Singapur – mesto budúcnosti

Dlho očakávaný deň odletu do niekoľko tisíc kilometrov vzdialeného Singapuru bol konečne tu. Plní očakávaní sme podvečer 9.septembra nasadli na lietadlo z viedenského Swechatu. Prvý let sme absolvovali za cca 2 hodinky do Helsiniek, kde sme mali asi hodinový prestup na let do Singapuru. Leteli sme s leteckou spoločnosťou Finnair, nemám žiadne výhrady, veľmi milý personál a dobrý servis počas letu. Po 12 hodinovom lete sme konečne pristáli na letisku Changi v Singapure. Už len pár minút po vystúpení z lietadla sme zistili, že sme v modernom, vyspelom a čistom meste neporovnateľnom so žiadnym iným, v akom som zatiaľ bola. Singapur nepatrí medzi typické dovolenkové destinácie Európanov a väčšine ľudí sa pri názve tohto mesta vybaví luxus, drahota, čisté ulice a vysoké pokuty za hádzanie odpadkov na zem. To určite platí, ale nie je to ani zďaleka všetko, čím sa toto mesto môže pochváliť. S viac ako 5 miliónmi obyvateľov patrí medzi silné ázijské ekonomiky – takzvané ázijské tigre. Okrem toho je to štvrté najväčšie svetové finančné centrum, jeden z piatich najrušnejších prístavov a štát otvorený novým podnikateľom vďaka nízkym daniam s nízkou nezamestnanosťou a vysokým podielom milionárov. V Singapure neexistuje minimálna mzda a každá šiesta singapurská domácnosť má viac ako 1 milión dolárov disponibilného bohatstva. Vyzerá to tak, že je to naozaj raj na zemi a oplatí sa tu žiť. Pokiaľ Vám teda nevadia celoročné teploty okolo 30 stupňov a vysoké ceny nehnuteľností.

Ale späť k našej dovolenke. Z letiska sme sa metrom dostali do centra Singapuru, metro (MRT), a vlastne v podstate úplne všetko v Singapure, je veľmi jednoduché a ľahko sa v ňom orientuje aj vďaka tomu, že je v angličtine. Mapu metra nájdete na tejto stránke. Našou prvou zastávkou bolo Raffles Place a tu malé nákupné centrum The Arcade, kde sme si zamenili eurá za singapurské doláre (SGD). Kurz bol naozaj vynikajúci, určite si nezamieňajte peniaze na letisku alebo v hoteli, tam by ste zbytočne prerobili. Zo zmenárne sme sa premiestnili do nášho hotela – Holiday Inn Express Singapore Clarke Quay nachádzajúcom sa v štvrti Clarke Quay. Hotely v Singapure nie sú najlacnejšie, pokiaľ nechcete úplne lacný hostel niekde na okraji mesta, tak si musíte trošku priplatiť.
Clarke QuayNočný SingapurPo vybalení a krátkom oddychu na izbe sme sa rozhodli ísť na krátku prechádzku okolo nášho hotela. Blízko sme to mali aj ku známej singapurskej štvrti Chinatown. Odtiaľ sme sa prešli až k rieke a ocitli sa opäť v oblasti Clarke Quay, ktorá je hlavne večer plná turistov, ale aj domácich vysedávajúcich v baroch a reštauráciách. Z niektorých barov počuť živú hudbu, inde vidíme tancovať brušné tanečnice. Atmosféra tohto miesta je úžasná, všetko svieti farbami a do toho Vás lákajú vône dobrých jedál sadnúť si do niektorej z reštaurácií. Neodolali sme ani my a ochutnali sme štipľavú ázijskú kuchyňu. Jedlá sú v tejto štvrti trošku drahšie ako inde, celkovo hlavné jedlo stojí cca od 10 dolárov až po 50 dolárov, čo je od 6€ po 30€. Na trhoch a na ulici aj menej :). Trošku prekvapení sme boli z cien nápojov, miešané alkoholické nápoje stáli aj 15-16 dolárov, pivo okolo 12 dolárov čiže v prepočte cca 9€ a 7€. Nealko nápoje boli za lepšie ceny, opäť záleží kde si ich kupujete, napríklad cola sa dá kúpiť od 1 dolára po 5 dolárov (0.63€ po 3€).

Sentosa – ostrov plný zábavy

Ostrov Sentosa je ako jeden veľký zábavný park, kde nebudete vedieť, ktorú atrakciu vyskúšať skôr. Okrem toho sa tu nachádzajú krásne pláže, takže aj to je jeden z dôvodov prečo tento ostrov navštívi ročne vyše 20 miliónov turistov. Dostať sa sem dá niekoľkými spôsobmi, najlacnejší je autobus, ktorý premáva zo zastávky Harbour Front (sem sa dostanete fialovým alebo žltým metrom) a lístok stojí 2 doláre. Späť už nechodťe autobusom, ale nasadnite na Sentosa Express, ktorý má na celom ostrove 4 zastávky. Ďalšou možnosťou je práve už spomínaný expres, ktorý stojí 4 doláre a tiež premáva z Harbour Frontu, konkrétne z nákupného centra Vivo City. Poslednou a najdrahšou možnosťou je lanovka, na ktorú opäť nasadnete v prístave (Harbour Front) a za 29 dolárov (18€) sa môžete odviesť obojsmerne na Sentosu a tiež aj na vrch Mount Faber, odkiaľ sú pekné výhľady na mesto a tiež sa tu dá začať pekná prechádzka cez singapurskú prírodu a dažďový prales. V cene lanovky je zahrnuté aj malé múzeum, ktoré nájdete hneď po vystúpení z lanovky na Sentose – je to múzeum lanoviek a uvidíte tu všetky typy kabínok, ktoré premávali na Sentosu od otvorenia tohto dopravného prostriedku. Okrem iného sme tu našli aj mapu, na ktorej bolo znázornených pár známych lanoviek na celom svete a prekvapivo tu bola aj lanovka premávajúca na Chopok :).
SentosaOdtiaľ sme mali v pláne navštíviť niektorú z ostrovných pláží. Prešli sme sa okolo sochy Merliona, popri zaujímavej farebnej fontáne až dole k plážam, popri ktorých sa tiež nachádza mnoho atrakcií. Medzi plážami sa môžete prepravovať vláčikom, ktorý je zdarma a jazdí v cca 10 minútových intervaloch. Vybrať si môžete z niekoľkých pláží – Palawan, Siloso alebo Tanjong. Mne sa najviac páčilo na pláži Siloso, pretože sa tu nachádzal zaujímavý hojdací most a keď ste prešli na jeho druhú stranu ocitli ste sa na malom ostrovčeku s príjemným vstupom do mora a tabuľou hlásajúcou, že sa nachádzate na najjužnejšom bode kontinentálnej Ázie. Na každej pláži ste samozrejme našli lehátka, bary a reštaurácie či ponuku vodných športov. Na pár miestach boli tabule s označením, že kúpanie je len na vlastné riziko a môžu sa tu nachádzať medúzy. Naopak niektoré úseky boli vyznačené tabuľou „Swim here„, kde sa pár ľudí kúpalo, ale celkovo musím povedať, že veľa turistov sme vo vode nevideli. Samozrejme more sme vyskúšali, voda bola teplá a piesok príjemný, takže sa nemusíte báť, že by ste si tu neoddýchli :). Pri pláži Palawan sa nachádza známa atrakcia – Megazip Adventure Park a jej najväčším lákadlom je trať zipline, kde Vás zapnú do lezeckého úväzu a spustia po lane z malého kopca nad plážou. Pre mňa bola táto atrakcia trochu sklamaním – čakala som toho viac za tú cenu (jedna jazda na zipline 39 dolárov – 24€). Blízko pláže nájdete aj bobovú dráhu, ktorú sme tiež vyskúšali a musím povedať, že to bola oveľa väčšia sranda ako zipline – cena za 3 jazdy aj s lanovkou, ktorá Vás vyvezie na začiatok trate je 23 dolárov (14€).
Siloso plážMegazip Adventure ParkDeň na Sentose sme po plážovaní zakončili v múzeu optickej ilúzie – Trick Eye Museum. Pre mňa opäť skvelé a nezabudnuteľné múzeum, síce nebolo veľmi veľké a turistov tu bolo naozaj dosť, napriek tomu sme boli veľmi spokojní a odniesli sme si odtiaľ skvelé fotky. Vstupné pre dospelú osobu je 25 dolárov (16€). Prikladám pár foto pre lepšiu predstavivosť, čo môžete od múzea očakávať. Viac informácií o Sentose nájdete v článku Doobedie v dažďovom pralese, plážovanie na Sentose a neuveriteľná show žeriavov.
Trick Eye MuseumTrick Eye Museum

Indická štvrť, okolie Marina Bay Sands a nezabudnuteľná večerná show

Okrem Chinatownu je často navštevovanou singapurskou štvrťou práve Little India, ktorá hýri farbami a kvetinami a aj keď nepatrí medzi najčistejšie štvrte, stále je tu čo vidieť. Malé obchodíky jeden vedľa druhého umiestnené podľa sortimentu, najskôr množstvo zlatníctiev, potom predavači kvetov, šperkov či časť s reštauráciami alebo predajcami ventilátorov. Samozrejme nechýbajú trhy s ovocím a zeleninou a na každom rohu vidíme predavačov kokosových orechov. 90% ľudí, čo sme tu stretli boli Indovia, ženy vo farebných sárí – typických indických odevoch a samozrejme vyzdobené množstvom zlatých šperkov. Medzi najslávnejšie chrámy v tejto štvrti patrí chrám Sri Veeramakaliamman, ktorý sa dá navštíviť aj zvnútra, jedinou podmienkou je vyzuť si topánky :). Okrem obchodov, farebných ulíc a chrámov sa v indickej štvrti nachádza aj nákupné centrum Mustafa, kde sa dá nakúpiť za naozaj výhodné ceny. Na každom poschodí sa nachádza iné oddelenie – od elektroniky, topánok, odevov, potravín až po suveníry a značkové hodinky či šperky.

Chrám Sri Veeramakaliamman

Kúsok od tejto štvrte je ďalšia tiež veľmi pekná a fotogenická časť Singapuru – Kampong Glam. Dominantou je malý chrám so zlatou kupolou – Sultánova mešita (Sultan Mosque), ktorý pripomína Tádž Mahál. V tejto štvrti sa zdržiavajú a žijú hlavne moslimovia, opäť je tu množstvo malých obchodíkov a dobrých reštaurácií, takže odporúčam navštíviť. Neďaleko Kampong Glamu je nákupná ulica Bugis, ktorá je mnohokrát navštevovanejšia kvôli nakupovaniu ako slávna Orchard Road. Je to práve tým, že ceny v obchodoch na Bugis street sú prijateľnejšie, tiež sa tu nachádza trh a množstvo možností na dobrý a lacný obed.

Kampong Glam

Ďalej sme mali v pláne navštíviť najslávnejší singapurský hotel – Marina Bay Sands a záhrady nachádzajúce sa rovno za hotelom. Cestu z Bugis street sme si naplánovali okolo ďalšieho slávneho singapurského hotela – Raffles, pomenovaného podľa Stamforda Rafflesa – zakladateľa moderného Singapuru. Okrem hotela sú po ňom pomenované aj ulice či námestia. Potom sme prechádzali cez štvrť mrakodrapov a obchodných centier, ktoré sú v Singapure naozaj všade až sme sa dostali k pobrežiu blízko levej sochy Merlion, kde sa nám naskytol krásny výhľad. Dominantou tejto panorámy bol samozrejme hotel Marina Bay Sands, ktorý je zaujímavý vďaka niekoľkým faktom. Hotel bol postavený spoločnosťou Las Vegas Sands a je to najdrajšie kasíno na svete s kapacitou 500 hracích stolov a 1600 hracích automatov. V hoteli sa nachádza okrem 2560 izieb aj konferenčné a obchodné centrum, múzeum, divadlá, luxusné reštaurácie a bary a slávny nekonečný bazén na streche, do ktorého majú žiaľ povolený vstup len hostia hotela. Aj napriek vysokým cenám ubytovania, je tento hotel celoročne takmer úplne vypredaný. Turistov láka strešná terasa Sky Park s krásnym výhľadom na mesto, ktorá má kapacitu 3900 osôb a vstupné sem stojí 23 dolárov (14€). Okrem toho sa pred nákupným centrom tohto komplexu každý večer 2x koná krásna večerná laserová a vodná show, kde je vstup voľný, len odporúčam prísť trošku skôr aby ste si chytili dobré miesto a mali dobrý výhľad. Premietacie časy sú večer o 20:00 a 21:30 a v piatky a soboty aj o 23:00.

Marina Bay Sands

Priamo za hotelom sa nachádzajú nádherné záhrady Gardens by the Bay. Tu sa opäť cítite ako v inom storočí, či dokonca v inom svete, všetko je tu farebné, vysvietené a plné kvetov. Najviac sa sem oplatí zájsť večer, všetky atrakcie krásne svietia a tiež sa tu koná večerná show každý deň o 19:45 a 20:45. V záhradách sa nachádza viac ako 500 000 druhov rastlín a dva chladené skleníky – Flower Dome a Cloud Forrest. V prvom z nich nájdete baobaby, sukulenty, olivovníky a kvety z piatich kontinentov – Afrika, Amerika, Ázia, Európa a Oceánia. V skleníku Cloud Forrest uvidíte krásne orchidey, mäsožravé rastliny a tiež najvyšší vnútorný vodopád na svete. Okrem toho sa v záhradách konajú rôzne tanečné a hudobné predstavenia a po únavnej prechádzke sa môžete zastaviť na chutnú večeru v jednej z reštaurácií alebo si kúpiť drobnosti na trhu s domácimi špecialitami.

Gardens by the Bay

Do záhrad sa dostanete cez nákupné centrum Marina Bay, keď sa eskalátomi vyveziete na poschodie budú Vás už navigovať šípky na terasu a priamo cez hotel sa ocitnete pred vchodom do záhrad. Okrem záhrad sa neďaleko Marina Bay nachádza aj múzeum ArtScience s modernou bielou budovou v tvare kvetu. Pekná prechádzka je potom cez most Helix Bridge odkiaľ sú krásne výhľady na Marinu a dostanete sa až na druhú stranu pobrežia k nákupnému centru Marina Square, kde je to večer tiež veľmi pekné a rušné – sídlo tu majú príjemné reštaurácie a tiež aj malý trh s lákavou ázijskou kuchyňou.

Helix Bridge

Nákupná horúčka v Singapure – Chinatown či Orchard Road?

Singapur je nákupný raj a je veľmi ťažké nekúpiť si tu aspoň jednu vec a odísť naprázdno. Obchody a obchodné centrá sú všade až sa čudujete, či sa tu všetky naozaj uživia. Ale väčšinou sú plné a zdá sa, že obchodníci s predajom nemajú problém.

Naše krátke spoznávanie singapurských obchodov začalo v čínskej štvrti Chinatown na trhu. Od hotela sme to mali cca 10 minút, takže výborná príležitosť nakúpiť a potom si odniesť tašky späť na izbu. Trh v Chinatowne je obľúbený hlavne medzi turistami, ktorý tu nakupujú lacné suveníry domov. Tu sa Vám možno všetko zdá tuctové a gýčové, ale keď si jeden z tých tuctových suvenírov donesiete domov a vystavíte na poličku, budete možno ešte ľutovať, že ste si toho nekúpili viac. Dostať tu všetko – od oblečenia, kimona, oblekov, topánok, doplnkov a bižutérie až po elektroniku, doplnky do bytu a potraviny. Niektorí predavači sú otravnejší a lákajú Vás do svojich malých obchodíkov, iní len ticho sedia a nevšímajú si Vás. Vo väčšine obchodov sa oplatí zjednávať, určite nekupujte všetko za prvú cenu, čo Vám ponúkne predávajúci. V Chinatowne majú miesto aj lacné a dobré reštaurácie, takže neváhajte vyskúšať nejakú dobrotu. Kúsok od trhu sa nachádza aj obchodné centrum Chinatown Point, kde nájdete lacnejšie aj drahšie obchody, ale tu sa Vám už zjednávanie cien nepodarí :).

Chinatown

Medzi najznámejšie nákupné ulice v meste patrí určite Orchard Road. Keď sa povie nákupná ulica, predstavím si dlhú ulicu lemovanú po oboch stranách rôznymi obchodmi. Ale nie, Orchard Road je iná – nie sú tu len obchody, ale rovno obchodné domy jeden vedľa druhého. Niektoré drahé s luxusnými značkami, iné lacné pripomínajúce mi náš slovenský Prior :). Čo sa týka cien, naozaj sa tu oplatí kúpiť elektronika – či už mobil, notebook alebo foťák, všetko je lacnejšie ako u nás. A okrem toho za každý tovar s cenou nad 100 dolárov Vám na letisku vrátia daň (5 až 7%). Oblečenie je približne rovnako drahé ako u nás, niektoré veci drahšie, iné lacnejšie, ale výber je oveľa väčší. Singapurčania sa obliekajú veľmi elegantne, muži chodia väčšinou v košeliach a oblekoch a ženy v šatách a topánkach na opätkoch. Je vidieť, že si na módu a drahé značky potrpia, veď bodaj by nie pri toľkých obchodoch :).

Singapurské nakupovanie

Po našej nákupnej horúčke sme večer absolvovali ešte jednu atrakciu, na ktorú sme sa veľmi tešili. Bolo ňou Night Safari. Ak sa sem rozhodnete ísť, budete musieť ísť červeným metrom na zastávku Choa Chu Kang a odtiaľ autobusom číslo 927 alebo metrom na zastávku Ang Mo Kio a odtiaľ autobusom číslo 138 až na konečnú zastávku. Areál je otvorený od 19:30 do polnoci každý deň a lístok pre dospelého stojí 39 dolárov (24€). Hneď pri vstupe spolu so vstupenkou dostanete mapu celého areálu aj s časmi, kde a kedy sa koná aké kŕmenie či show. My sme začali prechádzkou pešo, aj keď dá sa využiť aj vláčik, ktorý Vás povozí po celom safari, keď sme však prišli my, stálo naň v rade príliš veľa ľudí. Ako prvé sme absolvovali kŕmenie tigrov a levov a prešli cez výbehy hyen, žiráf, zebrí, medveďov či pelikánov. Zvieratá boli väčšinou veľmi blízko ľudí, čo občas trošku naháňalo strach :). Tiež dosť strašidelnou časťou bol pre mňa areál netopierov, ktoré nám voľne a blízko lietali ponad hlavy. Po prejdení väčšiny výbehov sme išli na večernú show, ktorá trvala asi 30 a minút a veľmi sa nám páčila a na záver sme nasadli na už spomínaný vláčik, ktorý nás previezol po celom areáli aj s anglickým výkladom ku každému zvieraťu. Celkovo sme boli veľmi spokojní a túto atrakciu určite odporúčam navštíviť, aj keď sa nachádza trošku ďalej od centra mesta.

Cibetka - Night Safari

Tie najkrajšie singapurské záhrady a nezvyčajné miesto Haw Par Villa

Okrem toho, že Singapur je jedno z najčistejších miest na svete, môže sa pochváliť aj krásnymi kvetinovými záhradami. Kvety sú všade a zdobia ulice, budovy či letisko. Po celom Singapure sa nachádza niekoľko záhrad, ktoré stoja za návštevu. Jedny som už spomínala a to Gardens By the Bay neďaleko hotela Marina Bay Sands. Ako druhé sú čínske a japonské záhrady, ku ktorým sa dostanete zeleným metrom, keď vystúpite na zastávke Chinese Garden. V záhradách sa nachádzajú stavby typické pre Čínu a Japonsko, jazierka alebo múzeum korytnačiek. Veľa turistov, ale aj domácich tu len tak vysedáva na tráve, piknikuje a oddychuje.

Čínska záhrada

Ďalšou záhradou približne 10 km od čínskych záhrad je botanická záhrada, ktorej súčasťou je aj známa orchideová záhrada. Rozloha záhrady je pomerne veľká a je rozdelená na niekoľko menších záhrad napríklad Evolution Garden, Palm Valley alebo National Orchid Garden. Výbornú mapu celých záhrad nájdete na tomto linku. Všetko v záhradách je krásne upravené, pri jednotlivých rastlinách a stromoch máte popísané o aké konkrétne druhy ide. Na niektorých miestach sú reštaurácie, kde sa môžete občerstviť. Počas návštevy záhrad sme stretli naozaj veľa zamestnancov, ktorí sa o úpravu tohto miesta starali. Vstup do záhrad je zdarma, jedine do orchideovej záhrady sa platí 5 dolárov. V tejto záhrade uvidíte krásne farebné orchidey, medzi ktorými je niekoľko naozaj vzácnych kusov. Celkovo je toto miesto ideálne na oddych a príjemnú prechádzku, aj vo veľkých horúčavách sa tu dá vydržať ľahšie ako na pláži na priamom slnku.

Orchideová záhrada

Od záhrad sme sa presunuli k ďalšej zaujímavej singapurskej atrakcii nazývanej Haw Par Villa. Neviem ako presne by som toto miesto definovala, ide v podstate o záhradu, v ktorej areáli nájdete množstvo naozaj zváštnych sôch. Hýri to tu farbami a väčšina sôch je veľmi smiešna a častokrát trochu strašidelná. Neskôr som sa dočítala, že ide o sochy z čínskej mytológie. Hneď na začiatku tohto parku sa nachádza asi najslávnejšia časť – takzvané Ten Courts of Hell, kde sú sochy znázorňujúce ukážky pekla v čínskej mytológii a budhizme. Pri niektorých sochách som neprišla na to, čo presne majú znamenať, ale celkovo je toto miesto veľmi zaujímavé a stojí za návštevu. Vstupné sa neplatí žiadne, len sa vyzbrojte poriadnou dávkou vody, pretože je tu veľmi teplo a celý areál je trošku v kopci, takže sa viac nachodíte :).
Haw Par VillaHaw Par Villa

Doobedie v dažďovom pralese, plážovanie na Sentose a neuveriteľná show žeriavov

Keďže Singapur sa nachádza iba 137 km severne od rovníka, celý rok tu prevláda tropické počasie s teplotami okolo 30 stupňov a preto je tu aj vynikajúce prostredie pre výskyt dažďového lesa. Faunu a flóru dažďového lesa môžete spoznávať na niekoľkých miestach, najčastejšie je to miesto nazývané Southern Ridges alebo severnejšie a vzdialenejšie od centra – rezervácia MacRitchie. Keďže na prechádzku cez Southern Ridges nepotrebujete nejakú špeciálnu výbavu a obuv, rozhodli sme sa, že navštívime práve tieto.

Henderson Waves

Celkovo je táto prírodná oblasť dlhá asi 10 km, ale samozrejme môžete si vybrať len určitý úsek, ktorý prejdete. Nájdete tu niekoľko parkov ako napríklad Mount Faber Park, Telok Blangah Hill Park, HortPark, Kent Ridge Park alebo Labrador Nature Reserve. My sme našu prechádzku začali pri známom moste Henderson Waves, ktorý sa nachádza vo výške 36 metrov nad cestou a je to najvyšší most pre chodcov v Singapure. Často navštevovaný je pre jeho nezvyčajný tvar a dizajn, ktorý už podľa názvu jasne pripomína vlny. Toto miesto je aj pomerne obľúbené pre svadobné fotenie mladých párov. Z mostu sme pokračovali po chodníku nazývanom Forrest Walk, ktorý je naozaj veľmi pekne upravený a vedie priamo cez dažďový les. Celý chodník je na vyvýšenom lešení takže máte lepší výhľad na okolie a pri troche šťastia možno uvidíte aj nejakú opicu :). Celkovo nám prechádzka trvala cca 2 hodinky. Ešte posledná informácia o doprave ako sa sem dostať – najlepšie je ísť metrom do prístavu (Harbour Front) a odtiaľ autobusom (ak chcete začať pri moste Henderson Waves tak musíte ísť číslami 131, 145, 176, 408 alebo 648 a vystúpite na zastávke Henderson Road).

Forrest Walk

Poobedie sme sa rozhodli stráviť opäť na ostrove Sentosa a na jej plážach. Po krátkom oddychu sme vyhladli, tak sme zašli do jednej z plážových reštaurácií a ja som si objednala domácu špecialitu nazývanú laksa. Je pravda, že som nikdy nič podobné nejedla a tiež, že nie som veľký fanúšik morských plodov, ale toto bol naozaj zlé a nejedlé. Pokúsila som sa jedlo vrátiť, ale keďže som zaň už zaplatila dopredu, nedovolili mi to. Takže naozaj sklamanie a to sme platili zo všetkých reštaurácií čo sme v Singapure navštívili najviac.

Sentosa

Čo sa týka Sentosy a atrakcií, ktoré som ešte nespomínala, tak asi najlepšie je navštíviť túto stránku, kde nájdete popis a ceny ku všetkému. Atrakcií je tu veľa a potrebovali by ste minimálne celý týždeň, aby ste stihli všetko pochodiť. K tým najnavštevovanejším patrí Universal Studios, čo je zábavný park rozdelený na niekoľko častí a každá je ladená do inej témy, vstupné sem stojí 74 dolárov (46€). Ďalej je tu S.E.A. akvárium, ktoré sa pýši prvenstvom medzi všetkými akváriami na svete – je z nich najväčšie. Uvidíte tu viac ako 800 druhov rôznych rýb a morských živočíchov a s jednodňovým vstupným za 38 dolárov (24€) máte aj vstup do múzea The Maritime Experiential Museum. Keď sme už pri spoznávaní morského a vodného života, ďalšou podobnou atrakciou je Underwater World & Dolphin Lagoon, kde najväčším lákadlom je práve lagúna delfínov, kde si s nimi môžete zaplávať. Pre milovníkov vody a adrenalínu je na Sentose aj zábavný vodný park – Adventure Cove Waterpark, vstupné na celý deň stojí 36 dolárov (23€). Z múzeí na Sentose sú najnavštevovanejšie už spomínané Trick Eye Museum alebo múzeum voskových figurín Madam Tussauds. Čo sa týka športovania, možnosti sú naozaj široké – môžete si požičať bicykle, segway alebo sa prihlásiť na kurz surfovania na umelých vlnách.

Trick Eye Museum

Aj tu sa večer konajú svetelné show, takže určite odporúčam aspoň raz tu ostať až do zotmenia. Prvá show – Wings of Time je spoplatnená, platí sa 23 dolárov (14€) a nájdete ju blízko pláže Siloso. Premietacie časy sú každý deň 19:40 a 20:40. Druhá show je zadarmo a mne osobne sa so všetkých singapurských predstavení páčila najviac – volá sa Crane Show, čiže show žeriavov a nájdete ju kúsok od Universal Studios. Trvá síce iba 10 minút a premieta sa len 1x denne o 21:00, napriek tomu je to krásne predstavenie plné svetiel a hudby. Je to naozaj pekné zakončenie dňa na Sentose.

Rozlúčka s levím mestom

A naša dovolenka v tomto úžasnom meste sa blíži ku koncu. Na záver sme si ešte nechali dostatok času na letisko Changi, ktoré je v mnohých rebríčkoch hodnotené ako najlepšie a najkrajšie na svete – určíte oprávnene. Žiaľ to najlepšie zažijete až keď sa dostanete za prvý check-in, čiže predsa len sme sem prišli trošku skoro a museli sme čakať kým nám odbavia batožinu. Ale potom na Vás čakajú tri veľké terminály, medzi ktorými sa môžete zadarmo prepravovať vláčikom (Skytrain). Najlepšie si hneď na začiatku zohnať mapu celého letiska a podľa nej sa orientovať, jednu nájdete aj na tomto linku. Na Changi letisku nájdete naozaj všetko a niekedy sa ani nebudete cítiť ako na letisku. Obchody a reštaurácie sú samozrejmosťou, aj keď je ich tu naozaj veľmi veľa. Okrem toho tu nájdete niekoľko krásnych záhrad – kaktusovú, slnečnicovú či orchideovú a rôzne oddychové zóny, divadlo, bazén a wellness centrum, kino alebo miestnosť s počítačovými hrami a playstation.

Letisko Changi

Na záver ešte možno niekoľko užitočných informácií, ktoré sa Vám zídu ak sa vyberiete na dovolenku do tejto krajiny. Takže ako občania SR, nepotrebujete žiadne víza, jednoducho sa sem dostanete len s cestovným pasom. Časový posun je 6 hodín, čiže ak máme u nás 12:00 na obed, v Singapure majú už 18:00 večer. Mena sa volá singapurský dolár (SGD) a kurz si vždy pred cestou pozrite na internete, ale ako som už spomínala nezamieňajte peniaze na letisku alebo v hoteli, tam sa to neoplatí. Doprava po meste je jednoduchá, využívať budete asi najčastejšie metro a občas autobusy. Lístky sa dajú kúpiť v každom metre, my sme využívali takzvané jednorazové, ktoré ale platili na 6 jázd, s tým, že pred každou jazdou sme si museli zvoliť presnú destináciu kam ideme a ono nám to vždy ukázalo presnú sumu koľko nás to tam bude stáť. Druhá možnosť je EZ-link karta, ktorá sa dá kúpiť len v niektorých metro staniciach a zaplatíte za ňu 12 dolárov, s tým, že 5 dolárov je už nerefundovateľných a zvyšných 7 dolárov môžete použiť na cestovanie a opäť si ju pred každou cestou dobíjate, ale táto sa dá dobiť aj väčšou sumou a potom Vám jednoducho vždy z tejto sumy stiahne toľko koľko potrebuje. V autobusoch platí EZ-link karta tiež, ak ju nemáte musíte si lístok kúpiť u šoféra. Taxíky stoja väčšinou cca 3 doláre na 400 metrov plus asi 3 doláre je nástupný poplatok a ak sa prepravujete v noci opäť si niečo priplatíte. Potom ku konečnej sume si ešte taxikár na záver priráta daň.

Singapur - Sentosa

Singapur je štát, kde sa prísne dodržiavajú a kontrolujú zákony a predpisy, preto si dávajte pozor, aby ste sa náhodou nedostali do nejakého problému. Keďže čistota je tu veľmi dôležitá, určite nezahadzujte na zem žiadne odpadky, nekŕmte voľne v prírode žiadne zvieratá a pozor na pitie alebo jedenie v mestskej doprave – tiež za to hrozí pokuta. Inak sú domáci obyvatelia veľmi milí, priateľskí a takmer všetci vedia po anglicky. Angličtina je to však iná ako v Európe či Amerike, majú veľmi ťažko zrozumiteľný prízvuk, takže sme mali občas problémy s porozumením. Keďže je to bývalá britská kolónia, autá jazdia na opačnej strane ako u nás. Ďalšiu vec čo som si tu všimla bolo to, že takmer každý mal smartphone a v metre alebo aj na ulici skoro všetci čítali na telefónoch správy, pozerali videá alebo si písali s priateľmi. U nás je to už tiež dosť rozšírená záležitosť, ale tu to bolo naozaj aspoň 80% ľudí.

Singapur - čínska záhrada

Singapur pripomína mesto budúcnosti, ale popri vysokých mrakodrapoch a moderných budovách nájdete aj zachovalé historické budovy a štvrte, stretnete milých a usmievavých ľudí, vyskúšate zmes čínskej, vietnamskej a japonskej kuchyne a zažijete nezabudnuteľnú dovolenku, na ktorú budete ešte dlho spomínať.

Na záver krátky zoznam čo určite nevynechajte v Singapure plus video :).

1. Nočná show a návšteva záhrad Gardens by the Bay
2. Nakupovanie v jednom z obchodných centier
3. Pláže na Sentose
4. Ochutnávku domácej kuchyne – či už na trhu alebo v dobrej reštaurácii
5. Návšteva Chinatownu a nákupy na trhu v tejto štvrti

1. Singapurské metro (0:00 – 0:08)
2. Pobrežie okolo Marina Bay Sands (0:09 – 0:15)
3. Sentosa (0:16 – 0:24)
4. National Orchid Garden (0:25 – 0:29)
5. Sentosa – boby Skyline Luge (0:30 – 0:40)
6. Merlion Park (0:41 – 0:49)
7. Marina Bay Shopping Centre (0:50 – 0:53)
8. Little India (0:54 – 1:00)
9. Chinese Garden (1:01 – 1:09)
10. Botanické záhrady (1:10 – 1:28)
11. Southern Ridges (1:29 – 1:42)
12. Haw Par Villa (1:43 – 2:03)
13. Nočná Show Marina Bay Sands (2:04 – 2:18)
14. Nočná Show Gardens by the Bay (2:19 – 2:31)
15. Nočná Show Supertrees Gardens by the Bay (2:32 – 2:39)
16. Show žeriavov Sentosa (2:40 – 3:02)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *