Romantické a útulné Grado

Z Viedne sa do tohto mestečka na severe Talianska dostanete za cca 5 hodín, z Bratislavy o trošku viac. Ak máte radi pieskové pláže, dobré reštaurácie a romantické talianske uličky plné malých obchodíkov, Grado je určite tou správnou voľbou. Na rozdiel od susedného Lignana tu nájdete aj historické centrum a väčšinou počujete domácu taliančinu, prípadne nemčinu, pretože sem chodí veľa Rakúšanov a Nemcov.

Aktualizácia 2022 —> v poslednej dobe sa Grado stáva našou obľúbenou destináciou hlavne mimo turistickej sezóny. Príjemné počasie sme tu zažili už aj vo februári, cez deň sa teploty vyšplhali na slnku až na príjemných 15 stupňov. Okrem toho tu nájdete iba domácich a hŕstku turistov, kopec miesta v reštauráciách a možnosti športu, ktoré v hlavnej sezóne nie sú úplne ideálne.

Za športom do Grada

Do Grada sme začali chodiť hlavne kvôli kitesurfingu. Je tu ideálna pláž vhodná aj pre začiatočníkov aj pre pokročilejších. V hlavnej sezóne je to s kitovaním komplikovanejšie, pretože treba dávať väčší pozor na kúpajúcich sa. Dole na mapke som vyznačila naše obľúbené miesto, kde chodíme kitovať. Hneď pri ňom je veľké parkovisko vhodné pre autá aj pre karavany. Taktiež je tu veľmi pekná promenáda vedúca až do mesta. Tu hneď zrána vidieť kopec bežcov, cyklistov, či len prechádzajúcich sa domácich a turistov. 

Grado kite

Pre cyklistov ponúka Grado tiež niekoľko možností. Odporúčam si prezrieť samotnú stránku mesta, majú tu veľmi pekne popísané všetky športové aj nešportové aktivity, ktoré sa dajú robiť v okolí —> https://grado.it/en/

Grado centrum

Bazilika v Grade

Toto mesto ležiace v provincii Gorizia má len cca 9000 obyvateľov, no v lete sa mení na dovolenkové letovisko plné turistov. Jeho poloha je vhodná ako zastávka na výlete do cca hodinu a pol vzdialených Benátok či Slovinska na východe. Mesto leží na ostrove a dostanete sa sem cez most, ktorý ho spája s pevninou. Most medzi Gradom a mestom Aquileia meria 5 km, na druhej strane mesta je ešte jeden kratší, po ktorom sa dostanete smerom k Monfalcone. Príchod je podobný ako do Benátok a častokrát sa aj samotné mesto prirovnáva k menším Benátkam.

Promenáda v Grade

Naše ubytovanie bolo len pár minút chôdze od pláže, v meste nájdete verejné aj platené pláže. Najbližšie k nášmu hotelu Capri bola jedna z platených pláži s veľmi plytkým prístupom do mora. Za slnečníky aj lehátka sa platí, samotný vstup bez všetkého je 2€ plus 2€ kaucia za kartičku. Koncom júna bolo more už veľmi príjemne teplé, popri pláži je niekoľko reštaurácií, bufetov, kaviarní, obchodíkov a samozrejme sprchy a WC. Neplatené pláže sú v podstate na oboch stranách od platenej pláže, jedna verejná pláž sa nazýva Spiaggia Costa Azzurra a nachádza sa len kúsok od historického centra mesta. Druhú nájdete na strane Grada nazývanej Grado Pineta.

Okrem pláží má Grado veľmi pekné centrum mesta. V historickom centre (centro storico) je jednou z najvýznamnejších pamiatok Bazilika di Sant‘ Eufenia nazývaná aj Duomo nachádzajúca sa na námestí Campo dei Patriarchi. Vo vnútri nájdete krásne mozaiky, ktoré zdobia podlahu katedrály. Na mňa celé centrum Grada pôsobilo veľmi útulne, ulice s typickými talianskymi domami s farebnými okenicami, všade odparkované bicykle, prípadne domáci sediaci pred domom a pozorujúci okolie. Kvety, malé obchodíky a trattorie, čiže typické talianske reštaurácie. Večer ako sa pomaly stmievalo sa ulice zapĺňali a na každom rohu nás lákali vône domácich špecialít. Čo sa týka jedla, pre túto oblasť sú typické morské plody a ryby a tiež vynikajúce biele víno. Častou prílohou k rybám je polenta, čiže kukuričná placka. Samozrejme ako aj v ostatných častiach Talianska, ani v Grade sa nedajú zahanbiť pizzérie a gelatérie (zmrzlinárne), no a určite odporúčam ochutnať domáce tiramisu. Obľúbeným nápojom je osviežujúci Aperol Spritz, ktorý kúpite aj v plážových baroch.

Prístav Grado

Pizza v Grade

Domáce tiramisu

Po dobrom jedle sa môžete poprechádzať po plážovej promenáde, ktorá vedie aj okolo historického centra, alebo môžete zablúdiť do prístavu či do niektorého z obchodov s krásnou talianskou módou.

Takmer každý turista okrem Grada navštívi aj neďalekú Aquileiu, maličké mesto zapísané do svetového dedičstva UNESCO. V centre mesta sa nachádza niekoľko parkovísk, my sme auto odstavili priamo pri informáciách a tu nám pani vysvetlila ako prebieha prehliadka tejto archeologickej oblasti a dala nám mapu. Aquileia bola kedysi významným rimanským mestom s počtom obyvateľov až okolo 200 000 (v porovnaní s dnešnými 3000). V roku 452 bolo mesto napadnuté Atilom a väčšina obyvateľstva vrátane významného biskupa tej doby sa z mesta odsťahovala. Dnes tu turisti obdivujú niekoľko významných pamiatok, prvou je bazilika, vo vnútri ktorej uvidíte krásne mozaiky. Bazilika sa nachádza na štvorcovom námestí Piazza Capitolo, za vstup do nej sa platí, ako aj vstup na zvonovú vežu s výhľadom na mesto (2€). Kompletné informácie o cenách nájdete na stránke baziliky. Okrem baziliky máte možnosť navštíviť archeologické múzeum (Museo Archeologico Nazionale), no a pokiaľ sa chcete len poprechádzať a neplatiť žiadne vstupy, v Aquiley sa nachádza aj niekoľko vonkajších archeologických nálezov a mozáik, napríklad v okolí baziliky alebo smerom von z mesta so smerovaním na Cervignano.

Aquileia

Bazilika v Aquileiy

Aquileia

Aj keď samotné Grado možno ešte nieje natoľko objavené slovenskými turistami, jeho okolie má určite čo ponúknuť, okrem samotných pláží či historickej Aquiley  je neďaleko i mestečko Palma Nova, ktorá je známe hlavne vďaka svojmu netypickému tvaru. Ak by ste sa pozerali na mesto zhora, uvideli by ste dokonalú deväťcípu hviezdu. Priamo v meste by ste si to možno ani nevšimli, ale na hlavnom námestí Piazza Grande nájdete niekoľko plagátov a fotografií informujúcich o slávnom tvare mesta. Inak je to veľmi pokojné mestečko, v strede týždňa doobeda je na námestí otvorených len pár kaviarní, takže v podstate vám stačí maximálne hodinka na prechádzku po hviezdicovom meste. Známe sú aj brány, cez ktoré sa vstupuje do mesta a tiež katedrála na námestí Piazza Grande.

Palmanova

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *