Lignano – plážovanie a dovolenkovanie v malebnom talianskom mestečku

Na dovolenku do talianskeho mestečka Lignano sme vyrazili začiatkom júna, večer o 22:00 sme pobalili stan, spacáky, plavky a pár kúskov oblečenia a vyrazili sme 780 km na juhozápad. Cesta trvala s prestávkami do 9 hodín, takmer celý čas idete po diaľnici a cestou sa môžete zastaviť pri viacerých pekných miestach ako napríklad rakúsky Graz, romantické jazero Wörthersee alebo už spomínaný svet v miniatúre – Minimundus pri Klagenfurte (viac info o Minimunduse nájdete v článku Cesta na Korziku – Svet v miniatúre, večer pri Wörthersee, noc v Pise a ráno na trajekte). My sme si robili len malé prestávky na pumpách, pretože sme chceli byť čím skôr pri mori :). Ešte malá rada ak cestujete do Talianska, natankujte plnú nádrž benzínu ešte pred prekročením hraníc Talianska – ceny sú tu veľmi vysoké v porovnaní s Rakúskom.
Prichádzame do Lignana a ako prvý hľadáme náš kemping – Camping Sabbiadoro. Nachádza sa v príjemnom prostredí borovicových stromov a od pláže je vzdialený asi 10 minút chôdze. Cena na noc na osobu je od 6€ po 11€, podľa toho v ktorom období roka sem cestujete. Za stan sa platí od od 8,80€ po 17,60€ na noc, ak budete chcieť aj elektriku priplatíte si. Bývať sa dá aj v karavanoch, všetky ceny si podrobne môžete prezrieť na tejto stránke.
Ako prvú sme samozrejme navštívili pláž, kde sme si len na chvíľku ľahli a hneď sme obaja zaspali, keďže v noci sme toho veľa nenaspali. Slnko nás trošku pripieklo a keď sme sa zobudili premohol nás hlad, preto sme sa rozhodli nájsť nejakú dobrú taliansku reštauráciu. Musím povedať, že pizza tu bola vynikajúca v každej jednej reštaurácii a pizzérii. Najviac mi chutila tá s pravou talianskou šunkou prosciuttom a rukolou. V tých lepších reštauráciách dostanete pred jedlom slané tyčinky alebo drobné chuťovky. Ochutnali sme aj pravé talianske tiramisu a síce jedna porcia stála 8€ naozaj stálo zato – taký dobrý dezert som dovtedy ešte nikde nejedla :).
Pár informácií k tomuto mestečku – Lignano bola pôvodne malá osada, ktorá sa v priebehu rokov zmenila na jedno z najkrajších letovísk na severe Talianska. Okrem 10 km dlhej pláže so zlatistým pieskom tu nájdete rušné uličky a promenádu v časti Sabbiadoro alebo krásne záhrady a parky v časti Pineta. Luxusnejšou časťou je Riviera, kde sa nachádzajú romantické vilky a apartmány, ktoré ocenia hlavne zamilované dvojice.
Druhý deň sme sa rozhodli navštíviť blízky aquapark – Aquasplash s množstvom šmykľaviek a toboganov. Vo veľkom areáli nájdete od detských bazénov a šúchačiek až adrenalínové dráhy, ktoré mne osobne naháňali strach, ale po ich absolvovaní som sa na ne chcela ešte niekoľko krát vrátiť :). Okrem toho je tu množstvo bufetov a tiež miesta so slnečníkmi a lehátkami, kde môžete oddychovať ak sa už nevládzete blázniť vo vode. Vstupné na celý deň je 21€, ale určite odporúčam tento park navštíviť, nudiť sa tu nebudete :).
V meste sa nachádza aj zábavný park s kolotočmi Guliverlandia a tiež ZOO. Mňa osobne očarili rušné uličky tohto mesta s množstvom obchodíkov a kaviarní, skrátka pravá dovolenková atmosféra ako má byť :).
Na pláži sa nachádza aj reštaurácia na móle vybiehajúcom do mora – Terazza di Mare, kde sa každý deň konajú diskotéky.
V okolí Lignana sú aj iné mestá, ktoré môžete navštíviť ak sa tu nachádzate a to napríklad romantické Benátky, mesto Udine s množstvom historických pamiatok a neďaleko je aj slovinská hranica a za ňou krásna príroda, čiže cestou späť si môžete spraviť ešte krátky turistický výlet do týchto končín.
My sme sa po predĺženom víkende plnom leňošenia a oddychovania vybrali späť domov na Slovensko. Na záver si môžete prezrieť pár foto z nášho výletu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *