolia na dedinku. Veľkou výhodou ubytovania bolo, že zdarma poskytovali takzvané Sommercards, čiže karty, ktoré platia počas celého pobytu a vďaka ním získate množstvo zliav či dokonca vstupov zadarmo. Gröbming sa už nachádza v oblasti Steiermark (Štajersko) a patrí do svetového dedičstva UNESCO. Dedinka vo mne opäť zanechala príjemný pocit ako väčšina rakúskych obcí, domy s farebnými kvetinkami v oknách ležiace v údolí a obklopené horami. V Gröbmingu sme sa zastavili pretože len cca 10 minút jazdy odtiaľ bola ďalšia atrakcia, ktorú sme mali v pláne navštíviť a to Zipline Stoderzinken. Zipline je v preklade lanový sklz a je to kladka, ktorá sa pohybuje po ocelovom lane a spája dva určité body. Vo väčšine prípadov ide o adrenalínovú záležitosť, kde si jednoducho sadnete do úväzu a pustíte sa po lane dole :). Myslím, že najlepším vysvetlením bude video:

Zipline odporúčam navštíviť každému, aj keď celkovo trvá len niekoľko minút, cesta autobusom k štartovacej stanici je naozaj zážitok hlavne preto, že nad sebou vidíte v obrovskej výške laná, po ktorých sa budete spúštať dolu. Cena na osobu je 35€, ak máte Sommercard, na ňu platí drobná zľava. Odporúčam sa objednať dopredu, aby ste nemuseli zbytočne dlho čakať v rade. Okrem samotnej jazdy zipline sa môžete zastaviť aj v lanovom parku a zaliezť si v tieni príjemných stromov.

Lanovka na Dachstein

Keďže sme chceli naplno využiť naše letné zľavové karty, zistili sme si, že máme lanovku na ľadovec Dachstein úplne zdarma. Hneď po absolvovaní ziplinu sme sa presunuli do Ramsau am Dachstein, kde sme si ešte užili vynikajúce raňajky v kaviarni a potom sme pokračovali až pod ľadovec. Cesta je zaujímavá a kľukatá, bez Sommercard sa za vstup na ňu platí 14€. Tesne pod vrcholom už čakajú zamestnanci, ktorí usmerňujú kde máte zaparkovať a ak stojíte dosť ďaleko od nástupu na lanovku, zadarmo vás odvezu malým shuttle busom až hore. Aj na lanovku sa treba dopredu objednať cez stránku Dachstein rezervácia.  Cesta hore na ľadovec trvá niekoľko minút, ak budete mať šťastie, môžete sa dostať aj navrch lanovky, kde budete mať lepší výhľad na okolité hory. Výhľad je úžasný, pod nami len skaly a v diaľke vidíme aj niekoľko horolezcov. Na vrchole je nám poriadna zima, teplota koncom júla tu bola len okolo 3 stupňov. Ohriať sa môžete čajom alebo horúcou čokoládou v reštaurácii, my sme však pokračovali k jednej z najväčších atrakcií Dachsteinu – schody do ničoho (Treppe ins Nichts) a závesný most. Z oboch miest je úžasný výhľad plný adrenalínu, lebo len ako sa pozriete dole pod nohy, uvidíte obrovskú priepasť a skaly. Pri návšteve takýchto atrakcií vždy rozmýšľam ako to na tomto mieste vôbec mohli postaviť. Na schody do ničoho si pravdepodobne počkáte v rade, pretože na koniec schodov sa zmestia tak cca traja ľudia a jasné, že fotku tu chce mať každý. Vstup na schody a most je 3€, ak by ste si chceli pozrieť aj ľadovú jaskyňu, tu stojí vstup spolu s prvými dvomi atrakciami 10€. Pre inšpiráciu opäť prikladám foto :).

Dachstein

Schody do ničoho

Závesný most Dachstein

Zima na Dachsteine

Dachstein most

Nadšení zo zážitkov sme sa pomaly (v tej zime vlastne celkom rýchlo) vybrali na cestu dole a odtiaľ späť do Viedne. Výlet do tejto oblasti Rakúska určite stojí za to a oplatí sa tu stráviť aj viac dní, ako len jeden víkend. Oblasť s úžasnou prírodou, perfektnými službami a množstvom atrakcií pre dospelých aj deti by ste pri návšteve Rakúska nemali vynechať.

Dachstein

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *