Moderná Opatija a cesta na Plitvice

Mestečko Opatija sme navštívili počas predĺženého víkendu v Chorvátsku. Podobne ako nedávno spomínané mesto Rovinj, aj Opatija má veľmi výhodnú polohu pre Slovákov, pretože sa nachádza len 5 a pol hodiny jazdy autom od Bratislavy.

Opatija je ideálnym dovolenkovým miestom s kombináciou mora, promenády popri mori, reštaurácií a barov a moderných hotelov. My sme sa ubytovali v apartmánoch Liburnija, ktoré boli len pár krokov od centra a blízko pláže Slatina. Mne osobne sa pláž v centre až tak nepáčila, možno to bolo tým, že ešte nebola sezóna a nikto pri mori neležal a boli aj dosť veľké vlny. Nebol tu ani piesok ani kamienky, len veľké betónové plochy odkiaľ viedli schodíky do vody. Je to tu ale pekné čisté, v okolí pláže sú malé obchodíky, bary či reštaurácie. Ďalšou často navštevovanou plážou je Črnikovica pláž v dedinke Volosko. Opatija je súčasťou prechádzky s názvom Lungo Mare, ktorá prechádza cez niekoľko obcí a po celý čas máte krásny výhľad na more a okrem toho sa môžete cestou okúpať, zastaviť na kávu alebo obed :). Celá prechádzka má okolo 9 kilometrov a prechádza cez Volosko, Opatiju, Icici a Lovran.

Opatija pláž Slatina

Opatija

Dievča s čajkou

Večerná Opatija

Počas prechádzky po meste určite žiadny návštevník nevynechá sochu dievčata s čajkou, ktorá sa pozerá smerom na more. Blízko nej sa nachádza malý park s kostolíkom sv. Jakova a ak budete pokračovať po promenáde ďalej, dostanete sa až do parku Angiolina, kde okrem krásnych kvetov a upravených trávnikov nájdete vilu Angiolinu. Vila patrila Iginiovi Scarpovi, milovníkovi prírody, ktorý sem priniesol množstvo rastlín z ďalekého východu, južnej Ameriky či Austrálie.

Po absolvovaní prechádzky po promenáde a prezretí si centra mesta, nakúpení suvenírov sme sa vybrali na večeru do jednej Tripadvisorom odporúčanej reštaurácie s názvom Ruzmarin. Vybrali sme si hovädzinu, ktorá nám veľmi chutila spolu s výborným domácim červeným vínom (objednávajte si vždy domáce rozlievané víno v karafe, je lacnejšie ako fľaša). Deň v prímorskom mestečku Opatija sa pomaly končil a ráno sme sa po zobudení vybrali na cestu smerom Plitvické jazerá.

Večerná Opatija

Plitvice sú každému určite známe, je to miesto kam zavíta väčšina turistov prichádzajúcich do Chorvátska, či už cestou na dovolenku alebo späť domov. Z Opatije sú Plitvice 2 a pol hodiny cesty autom, v lete asi aj viac kvôli zápcham. Na jazerách sa dá kľudne stráviť celý deň, príroda je tu krásna a právom patria jazerá medzi najnavštevovanejšie miesto v Chorvátsku. Pár nedostatkov tu síce počas našej návštevy bolo, ale celkovo sa mi výlet veľmi páčil a doporučila by som ho každému. Po zaparkovaní (platenom) sme si kúpili lístok za takmer 15 euro na osobu a tesne pri vchode sa nám naskytol úžasný výhľad. Vodopády valiace sa do krásnej zeleno-modrej vody a priamo na vode niekoľko chodníkov určených pre turistov aby mohli vidieť vodopády zbližšia. To bolo pre mňa prvé sklamanie, lebo po chvíli sme si uvedomili, že práve tieto pekné chodníky blízko najväčších vodopádov boli uzatvorené. Dosť nás to nahnevalo, ale potom sme si všimli, že niektoré časti chodníkov boli ponorené pod vodou a pravdepodobne preto neboli sprístupnené.

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá

Vybrali sme si okruh, ktorý má trvať medzi 4-6 hodín, stihli sme ho za cca 4. Ale pokiaľ máte čas, pokúste sa tu stráviť čo najdlhšie, lebo areál je krásny a je škoda prebehnúť ho len za pár minút. Hneď na začiatku tesne za vchodom do celého areálu sa vám naskytne krásny pohľad na vysoké vodopády a tyrkysovú vodu. Pri miestach kde je najkrajší výhľad si musíte väčšinou počkať kým sa turisti odstúpia aby ste si to mohli pofotiť :). Na viacerých miestach sa nachádzajú bufety, kde sa môžete osviežiť a v cene lístka je zahrnutá aj preprava po jazere loďkou a tiež cesta autobusom z jedného konca Plitvických na druhý. Na samotnú loďku sme čakali veľmi dlho, bol tam veľký rad a tempo loďky je veľmi pomalé, no je možné, že v lete ich chodí viac. Autobus sme využili až na záver celej našej túry, na ten sme tiež dosť dlho čakali ale v porovnaní s loďkou to bolo o dosť menej. To boli také jediné negatívnejšie skúsenosti, inak sú Plitvice krásnym miestom, ktoré odporúčam navštíviť každému. Veď posúďte sami z našich fotiek :).

Plitvické jazerá

Plitvické jazerá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *