Mesto v objatí Álp – Innsbruck

Tento rok sme sa rozhodli stráviť veľkonočné sviatky v alpskom meste Innsbruck a tak sme využili predĺžený víkend na poslednú lyžovačku a spoznávanie tohto krásneho mesta. Ráno keď sme schádzali z diaľnice sa nám naskytol krásny pohľad na mestečko obklopené vysokými bielymi horami, ktorých vrcholy sme cez rannú hmlu nevideli. Zaparkovali sme neďaleko centra, v sobotu sa platí v centre parkovanie len do 13:00, v nedeľu a štátne sviatky je to úplne zdarma. Slniečko od rána svietilo a tak sme sa pomaly prešli do centra, kde bolo od rána rušno, kaviarničky pomaly otvárali a vykladali von stoly s dekami, pretože chceli využiť jarné slnko a prilákať čo najviac zákazníkov. Centrum na mňa pôsobilo veľmi farebne a veselo, každý jeden dom sa mi zdal niečím zaujímavý, všetky boli pekne rekonštruované, v prízemí takmer každého z nich bol obchod či reštaurácia. Jednou z najznámejších ulíc je Maria Theresien Strasse, na ktorej začiatku sa nachádza innsbrucký víťazný oblúk Triumphpforte. Na Maria Theresien Strasse sa napája ulica Herzog-Friedrich Strasse, ktorá vás dovedie k obľúbenej innsbruckej pamiatke – zlatej streche (Goldenes Dachl). Strecha bola vyzdobená 2738 pozlátenými škridlami ako pamiatka svadby cisára Maximiliana I. a jeho ženy Biancy. Oblasť, v ktorej sa zlatá strecha nachádza sa nazýva Altstadt (staré mesto) a cítila som sa tu naozaj ako keby zastal čas. Úzke uličky, rôzne zákutia, malé obchodíky s tradičnými výrobkami a kde tu reštaurácie a kaviarničky. Čarovné miesto, kde sa dá pokojne stráviť niekoľko hodín. Na kávu a koláčik sme sa zastavili v Café Munding, lákavo však vyzerali aj mnohé iné, napríklad recenziami odporúčaná Strudel Café Kroell. V historickom centre sa nachádza mnoho významných budov ako napríklad dom sv. Jakuba, krásne vyzdobený Helblinghaus, Hofburg, mestská veža či hotel Goldener Adler, fungujúci už od roku 1390, patriaci k najstarším hotelom v Európe. Ešte zaujímavosť, letisko v Innsbrucku sa nachádza len kúsok od centra, takže je celkom normálne, že tu každú chvíľu počuť lietadlá a vidieť ako letia len kúsok ponad budovy v starom meste :).

Triumphpforte

Helblinghaus

Innsbruck centrum

Altstadt

Centrum Innsbrucku

Innsbruck

Altstadt v pozadí so zlatou strechou

Innsbruck

Café Munding

Okrem bohatej histórie je Innsbruck zastávkou mnohých športovcov, lyžiarov a milovníkov prírody. Ako nadpis článku napovedá, meste je doslova v objatí vrchov a ak svieti slniečko táto panoráma je neuveriteľne krásna. Mesto z výšky je možné vidieť z viacerých miest. Jednou možnosťou je výhliadka Tirol Panorama nachádzajúca len približne 5-7 minút jazdy autom od centra. Okrem výhliadky je tu múzem Kaiserjägermuseum, ktoré bolo v čase našej návštevy už zatvorené. Nám však stačil krásny pohľad na mesto pod nami a okolité Alpy. Komu nestačí Innsbruck pozorovať z tejto výšky, môže sa vyviesť lanovkou, ktorá začína prakticky v centre mesta a končí až vo výške 2256 metrov nad morom. Nordkettenbahnen patria k obľúbenej atrakcii pri návšteve Innsbrucku, skladajú sa z viacerých lanoviek podľa toho do akej výšky sa chcete vyviezť. Od toho sa samozrejme odvíja aj cena. My sme sa rozhodli túto atrakciu vynechať, pretože na druhý deň sme mali naplánovanú lyžovačku na ľadovci a povedali sme si, že krásne výhľady ešte zažijeme tam. Ešte jedno miesto v Innsbrucku ponúka krásny výhľad a tým je skokanský mostík Bergisel, len neďaleko od panorámy Tirol.

Centrum Innsbrucku

Innsbruck

Tirol Panorama

Tirol Panorama

Innsbruck

Nočný Innsbruck

Po dni strávenom v tomto historickom alpskom meste sme samozrejme vyhladli a nastal čas rozhodovania sa čo pod zub. V prvý večer vyhrala mexická reštaurácia v starom meste s názvom FloJobs. Druhý večer sme sa rozhodli pre niečo netradičné a tým bola nepálska reštaurácia len kúsok od hotela s názvom Everest Inn. Jedlo bolo vynikajúce, korenisté s basmati ryžou a chlebom naan. Takže typickú rakúsku kuchyňu sme tentokrát trochu vynechali, ak budete mať chuť na niečo domáce, v Tirole sú obľúbené rôzne druhy knedlíkov (Knödel), Gröstl (pečené zemiaky s rôznym druhom mäsa, volským okom a cibuľkou) či polievky ako Frittaten Suppe (špeciálna rezancová polievka) alebo Leberknödel Suppe (polievka s pečeňovými knedličkami).

Mexická večera

Nočné staré mesto

Nočné staré mestom

Na veľkonočnú nedeľu sme sa hneď ráno po raňajkách vybrali približne 40 kilometrov juhozápadne od Innsbrucku na ľadovec Stubaier Gletscher (3.341 mnm). Za tento úsek cesty sa platí 3 eurá pri vstupe a 3 eurá pri výjazde z cesty, ale príchod je pekný, po celý čas máte v pozadí Alpy. Pod ľadovcom je viacero veľkých parkovísk, my sme zastali na nižšom, pretože vyššie bolo už plné a odtiaľto nás ešte kúsok vyviezol ski bus priamo k nástupnej stanici lanovky. Tam sme si kúpili celodenné lístky (44 euro na osobu) a naša cesta na ľadovec sa začala. Kabínky lanoviek boli poriadne stiesnené a ľudí tu bolo naozaj veľmi veľa, takže som mala obavy ako to bude vyzerať na vrchole. No keď sa lanovka preklopila cez prvý kopec a naskytol sa nám pohľad na širokánske biele pláne, všetky obavy boli preč. Stredisko je obrovské a množstvo ľudí tu naozaj necítiť. Párkrát sme síce stáli dlhšie na lanovku, no určite kratšie ako keď chodíme lyžovať na Stuhleck kúsok od Viedne. Svahy sú vhodné hlavne pre začiatočníkov a stredne pokročilých a potom pre tých, ktorí majú radi freeridové zóny. Strmých svahov tu bolo pomenej, ale celkovo sme boli po celom dni dostatočne zničení, takže mi to veľmi nevadilo :). Počasie nám prialo celý deň, slniečko krásne svietilo a pri každej jazde sme si úžívali úžasné pohľady na okolité hory. Veď posúďte sami :).

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Stubaier Gletscher

Náš predĺžený víkend v Innsbrucku sa končí. Posledný deň sme sa cestou domov zastavili ešte na dvoch miestach a prvým bolo horské jazero Achensee. Z diaľnice odbočíte na Jenbach a potom smerovanie Maurach a nakoniec Pertisau. V Pertisau sme zaparkovali, boli sme prekvapení koľko je tu luxusne vyzerajúcich hotelov. Okrem jazera okolo ktorého vedie promenáda a v lete sa tu dá kúpať, je tu aj lyžiarské stredisko, takže o zábavu je postarané v lete aj v zime. Samozrejme popri jazere nesmú chýbať reštaurácie či cukrárne, lavičky, na niektorých miestach mólo či vyvýšené výhliadky. Pohľad na gýčovo tyrkysové jazero je úžasný. Ak budete mať aspoň chvíľku času pri ceste domov z Innsbrucku určite odporúčam zastaviť sa tu. Druhou zastávkou bola dedinka Hallstat, o ktorej si môžete prečítať v článku Hallstatt a kúpanie v Bad Schallerbad.

Achensee

Achensee

Achensee

Achensee

Achensee

Alpy pri Achensee

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *