Víkend na Spiši – Levoča a okolie
Koncom septembra sme sa jeden krásny slnečný víkend vybrali na severovýchodné Slovensko a konkrétne do mestečka Levoča. Mesto sa môže popýšiť veľmi dobrou polohou, pretože v jej okolí je hneď niekoľko atrakcií, ktoré lákajú domácich aj zahraničných turistov. Turistika, história, kultúra, prechádzky jaskyňami či wellness, to všetko sa dá zažiť v okolí Levoče.
Mesto sa nachádza iba 20 minút jazdy autom od Popradu, žije tu okolo 15.000 obyvateľov a je zaradené medzi svetové kultúrne dedičstvo Unesco. Asi najznámejšou budovou v Levoči je bazilika svätého Jakuba, v ktorej sa nachádza celosvetovo známy drevený oltár Majstra Pavla z Levoče. Bazilika je gotickou stavbou zo 14. storočia, aj keď predchodcom dnešnej stavby bol kostol z roku 1280. Baziliku preslávil rezbár Majster Pavol, keď medzi rokmi 1508 – 1517 pracoval na hlavnom oltári. Zaujímavosťou je, že tento oltár je celý z lipového dreva, čo však na živo vôbec tak nevyzerá. Pre mňa oltár pôsobil akoby bol celý vyhotovený zo zlata a iných drahých kovov. V kostole je zakázané fotiť, takže sa musíte o jeho kráse presvedčiť sami keď navštívite Levoču :). Oltár sa pýši prvenstvom ako najvyšší neskorogotický krídlový oltár na svete s celkovou výškou 18,62 metra. Vstup do kostola je 3 EUR pre dospelú osobu, ale otváracie hodiny majú kopu výnimiek kvôli omšiam, svadbám a podobne, takže treba si dopredu pozrieť internetovú stránku.
Bazilika nieje jedinou významnou budovou v Levoči. Na historickom námestí sa nachádza Levočská radnica, ktorá bola v minulosti miestom mnohých dôležitých rozhodnutí a vyjednávaní. Dnes sa vo vnútri nachádza niekoľko výstav venovaných napríklad ľudovému textilu a modrotlači alebo sa tu pravidelne konajú koncerty, vernisáže či odborné prednášky. Len pár krokov od radnice uvidíte Evanjelický kostol, ktorý má tak trochu netradičný tvar s kupolou. Celé levočské námestie zaujme veľmi peknými a upravenými budovami, za zmienku stojí napríklad Thurzov dom pripomínajúci palác. Bol postavený v 15. storočí a dnes slúži ako mestský archív. Neďaleko neho je ďalší dom, v ktorom sídli Hotel u Leva s vynikajúcou reštauráciou. Hotel u Leva sme si vybrali aj my počas nášho pobytu na Spiši a strávili sme noc vo veľmi peknej historickej izbe s výhľadom na námestie a výbornými raňajkami, obedom a večerou. Reštaurácia je v Levoči veľmi populárna, bolo tu vždy plno a všetko čo sme ochutnali bolo vynikajúce – bryndzové pirohy, bravčová panenka či sladké palacinky s ovocím.
Okolo centra Levoče sú mestské hradby a v nich sa ukrývajú ďalšie dve kulinárske miesta – reštaurácia Kupecká bašta so stolmi a stoličkami priamo na hradbách a kaviareň Provence Café, ktorá síce nieje priamo na hradbách, ale len pár metrov od nich. Pokiaľ budete mať čas na krátku túru, veľmi peknou prechádzkou je cesta na Mariánsku horu. Je to známe pútnické miesto na kopci nad Levočou a na vrchu sa nachádza Bazilika Navštívenia Panny Márie. Pre mňa osobne naozaj krásny výhľad hlavne počas tak peknej slnečnej jesennej soboty ako bola tá keď sme tu boli my. Samozrejme dá sa sem dostať aj autom, prechádzka pešo z centra Levoče trvá cca 45 minút.
Takmer každý návštevník Levoče zájde aj na neďaleký Spišský hrad. Patrí medzi najslávnejšie slovenské hrady alebo teda presnejšie zrúcaninu hradu. Podobne ako Levoča patrí do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a je dominantou tejto oblasti, za pekného počasia sa vypína v diaľke na 634 metrov vysokom kopci. Áno hovorím za pekného počasia, pretože my sme pri našej poslednej návšteve mali na počasie poriadnu smolu. Predpoveď vyzerala super, no hneď ráno po zobudení bola celá Levoča a teda aj Spišský hrad zahalení v hustej hmle. Keďže sme už ale nemali kedy inokedy hrad navštíviť, vybrali sme sa sem tak či tak. Najbližšie parkovisko k hradu je zo strany Hodkoviec, odtiaľ je hrad iba pár minút chôdze pešo z parkoviska. Keď sme boli na Spišskom hrade prvýkrát v lete 2013, o parkovisku Hodkovce sme nevedeli a zaparkovali sme v Spišskom pohradí, čo je ešte od hradu asi 45 minút chôdze :). Samozrejme ale v prípade pekného počasie je to veľmi príjemná prechádzka. Vstupné na hrad je 6 EUR, dá sa zorganizovať aj vstup so sprievodcom ak ste väčšia skupinka, my sme využili audio sprievodcu a prešli si hrad sami. Za originál audio sprievodcu sa platí depozit 10 EUR, ak však máte smartphone, jednoduchšie je stiahnuť si aplikáciu „Spišský hrad“ zadarmo a je to to isté ako originál sprievodca. Po celom hrade sú jednotlivé miesta, kde musíte audio sprievodcu pustiť, veľmi dobre označené, čiže je to výborný spôsob ako hrad navštíviť bez čakania na sprievodcu.
Dôkazy hovoria, že okolie Spišského hradu bolo obývané už v 5. storočí pred Kristom. Najviac záznamov však pochádza z obdobia od 12. storočia, významnými udalosťami bol napríklad útok mongolov, ktorému hrad odolal alebo darovanie hradu Zápoľskovcom. Okrem nich sú s hradom späté aj iné známe mená a ocitol sa v rukách Turzovcov či Rákociovcov. Všetky detaily sa dozviete počas prehliadky, pre milovníkov histórie odporúčam tu stráviť aspoň dve hodinky.
Počas našej prehliadky sa v audio sprievodcovi neustále spomínala Spišská Kapitula a teda sme si ju hodili do navigácie a išli sa pozrieť, prečo je miesto také slávne. Je to len kúsok jazdy od hradu a ide o bývalú samostatnú dedinu, dnes súčasť obce Spišské podhradie. Slávnou bola v minulosti kvôli tomu, že tu sídlilo spišské biskupstvo. Dnes tu môžete navštíviť Katedrálu svätého Martina, v našom prípade neúspešne, pretože sa tu konala svadba.
Samozrejme návšteva Spiša nekončí prehliadkou Levoče či Spišského hradu a okolia. Hneď za rohom sú Vysoké Tatry, ktoré ponúkajú nekončené možnosti turistiky, wellnesovania či lyžovačky a iných zimných športov. Za návštevu stojí určite wellness Aquacity Poprad, či prechádzka okolo Štrbského alebo Popradského plesa. Na juh od Levoče je krásna prírodná oblasť s množstvom turistických chodníkov a vodopádov – Slovenský raj. Cestou z Levoče domov sme prechádzali cez prechod Čertovica, oblasť, ktorá je v zime často spomínaná v dopravom servise vďaka neprejazdnej ceste, keď tu poriadne nasneží. V lete je to však obľúbený východiskový bod na turistiku, na vrchole pohodlne zaparkujete auto, osviežite sa niečím chutným v reštaurácii a túra sa môže začať :).
Pridaj komentár