Slnečné a skalnaté Algarve

Po dňoch strávených v Lisabone sme sa rozhodli predtým ako začneme oddych na slnečnom Algarve navštíviť mestečko Evora. Mnoho bedekrov píše, že je to čarovné miesto, ktoré patrí na zoznam každého cestovateľa idúceho do Portugalska.

Prečo je Evora tak často navštevovaným miestom?

Centrum mesta patrí do svetového dedičstva Unesco a nájdete tu niekoľko významných pamiatok. Po zaparkovaní sme sa prešli k rímskemu palácu, ktorý bol postavený v 1. storočí a dnes sa už zachovali iba základy a niekoľko stĺpov. Palác sa nachádza na malom námestí, z ktorého vedie kopa malých úzkych uličiek, kde som čakala množstvo turistov, ale práve naopak. Evora bola veľmi pokojná, uličky či reštaurácie boli poloprázdne. Najrušnejšie bolo asi námestie Praca de Giraldo, kde sa práve konali trhy. Samozrejme, že počas našej prechádzky nesmela chýbať zastávka na dobrej káve a objavili sme malý podnik, kde mali výborný slaný koláč quiche a jahodové tartaletky. Posilnení sme hľadali jednu z hlavných atrakcií Evory a tou je kaplnka Capela dos Ossos.

Celá kaplnka nachádzajúca sa v podzemí je „vyzdobená“ ľudskými lebkami či inými kosťami. Kaplnka bola postavená v 16. storočí františkánskym mníchom, ktorý chcel pripomenúť pominuteľnosť života. Hovorí sa, že v kaplnke je okolo 5000 ľudských kostí. Návšteva miesta má v sebe istú atmosféru. Čo mi ju trochu pokazilo bol fotograf, ktorý každému návštevníkovi ponúkal fotku pri kaplnke (samozrejme nie zadarmo). Bolo to trošku zvláštne vidieť vysmiatych ľudí fotiť sa pred takýmto miestom.

Evora

Evora

Záhadné kamene neďaleko Evory

Okrem samotného centra Evory stojí za zastavenie sa aj návšteva megalitov Cromeleque dos Almendres. Nachádzajú sa cca 30 min cesty od Evory. Kilometrovo síce blízko, ale ide sem dosť zlá cesta. Megality tak trochu pripomínajúce Stonehange tu stoja už viac ako 8000 rokov. Zaujímavosťou je, že ich objavili až v 60.rokoch 20. storočia. Na niektorých kameňoch sú rôzne nákresy – kruhy či špirály. V súčastnosti patria kamene medzi jednu z najväčších a najvýznamnejších zbierok megalitov v Európe. Takže ak vám ostane trochu času odporúčam sa tu zastaviť. Okrem toho nás tu prekvapila pekná príroda, množstvo olivových stromov a akýsi pokoj ďaleko od hlavných dopravných ťahov.

Megality pri Evore

Nádych Afriky na juhu Portugalska

Z Evory sme si to už nasmerovali do našej finálnej destinácie na juhu Portugalska v Algarve a tou bola Albufeira. Biele mestečko ročne navštívi okolo 300.000 turistov vďaka pekným plážam a dobrej lokalite neďaleko Fara či turistického mesta Lagos. V hlavnej sezóne sú pláže plné a v uliciach to žije do neskorých ranných hodín. My sme sem prišli začiatkom júna, keď tu ešte toľko turistov nebolo, keďže ani počasie ešte nebolo úplne horúce. Ubytovali sme sa v apartmáne priamo na hlavnej ulici neďaleko pláže a hneď pri nás bola výborná portugalská reštaurácia Rossio. Sem sme chodili počas nášho pobytu pravidelne. Čerstvé ryby, vynikajúce predjedlá a dezerty a okrem toho tu aj pripravovali raňajky, takže sme sa na týždeň stali stálymi zákazníkmi.

Ako prvú sme si prezreli pláž. Voda v mori bola síce ešte ľadová a takmer nikto sa nekúpal. Ľudia len posedávali na plážach a kde tu sa šli osviežiť do vody. My sme sa tiež odvážili len na chvíľku ponoriť, keďže v studenej vode sa dlho vydržať nedalo. Typické pre pláže na Algarve je červený piesok a útesy, na ktorých sú väčšinou postavené mestá. Tak isto to bolo aj v Albufeire. Na pláž sme museli ísť po schodoch alebo výťahom. Na niektorých plážach je dokonca zakázané ležať blízko skalnatých útesov a na niektorých miestach sú vyhradené úseky, kde si nesmie nikto ľahnúť.

Algarve je plné útesov a skalných pobreží

Jedny z najznámejších plážových útesov na Algarve sú neďaleko mesta Lagos nazývané Ponta de Piedade. Sem sme si to namierili na ďalší deň. Lokalita je veľmi častou zastávkou turistov, skaly majú rôzne tvary a je možné si ich prezrieť zhora po chodníkoch vedúcich od parkoviska alebo z lode. Farba vody je tu krásne zeleno-modrá a skaly majú oranžovo-žltý nádych. Preto je to aj raj fotografov a my sme si odtiaľto odniesli tiež niekoľko krásnych záberov.

Algarve

Albufeira

Albufeira

Samotná Albufeira má veľmi pekné centrum. Mesto mi trošku pripomínalo arabské mestečká v Tunise či Turecku, kde bola väčšina domov biela a o to viac sa vynímali farebné strechy, dvere či všadeprítomné kachličky. Albufeira je v podstate ideálne dovolenkové mestečko. Množstvo reštaurácií, široké pláže, možnosť rôznych vodných športov a uličky centra plné obchodíkov a večer nočných barov s hudbou až do rána. Okrem toho sa nachádza v srdci Algarve a môžete odtiaľto podnikať množstvo výletov po celom pobreží.

Jednodenné výlety z Albufeiry

Keďže počasie nám až tak neprialo a plážovať sme kvôli teplote dlho nevydržali. Ale o to viac času nám ostalo na spoznávanie najkrajších zákutí Algarve. Jedným z nich bolo miesto Sagres, ktoré je najzápadnejším bodom Algarve. Čakali tu na nás strmé útesy a skalnaté pobrežie, na ktorom sa vynímal biely maják. Výhliadka na Atlantik, ale aj pekná pláž vhodná pre surfistov či niekoľko chodníkov na turistiku a lezenie. Aj samotná cesta od Albufeiry do Sagres má svoje čaro. Výhľady do diaľky, kde vidieť skalnaté útesy, nad nimi lietajúce čajky a nekonečný oceán alebo zelené lúky, kde sa sem tam objaví dedina či malé mestečko.

Sagres

Algarve

Algarve

Ak budete mať šťastie na pekné počasie, odporúčam niekoľko pláží. Prvou je v malom mestečku Olhos de Água, neďaleko Albufeiry a čaká Vás dlhá priestranná pláž so zlato-červeným pieskom. My sme sa len prešli po pláži, keďže tu poriadne fúkalo a nebolo tu ani nohy. Ďalšou plážou, kde sme sa aj okúpali a strávili celý deň, pretože nám slniečko konečne prialo, bola pláž Praia da Cova Redonda.

Pre mňa top pláž, čo sme videli na Algarve, jednak preto, že leží v akejsi zátoke a teda tu až tak nefúka a pôsobí komornejšie ako rozľahlé pláže v Albufeire. Okrem toho je tu krásne čistá voda a množstvo mušlí od výmyslu sveta. Takže ak sa budete pri plážovaní nudiť, stačí zobrať sáčok a pár pekných mušlí si pozbierať. Spoločnosť Vám budú robiť čajky a zopár domácich alebo turistov, pláž vôbec nebola plná, práve naopak. Len kúsok nad ňou sa nachádza krásny hotel s výhľadom na more, kde sme si pochutnali na výbornej káve. Zaujímavosťou pláže je skala vo vode, ktorá zdiaľky pripomína velerybu. Tak ako viacero pláží na Algarve, aj táto je ohraničená skalnatými útesmi, pod ktorými je zakázané ležať.

Algarve

Algarve

Algarve

Kajak či paddle board? :)

Ak ste fanúšikmi vodných športov a to hlavne kajakov, určite nevynechajte pláž Praia de Benagil. Je známa hlavne vďaka „oknu“ v jaskyni Algar de Benagil. Po zaparkovaní pri pláži sme si to rovno zamierili do požičovne kajakov, kde sme si požičali na hodinu dva dvojkajaky aby sme sa do jaskyne dostali. Do jaskyne sa dá prejsť aj na lodi alebo paddle boarde. V čase keď sme tu boli my tu boli dosť veľké vlny, takže by som paddle board neodporúčala. A hlavne preto, že voda v mori bola ešte dosť studená a padnúť by som teda nechcela :). Inak to bola veľmi príjemná hodinka na vode, videli sme jaskyňu aj s otvorom v streche a užili sme si celkom výrazné hompálanie sa na vlnách. Ďalšou plážou, na ktorej sme si požičali kajaky a vybláznili sa na vlnách bola Praia Sao Rafael. Veľmi pekná dlhá pláž nie ďaleko od Albufeiry.

Naše dvojtýždňové spoznávanie Portugalska sa končí. Videli sme to najkrajšie z vínnej oblasti Douro a pili vynikajúce portské víno, ochutnali lisabonské pastei de nata a poprechádali sa po farebných uličkách hlavného mesta. Na záver sme spoznali najjužnejšiu a najslnečnejšiu časť Portugalska – zlatisté pláže Algarve so skalnatými útesmi a krásnym zeleno-modrým morom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *