Mariazell – rakúske mestečko medovníkov a likérov

1.12.2012 sme sa vybrali na jednodňový výlet do susedného Rakúska a konkrétne do mestečka vzdialeného od Bratislavy okolo 200 km – Mariazellu. Cesta trvala dosť dlho, aj preto, že autobus si robil pomerne často zdravotné prestávky a tiež posledný úsek cesty je úzka cesta plná zákrut, ku ktorým sa pripojil ešte aj sneh. Využili sme cestovnú kanceláriu z Nitry – Prima travel, čiže cestou sme sa od našej sprievodkyne podozvedali rôzne informácie ohľadom Rakúska a aj samotného Mariazellu.
Mariazell je známe pútnické mesto, kam prichádzajú turisti z celého sveta aj napriek tomu, že tu žije len niečo okolo 1500 obyvateľov a je tu jedno námestie a niekoľko uličiek s obchodíkmi, pár hotelmi a reštaurácií.
Ako prvú by som spomenula legendu vzniku samotného Mariazellu, pretože aj vďaka nej je toto mesto toľko navštevované. Opát Otker z kláštora St.Lambrechta poslal jedného zo svojich mníchov –  Magnusa do blízkosti Mariazellu aby sa postaral o duchovnú starostlivosť tunajších ľudí. Mohol si na túto dlhú cestu zobrať sochu Panny Márie. Večer, konkrétne 21.decembra sa mu však pred cestu zosypal veľký balvan a on nemohol pokračovať. Nevedel, čo spraviť, preto sa začal modliť k panne Márii až kým sa skala nerozštiepila a uvoľnila mu cestu. Keď Magnus dorazil do mesta, sošku Márie postavil na peň a nad ním postavil celu, ktorá slúžila ako kaplnka. Práve od toho je odvodený názov mesta – „Mária v cele“ – Mariazell. Touto legendou sa stal Mariazell centrom duchovného života a ľudia ho navštevujú aj s cieľom uzdravenia a iných zázrakov.
V dnešnej dobe sa tu už namiesto malej kaplnky nachádza veľká bazilika, v centre samotného mesta, vnútro je krásne vyzdobené zlatými, striebornými a mramorovými sochami. Zvonka sa to na prvý pohľad nezdá, pretože vyzerá pomerne jednoducho, ale zvnútra je bohato vyzdobená barokovými maľbami a inými umeleckými dielami. V strede sa samozrejme nachádza socha Márie, nazývaná aj Magna Mater Austriae (Veľká matka Rakúska), ktorá je cieľom väčšiny pútnikov. Celý rok je odetá do krásnych šiat, iba 2 dni v roku ju vyzliekajú – 21.12 a 8.9.
Ďalším navštevovaným miestom v bazilike je pokladnica, kde sa nachádzajú dary od pútnikov. Najcennejší je dar od uhorského a poľského kráľa Ľudovíta z Anjou, ktorý venoval vzácny obraz Madony. Bohato zdobený oltár venovala Mariazellu samotná cisárovná Mária Terézia. Takisto sa môžete ísť pozrieť na poschodie baziliky, kde visia stovky zaujímavých obrazov.
Mariazell je známy aj vďaka udalosti nazývanej Púť národov – najväčšia udalosť katolíckej cirkvi v strednej Európe, ktorá je vyvrcholením Stredoeurópskych katolíckych dní.
Okrem toho, že Mariazell je pútnické mesto, nachádza sa tu aj niekoľko významných rodín, ktoré tu vyrábajú svoje výrobky už stovky rokov a tieto výrobky sa predávajú po celom Rakúsku. Konkrétne hovorím o rodine Pirkerovcov, ktorí tu pečú svoje tradičné medovníky. Hlavne počas Vianoc majú množstvo objednávok a ponúkajú dokonca hodinovú prehliadku do ich perníkového kráľovstva v Mariazelli. Vstup je každú celú hodinu, ale my sme návštevu výrobne vynechali práve kvôli veľkému množstvu turistov. Vstupné je okolo 4€ a tieto výrobne sa v Mariazelli nachádzajú na dvoch miestach – na hlavnom námestí a na ulici Grazer Strasse. Okrem toho v obchod výrobniach sú hneď na prízemí obchodíky, kde si samotné perníky môžete zakúpiť v rôznom množstve a baleniach. Viac informácií o cenách a konkrétnych druhoch nájdete na tejto stránke.
Ďalšou známou rodinou s tradičným remeslom je rodina Arzberger, ktorá vyrába domáce bylinkové likéry. Opäť máte možnosť navštíviť ich základňu spojenú s obchodom, kde zadarmo môžete ochutnať za pohárik tohto nápoja. Mne osobne veľmi nechutil, aj keď som ochutnala slabšiu alternatívu s príchuťou. Opäť aj tu si môžete zakúpiť rôzne balenia likérov, ktoré sú ideálnych darčekom pre niekoho, kto má rád takýto druh alkoholu. Budova likérky je teplej žltej farby kúsok od hlavného námestia, čiže ju určite neprehliadnete. Tu je stránka, kde nájdete viac info o likéroch a ich výrobe.
Tesne pred Vianocami sa v Mariazelli začínajú vianočné trhy, ktoré ešte viac spríjemnia návštevu tohto milého mestečka. Na hlavnom námestí sa nachádza aj známy adventný veniec – najväčší v Rakúsku. Zapaľuje sa na ňom sviečka vždy v predvečer adventnej nedele, my sme mali to šťastie a videli sme ako sa sviečka zapálila. Vo vianočných stánkoch si môžete pochutnať okrem tradičných rakúskych wurstoch (klobáskach) a punči aj na už spomínaných perníčkoch a likéri. Okrem jedla tu nájdete množstvo stánkov s ručne robenými výrobkami, cenovo o niečo vyššie ako u nás, ale za niektoré kúsky sa určite oplatí zaplatiť trošku viac. Ak Vám bude zima, môžete sa zohriať v príjemných kaviarňach a reštauráciách, ktorých tu je okolo námestia dostatok. Tiež je tu pár obchodov, niektoré s tradičnými ručne robenými výrobkami alebo tiež klasické obchody ako u nás – obuv, oblečenie, drogéria a podobne.
Ak sa vydáte smerom doprava od námestia,  cez príjemné uličky sa dostanete až k betlehemu, kde sú dokonca živé zvieratká.
O 17,30 sme sa mali stretnúť blízko námestia a pokračovať v našom výlete do susednej dedinky – Sankt Sebastian. Zistili sme však, že všade naokolo sú zápchy, v ktorých bol aj náš autobus, preto sme sa rozhodli prejsť do Sankt Sebastianu pešo. Od hlavného námestia sa len vyberiete doľava a asi po 20 minútach cesty rovno vojdete do centra malej dedinky, ktorá je známa hlavne vďaka udalosti nazývanej beh čertov. My sme sa práve preto prišli pozrieť, hlavná cesta v dedine bola úplne plná ľudí, stáli po všetkých stranách cesty a čakali čo sa bude diať. Blízko obchodného domu Spar sa nachádzalo pódium, kde stál moderátor a komentoval celé podujatie. Prišli sme sem dosť s predstihom, čo nám trošku vadilo, pretože vonku nebolo najteplejšie a nemali sme sa ani kde zohriať, keďže nikde v blízkosti sme nevideli nič otvorené. Preto sme si len našli dobré miesto na malom kopčeku pri ceste aby sme mali dobrý výhľad a čakali sme.
Beh čertov alebo tiež Krampuslauf je populárna udalosť, na ktorú sa vždy príde pozrieť niekoľko stovák ľudí. Čerti sú poobliekaní do rôznych strašidelných masiek, ktorých výroba trvá veľmi dlho a cenovo to tiež nieje lacný špás – jedna maska stojí okolo 1000€. Čerti sú z rôznych oblastí z celého Rakúska, čo vidieť aj na samotných maskách. Celý pochod čertov začal okolo 18,30 a trval približne 30-40 minút. Čerti sa prechádzali pomedzi dav a strašili, z čoho sa netešili deti, pretože väčšina sa ich bála a na mieste sa rozplakala. Niektorí čerti boli naozaj hrôzostrašní, okrem strašidelnej masky mali ohňostroje a prskavky, všetko okolo nich iskrilo a dodávalo to ešte strašidelnejší dojem.
Po predstavení sme nasadli do autobusu a vybrali sme sa na cestu domov plní zážitkov z vianočného Mariazellu a čertovského Sankt Sebastianu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *