Romantika v Benátkach

O Benátkach kolujú rôzne názory – niektorí hovoria o špinavom a predraženom mieste, kde všetko smrdí a nemajú s romantikou nič spoločné. Iní ich zase vychvaľujú a hovoria, že je to jedno z najkrajších miest v akom kedy boli a radi by sa sem vrátili. Ja sa môžem hrdo zaradiť k druhej skupine, pretože Benátky skutočne patria medzi najkrajšie miesta, v akých som kedy bola. Žiadny smrad, žiadna špina, ale naopak farebné, fotogenické domčeky, útulné kaviarne a malé obchodíky, vône z reštaurácií a samozrejme aj množstvo histórie a významných pamiatok. Niet sa čudovať, že toto mesto ročne navštívia milióny turistov.

Benátske uličky a gondoliér

Naša dovolenka sa začína v noci 11.apríla 2014, keď sme vo Viedni nasadli do auta a vydali sa na cca 6 hodinovú cestu do Benátok. Ešte pred vstupom do Benátok sme sa rozhodli zastaviť pri mori v mestečku Lignano, keďže nám už chýbala vôňa a pohľad na more :). Toto dovolenkové mestečko bolo ešte veľmi pokojné, sezóna sa tu začína až o niečo neskôr, ulice boli prázdne, väčšina kaviarní a obchodov pozatváraných. Ak si chcete prečítať viac o tomto mieste a hlavne o tom ako to tam vyzerá v letnej sezóne, odporúčam prečítať si náš článok.

Po krátkej prestávke a prechádzke po pláži sme pokračovali v ceste až do Mestre, kde sme boli ubytovaní. Mestre je priemyselné mesto vzdialené od Benátok cca 9 km, ale veľa turistov toto mesto využíva pri návšteve Benátok práve kvôli lacnejším cenám ubytovania. Z Mestre sa dostanete do Benátok niekoľkými druhmi dopravy – my sme využívali mestské autobusy, jednosmerný lístok stojí 1,30€ a 12-hodinový 18€, v čom bola zahrnutá aj lodná doprava, čiže sa to celkom oplatilo :). Okrem toho sa do Benátok dostanete vlakom alebo aj vlastným autom, s tým, že ho potom na začiatku Benátok musíte odparkovať na odstavné parkovisko (celodenný lístok stojí 23,40€). Viac informácií o doprave nájdete na tejto stránke.

Benátske uličky

V Mestre sme bývali hneď pri vlakovej a autobusovej stanici, cesta do Benátok nám trvala cca 15 minút. Po Benátkach sa dá veľmi dobre pohybovať pešo, budete z toho mať aj najväčší zážitok, pretože spoznáte rôzne zákutia, keď budete unavení, sadnete si na výbornú taliansku kávu alebo na oranžový osviežujúci nápoj spritz. Ak ste na prechádzky príliš leniví, alebo ste len jednoducho unavení, je možnosť kúpiť si lístok na benátsku mestskú dopravu, ktorú zahŕňajú predovšetkým vodné autobusy tzv. vaporetto. Hodinový lístok je však pomerne drahý, stojí 7€, preto ak plánujete cestovať po Benátkach viac, odporúčam zakúpiť si radšej 12 hodinový alebo 24 hodinový lístok. Vaporettá chodia cca každých 10-15 minút, záleží to od miesta, z frekventovanejších miesto ako napríklad námestie sv.Marka chodia lode častejšie, z menších miest menej často. Taktiež pomocou týchto lodiek sa veľmi nedostanete do úzkych kanálov a uličiek v útrobách Benátok, najviac jazdia po hlavnom kanáli Grand Canal alebo oboplávajú Benátky z vonkajšej strany. Ak máte chuť plaviť sa po romantických, úzkych kanáloch je tu možnosť prenajať si gondolu alebo iný súkromný čln. Ja som pôvodne plánovala plaviť sa aj gondolou a neodrarila ma ani tak cena ako to, ako gondola vyzerala. Nemôžem si pomôcť, no naozaj pripomínala pohrebnú truhlu, každá jedna bola čierna s nejakou zlatou dekoráciou a hodvábnymi vankúšmi, na ktorých sedávali turisti. Neviem koľko presne prenájom gondoly stál, ale čo som počula tak cena sa na hodinku plavby pohybuje okolo 70€ s tým, že napríklad ak chcete aby vám gondoliér zaspieval aj nejakú serenádu, musíte si samozrejme priplatiť :). O gondolách a gondoliéroch som počula mnoho rečí, napríklad, že často sa snažia plaviť čo najpomalšie, čiže veľa toho za tú hodinu ani nestihnete vidieť alebo napríklad, že sa často nevenujú priamo plavbe, ale naopak pozerajú do mobilného telefónu a smskujú so známymi. Ale posúďte sami, ak sa sem vyberiete a rozhodnete sa plaviť na gondole, rada si potom vypočujem Váš názor :).

Plavba na gondole

Pár informácií k Benátkam – je to hlavné mesto rovnomernej talianskej provincie Benátsko s počtom obyvateľov cca 270 000, z toho asi 62 000 žije v historickej časti a zvyšok na okrajoch (kde sa počíta napríklad aj mesto Mestre). Toto mesto vody bolo pôvodne postavené na pevnine, ale vďaka pravidelným záplavám sa z neho časom stalo mesto na vode, čo je na jednej strane pre mesto šťastím, pretože práve táto skutočnosť sem prilákava milióny turistov každý rok. Niekedy je hladina vody (domácimi nazývaná aj aqua alta čiže vysoká voda) zdvihnutá až o 90 cm, záplavy mesto postihujú v priemere 54krát ročne. Benátky majú rozlohu 7 štvorcových kilometrov a patria k nim aj iné malé ostrovčeky, najznámejšie napríklad Murano, Burano alebo plážový ostrov Lido.

Historické Benátky, sklo na Murane a plavba po Grand Canal

Do Benátok prichádza množstvo turistov aj kvôli významných pamiatkam a miestam, ktoré sa tu nachádzajú. Začala by som s námestím Sv. Marka (Piazza San Marco), pretože práve tu sa nachádza najviac významných budov a pamätihodností Benátok, napríklad Bazilika sv. Marka, Dóžov palác, zvonica, knižnica Marciana alebo hodinová veža Torre dell’Orologio. Námestie je typické množstvom holubov, turisti sa s nimi fotia, kŕmia a chytajú ich. Okolo námestia sú všade obchodíky a reštaurácie (neodporúčam si tu však sadnúť na kávu alebo obed, pretože ceny sú tu pravdaže najvyššie v celých Benátkach) a z námestia sa dostanete k prístavištu lodí, odkiaľ sa môžete vydať na plavbu po Benátkach.

Holuby na námestí Sv.Marka

Bazilika sv. Marka stojí v Benátkach už od roku 828, v tej dobe ešte iba ako kostol, nie taká honosná stavba ako dnes. Do vnútra sa môžete dostať zadarmo a obdivovať bohato zdobený interiér, ale krajšie fotografie určite urobíte zvonku :). Ďalšou významnu budovou na námestí je hodinová veža, ktorá je najvyššou vežou v Benátkach s výškou 98,6 metra a ponúka krásny výhľad na celé mesto. Za výstup na vežu sa platí a okrem celkom vysokého vstupného (17,80€) si aj dosť dlho počkáte v rade, pretože tu pravidelne bývajú dlhé čakacie rady na výhliadku. Sídlom Benátskej republiky bol veľmi dho Dóžov palác, dnes slúžiaci ako umeleckohistorické múzeum. V blízkosti paláca a tiež v blízskoti Námestia sv. Marka sa nachádza jeden z najznámejších mostov v Benátkach – Most vzdychov (Ponte dei Sospiri). Jeho názov je odvodený od skutočnosti, že v blízkosti mosta sa kedysi nachádzalo známe väzenie Piombi a práve týmto mostom často väzni prechádzali a keď videli aký je svet okolo nich krásny, vydávali žalostné vzdychy.

Keď už hovoríme o mostoch, Benátky sú preslávené aj ako mesto mostov, je ich tu naozaj veľmi veľa, konkrétne viac ako 400. Je to samozrejme pochopiteľné, keďže celé mesto tvoria kanály a voda, bez mostov by bola doprava a hlavne tá pešia veľmi obmedzená. Najviac mostov prechádza práve cez malé kanály a úzke uličky, cez veľký Grand Canal je to horšie a práve tu sa používajú na dopravu viac lode a člny. Preto si dobre pozrite mapu, kde konkrétne sa nachádzajú mosty cez Grand Canal, pretože niekedy sa poriadne nachodíte kým konečne nejaký nájdete :). Okrem mostu vzdychov je známy most Rialto, ktorý je práve jedným z tých čo pretínajú Grand Canal. Známy je vďaka tomu, že po oboch jeho stranách sa nachádza množstvo obchodov, preto je vychýreným nákupným miestom. V blízkosti sa nachádza aj známy Rialto trh. Ďalším známym mostom je Akademický most, ktorý opäť tiež križuje Grand Canal na mieste, kde sa nachádza jedno z najznámejších benátskych múzeí – Galleria dell’Accademia (podľa toho je aj most pomenovaný). Zaujímavý je práve preto, že je postavený z dreva, čo v Benátkach nieje až také časté.

Most Rialto

Takže čo ešte turisti okrem už spomenutého obdivujú v Benátkach? :) No najčastejšie sa prechádzajú úzkymi uličkami, oddychujú v kaviarňach a reštauráciách, nakupujú suveníry a fotia sa pri farbených domčekoch a gondolách. To sme robili aj my, nepotrebovali sme ani chodiť po múzeách a galériách, jednoducho sme si vychutnávali atmosféru tohto mesta, či už na vlastných nohách alebo pri plavbe na vaporette. Všetci nás pred príchodom upozorňovali, že je to tu veľmi drahé, že káva stojí 6€, obed 20€ a verejné WC 1,50€. Áno možno ak si sadnete na kávu priamo na námestí Sv.Marka, tak stojí 5-6€. Ale inak, my sme si nejako špeciálne nevyberali a vždy sme za cappucino platili okolo 3€ a za obed okolo 10€ na osobu. Čo sa týka jedla, niekedy sme trafili naozaj super, niekedy nič moc, ale to si asi nevyberiete, dopredu neviete ako bude chutiť to čo vám donesú :). Z čoho som bola prekvapená, pretože som to nečakala, boli obchody. Predpokladala som, že tu budú tak maximálne suvenírové obchody pre turistov a pár drahých svetových značiek. Ale keď natrafíte na správne uličky, nájdete naozaj nákupný raj s veľkým výberom. Takže len pár info, ktoré miesta si zaznačiť na mape – Mercerie, most Rialto alebo Frezzeria.

Okrem hlavného ostrova veľa turistov navštevuje aj okolité menšie ostrovčeky, napríklad Burano, ktoré je známe vďaka farebným domčekom alebo Murano známe výrobkami zo skla. My sme sa rozhodli navštíviť druhý ostrov – Murano, plavba z námestia sv. Marka trvá asi pol hodinku. Ostrov je pokojnejší ako hlavný ostrov, len niekoľko hlavných ulíc je pomerne rušných s obchodíkmi a kaviarňami, bočné uličky sú skôr prázdne a bez turistov. Veľa návštevníkov navštevuje samotné výrobne skla, kde vám priamo predvedú ako sa vyrábajú jednotlivé výrobky zo skla aj s výkladom. Aj väčšina obchodov na tomto ostrove je zameraná na sklené výrobky, ale pokiaľ si chcete nejaký suvenír kúpiť, odporúčam to skôr urobiť na hlavnom ostrove, je známe, že Murano je predražené.

Murano

Takže na záver nášho výletu, len pár odporúčaní, čo vidieť a navštíviť v tomto krásnom talianskom meste:

1. Plavba po Grand Canal
2. Talianska káva v domácej kaviarni
3. Návšteva obchodu s benátskymi maskami
4. Prechádzka po benátskych uličkách

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *