Prístavné mesto Terst a zámok Miramare

Okolie Grada je veľmi bohaté na niekoľko zaujímavých výletov, my sme si okrem Aquiley a Palmanovy vybrali aj hraničné mesto so Slovinskom – Terst. Cesta z Grada sem trvá autom necelú hodinku, priamo v centre je niekoľko platených parkovísk, odporúčam zastať napríklad oproti námestiu Piazza Unitá d’Italia, priamo pri pobreží. Naše prvé kroky v Terste viedli práve na toto námestie, cestou sme si prezreli aj kúsok pobrežnej promenády a známe mólo Audace. Mólo je dlhé cca 200 metrov a navštevované hlavne podvečer počas západu slnka. Námestie Piazza Unitá d’Italia je považované za jedno z najväčších európskych námestí nachádzajúcich sa blízko mora. Často sa tu konajú rôzne predstavenia a koncerty, počas našej návštevy tu tiež bolo pódium. Po obvode námestia sa nachádza niekoľko významných budov a medzi nimi aj reštaurácie, kaviarne či zmrzlinárne. Jednou z dominánt námestia je radnica a blízko sa je aj známe divadlo Giuseppe Verdiho. V horúcom počasí nám dobre padla zmrzlina a sladké tiramisu v domácej cukrárni. Cez uličky v okolí námestia sa ľahko dostanete k ďalšej atrakcii mesta a tou je Canal Grande, ktorý nesie rovnaké meno ako slávnejší brat v Benátkach. Cez kanál prechádza niekoľko mostov a opať všade naokolo nájdete množstvo reštaurácií, kde si môžete vychutnať rybacie špeciality či domáce víno. Priamo na kanáli kotvia malé fotogenické loďky a v pozadí sa týči ortodoxný kostol Chiesa Serbo Ortodossa di San Spiridione.

Canal Grande Terst

Ortodoxný kostol Terst

Ak máte chuť na prechádzku, určite odporúčam navštíviť hrad Sant Giusto, ktorý sa nachádza nad mestom a je odtiaľ pekný výhľad. Podobne ako v už spomínaných bazilikách a katedrálach na severe Talianska, aj vrámci tohto komplexu môžete navštíviť katedrálu s peknými mozaikami. Vstup do katedrály je zdarma, za vstup do hradu sa platí 6€. My sme vo vnútri neboli, stačila nám prechádzka po okolí. Samotný výstup k hradu je celkom únavný, hlavne v letných horúčavách, pretože komplex je nad mestom a od centra je to cca 15 – 20 minút chôdze.

Pobrežie v Terst

Ďalšou atrakciou nad mestom je električková trať z Terstu do dedinky Opicina. Drevená električka modro bielej farby vás vyvedie do strmého kopca a ponúkne krásne výhľady na more a Terst. Svoju trasu začína na námestí Piazza Oberdan a premáva každých 20 minút (medzi 7:00 a 20:00). Zaujímavým a typickým je to, že električka je vlastne kombináciou klasickej električky a lanovky. Väčšinu svojej 5 kilometrovej trasy sa vozeň pohýňa ako električka, ale v najstrmšej časti trasy prichádza na scénu jej lanovková časť :). Najzaujímavejšia na celom výlete je práve cesta električkou, samotná dedinka Opicina nieje v podstate ničím výnimočný, snažili sme sa tu nájsť nejaký zaujímavý bod, ale zhodnotili sme, že je to taká klasická talianska dedinka.

Opicina električka

Väčšina turistov pri návšteve Tersu nevynechá krásny, až rozprávkový zámok Miramare neďaleko mesta. Pôvodné slúžil ako sídlo rakúskeho panovníka Ferdinanda Maximiliána a jeho ženy. Aby som nezabudla, Terst je významným mestom aj preto, že jeho história sa spája s Rakúsko-Uhorskom. Mesto sa pričlenilo k Taliansku až po 1.svetovej vojne a okrem toho sa nachádza blízko slovinských hraníc, čiže v meste natrafíte na kombináciu slovinčiny, nemčiny a taliančiny. Ešte v časoch Rakúsko-Uhorska bol Terst jedným z najvýznamnejších prístavov a štvrtým najväčším mestom v ríši (po Prahe, Viedni a Budapešti). Ale späť k Miramare. Do vnútra zámku sa platí vstupné, pre dospelých 8€ a na dvoch poschodiach uvidíte postupne jednotlivé miestnosti plné významných predmetov patriach Maximiliánovi či jeho žene. Na niektorých obrazoch sa nachádza aj samotná Sissi či Franc Jozef, keďže Maximilián bol bratom práve rakúskeho cisára Franca Jozefa. Krásne je aj okolie zámku a záhrady plné kvetov a fontán.

Zámok Miramare

Zámok Miramare

Okolie zámku Miramare

Predĺžený víkend na severe Talianska sa končí a som rada, že som opäť videla krásne nové miesta, ktoré som vám mohla aspoň trochu priblížiť a inšpirovať vás možno na cestu práve sem. Lokalita je to vzdialenosťou veľmi prístupná, hlavne ak máte auto a romantické talianské mestečká, perfektná káva a sladkosti, Jadranské more či nádych histórie si vás určite získajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *