Ligúria – talianska riviéra

Ligúria je oblasť Talianska, ktorá svojim návštevníkom ponúka krásne útulné pláže, luxusné hotely, romantické mestečká či vynikajúcu kuchyňu. Po noci strávenej v hlavnom meste Toskánska – vo Florencii, sme sa presunuli smerom na západ a našou prvou zastávkou bolo mestečko Portovenere. Hneď po príchode som zbadala, že všetky tie fotky krikľavo farebných domčekov, tyrkysovej vody a krásnych výhľadov boli pravdivé. Už len samotný príjazd do mesta je zážitkom, jedna zákruta strieda ďalšiu a každú chvíľu sa nám ukazuje krajší a krajší výhľad. Úzke cesty sú typické pre tento kút Talianska, ešte užšie čakajte medzi slávnymi dedinkami Cinque Terre. Tam skor odporúčam prepravu vlakom, ale o tom až neskôr :).

Prvým problémom v Portovenere bolo parkovanie, nakoniec sme našli miesto asi 2 km od centra, ale prechádzka popri pobreží je úžasná, čiže sme vôbec neľutovali. Nevynechajte ani prechádzku vnútornými uličkami mestečka, kde vás budú lákať maličké obchodíky s vynikajúcim pestom, cestovinami a inými domácimi dobrotami :). Niektoré reštaurácie zatvárajú tesne po 16:00 až do večera, hlavne také v bočných uličkách, takže s obedom sa poponáhľajte. Kúsok za centrom mesta je zrúcanina Chiesa di San Pietro, odkiaľ sú nádherné výhľady.

Portovenere

Portovenere

Z Porto Venere pokračujeme  stále užšími a užšími uličkami popri slávnej pätici malých dedinek s názvom Cinque Terre. Tentokrát sa tu však nezastavujeme, ich prehliadku si nechávame až na ďalší deň. Trochu nám začína popŕchať, čo pôsobí na úzkej opustenej ceste dosť strašidelne. Z Portovenere do Levanta, kde sme mali ubytovanie je to síce iba 55 kilometrov, no cesta nám trvá až hodinu a pol :). Pokiaľ máte čas, určite odporúčam túto cestu viac ako nudnú a drahú taliansku diaľnicu, pretože šoférovať a kochať sa výhľadmi v okolí Cinque Terre je nezabudnuteľný zážitok.

Mesto Levanto je ideálnym východiskovým bodom, ak chcete navštíviť Cinque Terre, no nechcete minúť priveľa na ubytovanie. Priamo z Levatna odchádza každú chvíľku vlak, ktorý stojí v každej dedinke Cinque Terre a pokračuje až do La Spezie. V samotnom Levante je pekná útulná pláž a centrum s reštauráciami či kaviarňami, kde sa dá stráviť príjemný večer pri dobrom víne a ligúrskych cestovinách trofie.

Levanto

Cinque Terre je oblasť piatich dediniek s typickou farebnou architektúrou stojacich na skalnatom pobreží ligúrskeho mora. Všetky dedinky patria do svetového dedičstva Unesco a ročne ich navštívia tisícky turistov. Jún, kedy sme tu boli aj my, je ideálny mesiac, pretože vlaky ešte nie sú až tak preplnené a takisto turistické chodníky medzi jednotlivými dedinkami. Najvýhodnejšie je kúpiť si celodenný lístok na vlak, s ktorým môžete vystupovať a nastupovať kedy sa vám bude chcieť.

Turistika medzi dedinkami Cinque Terre

Cinque Terre

Prvou dedinkou smerom od Levanta je Monterosso, kde je aj pláž, na ktorej sa môžete okúpať. My sme kúpanie tentokrát vynechali a pokračovali sme popri mori do kopcov smerujúcich k druhej dedinke Vernazza. Celkovo cesta trvá skoro dve hodiny a v niektorých úsekoch je poriadne strmá, takže si zoberte veľa vody a niečoho na osvieženie :). Výhľady počas turistiky sú krásne a hlavne vtedy, keď sa už v diaľke črtá farebná Vernazza. Po túre sme sa v centre osviežili pri výbornej káve a malých slaných vyprážaných ančovičkách. Keďže v tom teple nás dvojhodinová turistika dosť zmohla, do ďalšej dedinky sme sa už prepravili vlakom. Nasledujúcou zastávkou je Corniglia, ktorú sme z časových dôvodov vynechali a odviezli sme sa až po Riomaggiore. Hlavnou ulicou v Riomaggiore je Via Colombo plná reštaurácií a obchodíkov. Poslednou dedinkou Cinque Terre, ktorú sme navštívili bola Manarola, sem sme sa však vrátili až večer a vychutnali si výhľad na vysvietené domčeky zdiaľky. My sme mali počas návštevy Cinque Terre trošku smolu, čo sa týka vlakovej prepravy, pretože sme skoro na každej zastávke dosť dlho čakali na vlak a tým sa nám skrátil čas strávený v jednotlivých dedinkých. Raz sme dokonca čakali na vlak viac ako hodinu. A to ešte ani nebola najväčšia sezóna (cestovali sme v polovici júna).

Cinque Terre

Vernazza

Riomaggiore

Riomaggiore

Slané ančovičky

Manarola

Po dvoch nociach strávených v Levante sa presúvame ďalej na západ smerom k našej konečnej destinácii Finale Ligure. Cestou sa zastavujeme v mestečku Sestri Levante, kde je veľmi pekná pláž a moderná, ale i historická časť mesta. V uliciach množstvo obchodov, kaviarní s rozvoniavajúcimi espressom a reštaurácií, kde podávajú čerstvé ryby. Pokiaľ zvažujete, v ktorom meste si nájsť ubytovanie pri návšteve Ligúrie a Cinque Terre, Sestri Levante sú určite ideálnou voľbou.

Sestri Levante

Podobné platí pre mestečko Camogli, nachádzajúce sa pol hodinku cesty od Sestri Levante. Krásna dlhá pláž a len pár metrov od nej dlhá promenáda popri farebných domčekoch, v ktorých sa skrývajú ubytovne, apartmány alebo malé obchodíky s lokálnymi výrobkami. Predtým ako sme sa zastavili v Camogli, prešli sme cez luxusné letovisko Portofino. Parkovné na hodinu nás vyšlo 5 euro a kávu tu tiež málokde dostať za menej :). No miesto má svoje čaro a oplatí sa aspoň na chvíľku zastaviť, prezrieť si luxusný prístav a hlavné námestie Piazza Martiri dell Ollivetta. Už samotný príjazd do Portofina napovedá, že ide o prepychové miesto, všade vidieť drahé autá, krásne výhľady a množstvo kvetov. A nesmú chýbať typické farebné domčeky ako na celej Ligúrii :).

Camogli

Camogli

Camogli

Portofino

Portofino

Vo Finale Ligure sme mali naplánované 4 noci plné oddychu, slnka, mora a vysedávania v reštauráciách. Finale je na to ako stvorené, pláže sú piesočnaté a vstup do mora príjemný, len niektoré dni boli poriadne vlny a bolo treba dávať pozor. Väčšina pláží je platená, ale sem tam sa nájdu medzi jednotlivými platenými aj kúsky verejných. Veľmi pekné sú aj pláže v neďalekom Varigotti, malom mestečku 5 km vzdialenom od Finale. Vo Finale Ligure je popri pláži promenáda s niekoľkými výbornými reštauráciami, odporúčam si dať dobrého mečúňa alebo ligúrske cestoviny s pestom. Centrum Finale sa sústredí okolo námestia Piazza Vittorio Emanuelle II. a hlavnými ulicami sú Via Roma a Via Giuseppe Garibaldi. Na námestí si určite nenechajte ujsť zmrzlinu Gelateria Carlin. V prípade horšieho počasia je príjemnou prechádzkou cesta do severne položeného Final Borga, ktoré je mestskou časťou Finale Ligure. Prechádzka trvá asi 20 minút a Final Borgo nás prekvapilo veľmi útulným historickým centrom, s malým námestím a výbornou kávou v kaviarničke Bar Centrale.

Finale Ligure

Finale Ligure

Finale Ligure

Finale Ligure

Lezenie pri Finale Ligure

Final Borgo

Final Borgo

Pláž pri Varigotti

Pláž pri Varigotti

Varigotti

Finale Ligure je ideálnym dovolenkovým miestom, pokiaľ máte radi kombináciu pláží, histórie, dobrého jedla alebo turistiky. V okolí Finale je množstvo turistických či horolezeckých tratí a taktiež sme tu videli veľa cyklistov, čiže je to miesto, kde si každý nájde to svoje a určite si výborne oddýchne :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *