Chorvátsko: 10 miest, ktoré možno nepoznáte, ale mali by ste

Hľadáte nové turistické chodníčky, ktorými ste ešte nešli? Choďte sa prejsť do Paklenice alebo Velebitu. Chcete sa okúpať pod vodopádom v tyrkysovej vode? Skúste Plitvické jazerá. Chcete sa cítiť ako rímski cisári? Dajte si víno v Diokleciánovom paláci. Chorvátsko, to nie je len more a slnko. Priblížime si desiatku najkrajších lokalít, ktoré by ste pri najbližšej návšteve krajiny určite mali navštíviť.

Korčula

Ostrov Korčula je starodávnym miestom, ktoré bolo osídlené ešte v zárodkoch civilizácie – prvá skupina ľudí sem prišla už v období mezolitu. Na začiatku nášho letopočtu obyvatelia ostrova stavali iba malé budovy, ktoré sa síce nezachovali, no ráz tamojšej architektúry zachovali do dnešných dní. Aj preto je Korčula taká autentická a fotogenická. V súčasnosti na ostrove žijú takmer výlučne chorvátski obyvatelia. Okrem krásy nespútanej prírody tu teda môžete vidieť rôzne skupiny ľudí, ktoré sa na ostrove usadili v priebehu stáročí. Tešiť sa môžete na čarokrásne prímorské mestá a dediny, rozľahlé vinice a borovicové lesy.

Národný park Mljet

Z Korčule choďte loďou mierne na juhovýchod a dostanete sa do Mljetu, ďalšieho nádherného chorvátskeho ostrova. Táto oblasť je najznámejšia národným parkom na západnom konci ostrova. Tu nájdete dve výnimočné jazerá ostrova, Veliko jazero a Malo jezero, teda Veľké a Malé jazero. Výnimočné sú nielen pre okolitú faunu a flóru, ale najmä pri západe slnka. Dajte si pozor – ak už raz uvidíte západ slnka na Mljete, všetky ostatné západy vám môžu prísť v porovnaní s ním fádne.

Národný park Severný Velebit

Máte radi vysokohorskú turistiku? Vydajte sa do Národného parku Severný Velebit, ktorý je priamo uprostred chorvátskeho pobrežia. Park zahŕňa severnú stranu najväčšej hory v krajine, vrch Velebit. Nájdete tu turistické chodníky krížom-krážom cez celé pohorie. Zžijete dobrodružstvo v opustených domoch a prístreškoch, ktoré zanechali bývalí obyvatelia tejto oblasti. Okrem toho pri prechádzke určite objavíte fascinujúce skalné útvary a rozmanitý súbor miestnej flóry. Velebit poznáme aj z viacerých filmov (napríklad séria filmov o Winnetouovi), horolezci ho zase vyhľadávajú ako obľúbenú lezeckú oblasť.

Národný park Krka

Národný park Krka vznikol s cieľom chrániť rieku Krka, ktorá preteká parkom. Najjednoduchší prístup do parku začína od očarujúceho prímorského mestečka Šibenik. Od mesta stačí prejsť niekoľko kilometrov severovýchodne. Akonáhle sa tam dostanete, nájdete ohromujúce vodopády, zrúcaniny z čias Rímskej ríše, turistické chodníky a – ak máte šťastie – všetky druhy fascinujúcich zvierat, ako sú vydra riečna alebo mnohé druhy dravých vtákov.

Plitvické jazerá

Obľúbené miesto sladkovodných dovolenkárov. Plitvické jazerá sú jadrom jedného z najstarších národných parkov na svete. Nečudo, že ochrana prírody vznikla prirodzene na začiatku v okolí tejto časti Chorvátska – Plitvické jazerá sa stali slávnymi po celom svete ako jedno z najkrajších prírodných miest na svete. Na každom kroku uvidíme bujné zelené stromy, za ktorými sa skrývajú početné vodopády. Voda má tyrkysovú farbu a nebo je biele. Zdá sa to ako rozprávková krajina, ako sen, ktorý sa čoskoro stratí. Pri najbližšej príležitosti preto Plitvické jazerá navštívte – pre prípad, že by to bola pravda.

Mesto Rovinj 

Rovnako ako mnohé iné mestá pozdĺž jadranského pobrežia, takisto aj Rovinj má históriu rátanú na tisícročia a obsahuje zmienku o všetkých druhoch kmeňov a ríš. Predkovia dnešných obyvateľov za sebou nechali fascinujúcu zbierku unikátnej architektúry. Väčšinou v pastelových farbách s červenými strechami, ktoré spolu ladia a vytvárajú krásne mestské panorámy. Ak sa zaujímate o historickú lingvistiku, isto vás zaujme, že niektorí ľudia v Rovinji stále hovoria jazykom Istriot, takmer vyhynutým románsky jazyk, ktorý bol v tejto oblasti dlho používaný. A propos, Rovinj považujú mnohí zaľúbenci za najromantickejšie miesto v Chorvátsku.

Kráľovstvo jaskýň

Známe v Chorvátsku ako Festinsko Kraljevstvo, kráľovstvo festinských jaskýň ponúka úchvatnú panorámu podzemného sveta. Budete počuť kvapky vody, ktoré v priebehu storočí vytvorili stalagmitové a stalaktitové stĺpy. Voda dodnes pomaly vytvára unikátne priestory a atmosféru, ktorú zažijete len málokde. Chorvátsko máme radi ako slnečnú krajinu, ale kráľovstvo jaskýň je dôkazom, že krásu dokážeme nájsť aj mimo slnečných lúčov.

Diokleciánov palác v Splite

Niektoré mestá sa sťahujú z historických centier, pričom sú oddelené od každodenného mestského života. Jednou z výnimiek v Chorvátsku je Split, kde domáci a turisti zdieľajú tie isté priestory. Rímsky cisár Dioklecián postavil palác pri odchod do dôchodku na konci tretieho storočia nášho letopočtu. Palác stále stojí v centre Splitu; v priebehu storočí mesto Split jednoducho vyrastalo okolo neho. Zatiaľ čo tu ešte existujú časti toho, čo by sme dnes charakterizovali ako ruinové zrúcaniny, väčšina z nich sa vmiešala do mestského reliéfu. Ak chcete, môžete spať, jesť a ochutnať slávne chorvátske víno hneď pod slávnym Diokleciánovým palácom.

Mesto Pula

Istrijské hlavné mesto Pula má ideálnu polohu priamo na vode, je ľahko opevnené a preto bolo osídlené už od prehistorických čias. V oblasti našli historické artefakty ešte z čias neolitu a bronzovej doby. Mesto sa dokonca objavilo aj v gréckych mýtoch. Pula vám asi najviac môže pripomínať typické staroveké rímske mestá. Ak sa už rozhodnete navštíviť mesto, rozhodne nevynechajte rímsku arénu, ktorá pripomína Koloseum. Akékoľvek historické obdobie máte najradšej, väčšiu či menšiu časť z neho v Pule nájdete.

Hrad Trakošćan

Zatiaľ čo pôvod mena hradu Trakošćan je zahalený tajomstvom, ak nie úplne neznámy, historici sa zhodujú, že pevnosť stojí na svojom mieste už od 12. storočia. Tento fakt pripomíname pre neogotickú obnovu, ktorú hrad absolvoval v 19. storočí. Pôvodne hrad vznikol ako románska pevnosť, počas rokov neskôr mnohokrát zmenil majiteľov, správcov a účely využitia. Jeho bohatá história je lákadlom pre všetkých, ktorí majú radi históriu.

Článok vytvorený v spolupráci s CK Solvex

Zdroj obrázkov pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *