To naj z okolia Neusiedler See

Začiatkom roku 2018 sme sa presťahovali z Viedne bližšie k slovenským hraniciam do Parndorfu neďaleko Neusiedler See. Takmer každý si pod slovom Parndorf predstaví nakupovanie a slávny outlet. V nasledujúcom článku vám skúsim popísať aj alternatívy výletov a aktivít v tomto regióne. A málo ich určite nieje 😊.

Dominantou celého regiónu Burgenland je jednoznačne Neziderské jazero (Neusiedler See). Je to najväčšie jazero v Rakúsku a Rakúšania si ho delia s Maďarmi. Smutnou správou hneď na začiatok je, že voda z jazera každým rokom ubúda. Na jednej strane to má vyhodu, lebo všade v jazere dočiahnete na zem. Otázka je, či sa tu ešte o pár rokov vôbec bude dať plávať.

Cyklotrasy aj pre nenáročných

Burgenland je najslnečnejšou časťou Rakúska s najmenším ročným počtom zrážok. Hovorím z vlastnej skúsenosti, keďže každý deň pendlujem do Viedne. Odchádzam zo slnečného Parndorfu a o pol hodinku neskôr sa ocitnem v sivej zamračenej Viedni 😊.

Okrem toho je Burgenland aj veľmi rovinatým krajom. A práve preto je ideálny na cykloturistiku aj pre menej náročných. Čo však neznamená, že si tu na svoje neprídu aj pokročilejší mountainbikeri.

Na začiatok odporúčam pár cyklotrás. Všetky začínajú v mestečku Podersdorf am See. Mesto s najfotogenickejším majákom Rakúska 😊. Veľmi ľahkou trasou (cca 25 km) je trasa Podersdorf – Weiden – Neusiedl a späť. Rovinatá cesta vedie najskôr cez centrum Podersdorfu, môžete sa zastaviť na pláži, prejsť sa k spomínanému majáku, dať si pred cestou zmrzlinu alebo Aperol Spritz 😊. Cesta pokračuje popri jazere, po pravej strane sú polia a v pozadí krútiace sa mlyny. Časť cesty je štrková, ale väčšina je asfalt. Po pár kilometroch sa zvyknú objaviť prvé stánky s občerstvením. Sú to v podstate karavany s otvoreným oknom, za ktorým sa predáva vínny strik či drobnosti pod zub. Občerstvenie tu ale žiaľ nebýva úplne pravidelne.

Cyklotúra
Cyklotrasa

Kde si odpočinúť počas cyklozájazdu

Pravidelným občerstvením je bistro v dedinke Weiden, kde sa dá bez prestávky dobicyklovať za cca 45 minút. Bistro sa volá Enzo’s Bistro a vstup je hneď priamo z cyklochodníka. Môžete si tu dať studené pivo, spritz alebo aj obed – majú tu dobré šaláty ale aj klasiku rezeň 😊. Z bistra sa pokračuje po cyklochodníku až do Neusiedl am See. Tam odporúčam odbočiť na pláž (smerovanie zum See). Do polovice mája sa vstup na pláž neplatí, potom už áno – cenník tu. Okrem samotného osvieženia v Neusielder si môžete ľahnúť pod strom do tieňa a oddýchnuť si po prvej polovici trasy. Opäť je tu niekoľko bufetov alebo trošku viac nóbl reštaurácia Mole West. Tu sa naša trasa otáča a vraciame sa tou istou cestou do Podersdorfu.

Aby som nezabudla, v poslednej dobe sme si obľúbili reštauráciu Steckerlfish pri ceste kúsok za Weiden am See. Robia tu vynikajúcu grilovanú makrelu s omáčkami a čerstvým chlebom zabalenú v novinovom papieri :).

Steckerlfish
Cyklovýlet

Dalšou veľmi peknou, ale o dosť dlhšou cyklotrasou je smerovanie Podersdorf – Illmitz – Sankt Andrä am Zicksee. Tu si radšej vyhraďte celý deň, aj ked samotné bicyklovanie sa dá zvládnuť za pár hodín. Ale po ceste je príjemné sa osviežiť vo viniciach tesne za Podersdorfom či v mestečku Sankt Andrä am Zicksee.

Cyklovýlet
Cyklovýlet

Z Parndorfu sa dá dobicyklovať aj do mestečka Bruck an der Leitha, cesta vedie cez slnečnicové polia a pomedzi veterné mlyny (vzdialenosť tam a späť cca 20 km). Alternatívne tiež smerovanie Neudorf, Gattendorf a Zurndorf, takmer celú cestu idete po asfaltovej cyklotrase. Tam a späť je to cca 30 km.

Cyklovýlet

Turistika v okolí Neusiedler See?

Možno to znie zvláštne, keďže Burgenland sa vyznačuje nížinami a jazerami, ale naozaj sa tu dá nájsť pekná turistika. Jednak je tu niekoľko trás cez vinice, sem odporúčam zájsť v lete až na jeseň, keď sa vinič zelenie či dozrieva. Počas tých pár mesiacov, keď sme boli kvôli corone doma, sme absolvovali niekoľko trás.

Jedným z prvých výletov bol „výstup“ na Hottenberg (výstup v úvodzovkách, lebo vrchol je 333 metrov nad morom :)). Začiatok výletu je v dedinke Donnerskirchen, ktorá je len kúsok od Neusiedl am See. Príjemná prechádzka najskôr vedie cez veľmi pekne čerešňové háje. Preto odporúčam návštevu v máji, keď všetko krásne kvitne. Potom sa pokračuje cez lúky až do lesa, ktorý vás skryje pred slnkom. Super je, že prechádzka je okruh a teda nemusíte ísť dvakrát tou istou trasou.

Hottenberg
Hottenberg
Hottenberg

Krátke túry vo vinárskom raji Rakúska

Veľmi peknou prechádzkou je aj výstup na Hundsheimer Berg. Začína sa v dedinke Hundsheim, ktorá je len pre zaujímavosť kúsok od malého letiska, kde sa dá ísť zalietať :). Pristávacia dráha je len pole bez asfaltu, viackrát sme tu videli vzlietať a pristávať maličké lietadlá.

Prvá časť túry na Hundsheimer Berg je dosť strmá, ale na vrchole vás čaká veľmi pekný výhľad na Dunaj, Hainburg či parndorfskú platňu s mlynmi. A v pozadí sa rozprestiera Neusiedler See. Na vrchole je aj malý bufet (v čase corony bol zatvorený) a pasú sa tu ovečky :).

Hundsheimer Berg
Hundsheimer Berg
Hundsheimer Berg
Hundsheimer Berg

Ďalšie chodníčky vedú napríklad smerom k dedinke Edelstahl. Okolo celej dedinky vedie turistická aj cyklo trasa s peknými výhľadmi. Keďže Burgenland a okolie Neusiedler See patrí medzi vinárske oblasti, často po ceste vidieť podzemné viničky obrastené trávou.

Edelstal
Edelstal
Edelstal
Edelstal

Alternatívne môžete smerovať do dedinky Höflein a prezrieť si zblízka veterné mlyny – krátka dvojhodinová túra.

Höflein
Höflein
Turistika v Rakúsku
Höflein

Posledná túra, ktoré by som chcela spomenúť je v národnom parku Donau-Auen, kde okrem prechádzok môžete absolvovať aj pekné cyklotúry. Naša trasa smerovala až k Dunaju, kde bolo v tom čase veľmi veľa ľudí, taktiež otvorené reštaurácie a bufety, čiže úplne dovolenková atmosféra.

Donau-Auen
Donau-Auen
Donau-Auen
Donau-Auen