Pristátie v meste módy – Miláno

21.6.2011 o 20.15 sme nasadli na náš let do Milána. Let je krátky, za hodinku 20 minút pristanete v Bergame – letisko Orio Al Serio. Bergamo je mesto, kde sa nachádza letisko kam lietajú väčšinou nízkorozpočtové letecké spoločnosti a z veľkej časti práve Ryanair. Od Milána je vzdialené 60 km. Priamo z letiska premáva pravidelne autobus (shuttle bus), ktorý Vás zavezie priamo do centra Milána. Autobusy premávajú rôzne, raz je to raz za polhodinu, inokedy raz za 20 minút. Cena spiatočného lístka nás vyšla na 15€ na osobu, jednosmerný je za 9.90€, čiže ak plánujete z Milána aj odletieť, určite sa oplatí ten spiatočný :). Deti do 5 rokov idú zadarmo a deti od 5 do 12 majú spiatočný lístok za 9.90€ a jednosmerný za 4,95€. Lístky na autobus nám ponúkali aj v lietadle, čiže ak sa bojíte, že v letiskovej hale nenájdete ten správny stánok, radšej si ho kúpte u letušky. My konkrétne sme využili prepravnú spoločnosť Terravision, ale myslím, že ich tam bolo viac a za rovnaké ceny. Miláno je od letiska vzdialené asi 60 minút cesty a v centre mesta sú dve zastávky.

Prvá je Milan Lambrate a druhá, tá kde sme vystúpili my, je Milan Stazione Central. V podstate táto druhá zastávka je priamo v centre Milána pri veľkej vlakovej stanici. Pre tých náročnejších sa samozrejme dá dostať z letiska do centra aj taxíkom, cena je okolo 60€ na taxík. Prikladám aj fotografiu Stazione Central aby ste si boli istí, že ste naozaj dobre vystúpili :).

Stazione Central Milano

My sme sa hneď ako sme vystúpili vydali hľadať náš hotel po vlastných. Samozrejme, že môžete využiť metro alebo iný druh MHD, ale my sme sa za tie 2 dni, čo sme strávili v Miláne pohybovali len pešo. Keďže to bol náš prvý deň dovolenky, boli sme ešte plní síl a chuti spoznávať :). Zo Stazione Central sme to do nášho hotela mali pol hodinku pešo a z hotela na hlavné námestie v Miláne – Plaza del Duomo, kde sa nachádza asi najznámejšia stavba  – katedrála Duomo, to bolo takisto 30 minút chôdze. Čiže s iným druhom dopravy po meste Vám veľmi nepomôžem, snáď na stránke MHD sa toho nájde viac.

Duomo

Miláno je naozaj mesto módy

Mali sme pred sebou ešte pár hodín v meste a potom nás čakal štvorhodinový let na Lanzarote. Na začiatok stručne k hotelu – Hotel Brasil Milan hodnotím veľmi pozitívne, tak ako väčšina budov v Miláne to bola vysoká, starodávna budova, veľa, veľa schodov a jeden malinký výťah :). Myslím, že hotel zaberal len jedno jediné poschodie, ostatné poschodia boli buď iné hotely alebo súkromné byty. Personál milý, po anglicky sme sa ako-tak dorozumeli, dokonca boli za príplatok možné aj raňajky (3€ na osobu). Izby jednoducho zariadené, čisté, s kúpeľňou a veľkými oknami :). Tiež prikladám foto. Cena na noc pre 4 osoby 75€. Keď sme už pri tom ubytovaní, len dávam do pozornosti ďalšiu veľmi dôležitú a mnou veľmi obľúbenú stránku – www.booking.com. Viac o tom ako si správne rezervovať hotel nájdete v našich Odporúčaniach ako si vybrať hotel.

Hotel Brasil Milan

No a späť k Milánu. Musím sa priznať, že sme nemali až toľko času spoznať toto mesto naplno, ale za ten čas, čo som tam bola si viem predstaviť žiť tu aj celý život. Po prvé ulice – čisté, kvetinové, vysoké staré domy obrastené brečtanom alebo domy čo mali na strechách nasadené obrovské stromy :). Celé mesto dýchalo históriou, necítila som sa tam ako v typickom veľkomeste plnom ruchu, áut a uponáhľaných ľudí. Väčšina ľudí jazdila na bicykloch (tieto bicykle sa dali takmer na každom rohu požičať za pár euro :)) a prvá vec, ktorá ma zaujala bola, že všetci boli štíhli. Naozaj som mala problém nájsť niekoho trošku viac pri tele :). Asi to bude tým bicyklovaním :P. Ako sme sa blížili pomaly k hlavnému námestiu Plaza del Duomo, okolo nás sa začali objavovať najrozmanitejšie obchody s krááásnymi topánkami, kabelkami, šperkami či oblečením. Čo sa týka nakupovania, najznámejšie ale tiež aj najdrahšie ulice sú Via Montenapoleone, Via Sant’Andrea, Via Monzani a Via della Spiga. Nájdete tu značky ako Armani, Dolce & Gabbana, Ferragamo, Gucci, Prada, Trussardi, Valentino, Versace či Louis Vuitton. Tak isto drahou je aj galéria priamo na Plaza del Duomo – Galleria Vittorio Emanuelle II, kde mi priam bil do očí veľký McDonald oproti značkovým butikom Prada a Louis Vuitton :D. Ale v podstate medzi týmito všetkými drahými a luxusnými značkami sa dajú nájsť aj cenovo dostupnejšie obchody a výber v nich je naozaj bohatý :).

Ale dosť o nakupovaní (áno priznávam sa, je to moja slabá stránka :P ). Tesne predtým ako sa dostanete na Plaza del Duomo a uvidíte tú slávnu katedrálu (Duomo), je tu ešte široká ulica plná reštaurácií, barov a kaviarničiek. My sme sa tu síce zastavili iba na „obyčajnú“ taliansku zmrzlinu (bola fakt dobrá), ale väčšina, zrejme domácich, si tu v kľude vychutnávala vínko a dobrý obed.
Miláno Galleria Vittorio Emanuelle II Miláno ulice Zelený domNaše pôsobenie v Miláne sa pomaly blížilo ku koncu, poslednýkrát sme sa vynadívali na Duomo, na galériu Vittorio Emanuelle a celé Plaza del Duomo a vydali sme sa na cestu späť na Stazione Centrale. Lanzarote už čaká :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *