Sever Španielska v októbri

Dávno som nepísala a pritom sme toho za posledné obdobie toľko stihli. Tak aspoň pár odstavcov :).

Čo mám vlastne na mysli pod severom Španielska. Asi z najznámejších miest je tu Bilbao, kam lietajú z Viedne aj nízkonákladovky. Severné pobrežie je zmes viacerých regiónov – Baskicko, Kantábria, Astúria a Galícia. Cestu začíname v Baskicku, keďže do krajiny prichádzame z Francúzska. Hneď pár kilometrov za hranicou nás vítajú slnečné španielske pláže v mestečku Hondarribia. Začiatok októbra je tu mimoriadne teplý a slnečný, čo pre túto oblasť úplne typické nieje. Hovorí sa, že severné pobrežie je jedno z najzelenších v krajine vďaka častým dažďom.

Hondarribia

Len kúsok od Hondarribia sa nachádza mekka gastronómie San Sebastian. Takže podmienkou návštevy je prísť sem hladný :). Navštívte jeden z mnohých pinchos barov, baskická alternatíva tapasov. Drobné chuťovky, prevažne mäsité alebo rybacie a vo väčšine prípadov sprevádzané vínom. Väčšinou to funguje tak, že prídete do baru, kde sú všetky chuťovky pred vami vystavené a vy si len prstom ukazujete, ktoré by ste chceli. Samotné mesto má tiež pekné pláže, ideálne ak ich navštívite mimo víkendu, vtedy sú preplnené (viď foto). No a ku gastro výletu nesmie chýbať dobrá káva, odporúčam Syra Coffee.

San Sebastian

Pláže, surf a výhľady

Myslím, že sa dá s istotou povedať, že sever Španielska je surferský raj. Medzi top miesta na surfovanie patrí Zarrautz (nám osobne sa páčil najviac, plus je tu super kemp – Gran Camping Zarrautz), Playa de Somo, Playa de los Locos alebo Playa de Merón (tiež dobrý kemp El Rosal). A ak máte radšej väčšie mestá, tak napríklad Gijón je tiež dobrou surferskou destináciou a počas nesurferských dní sa môžete prejsť po peknej plážovej promenáde alebo si dať výbornú kávu a raňajky v Shanti Coffee :).

Zarrautz

Okrem surfovania a plážovania je na severnom pobreží viacero výhliadok (Mirador), kde sa oplatí zastaviť prípadne aj prenocovať ak cestujete karavanom :). Jednou z top je Gaztelugatxeko Doniene, tu sa určite prejdite (ideálne pri západe slnka) až ku kaplnke na malom poloostrove, výhľady sú nádherné. Na malom parkovisku sa dá prespať, prípadne kúsok vyššie je ešte jedno dobré parkovisko s výhľadmi: Matxitxakoko begiratokia. Cestou k výhliadke je tiež možnosť plážovania a surfovania na Playa de Bakio.

Gaztelugatxeko
Gaztelugatxeko
Gaztelugatxeko

Medzi ďalšie miesta s výhľadmi patrí pláž Playa de Las Catedrales, kde je zaujímavosťou, že kamenné oblúky a jaskyne vidieť len počas odlivu. Okolie je pripravené na nápory turistov, je tu relatívne veľké parkovisko, bar a drevené chodníky medzi jednotlivými plážami.

Las Catedrales

Región Galícia je známy skalnatým pobrežím a útesmi s výhľadmi, pekný pohľad je z hotela Semaforo de Bares, neďaleko ktorého je aj maják Faro da Estaca. Cestou z hotela odporúčam krátku zastávku v malej rybárskej dedinke O Barqueiro, kde si vychutnajte čerstvú rybu v reštaurácii A Sobreposta. Ďalšia pekná výhliadka je Punta Fucino do Porco, podľa najnovších recenzií žiaľ momentálne zatvorená, ale snáď sa do začiatku hlavnej sezóny otvorí. A ešte posledným veľmi zaujímavým miestom s výhodnou polohou hneď blízko diaľnice je Monumento Natural de las Secuoyas del Monte Cabezón. Nájdete tu les s obrovskými sekvojami a príjemnou prechádzkou pomedzi tieto vysoké stromy.

O Barqueiro

Moderné umenie a pútnici – aj takýto je sever Španielska

Všeobecne máme pri cestovaní radšej malé mestečká, hlavne odkedy chodíme karavanom. Ale počas dovolenky na severe Španielska sme do trasy predsa len pridali pár väčších miest. Okrem už spomínaného San Sebastian sme navštívili aj Bilbao, hlavné mesto Baskicka. Prvý dojem, mesto ako také ma nezaujalo, ale je možné, že po pár hodinách návštevy je ešte skoro si vytvárať mienku :). Chýbalo mi tu nejaké historické centrum s pešími zónami, väčšina ulíc sú rušné dopravné uzly, kopec križovatiek a semaforov. Jednou z top atrakcií v meste je Guggenheim múzeum, venované modernému umeniu. My sme si ho pozreli zdiaľky, keďže nie sme veľkí fanúšikovia moderného umenia, ale už aj samotná budova pôsobí zaujímavo. Odporúčam sa prejsť po moste Zubizuri jedným smerom a naspäť sa vrátiť po moste Salbeko, odkiaľ je najlepší výhľad na múzeum. Na posilnenie počas prechádzky mestom odporúčam Arvo coffee & plants. Národným kávovým nápojom je cortado, espresso s napeneným mliekom, mňamka :).

Bilbao
Bilbao

Pokračujeme v spoznávaní hlavných miest severu Španielska a ďalšie na zozname je Santiago de Compostela, hlavné mesto Galície. Možno poznáte toto miesto ako pútnické, odporúčam si pozriet tématický film The Way s Martinom Sheenom. Už niekoľko kilometrov pred Santiagom je vidieť popri ceste pútnikov s veľkými batohmi a typickou symbolickou mušľou na krku. Práve v Santiagu sa cca 800 km dlhá cesta Camino de Santiago končí a v katedrále vám dajú poslednú pečiatku a certifikát, že ste cestu úspešne absolvovali. Toto mesto má atmosféru, aj keď je pravda, že Camino sa za posledné roky stalo veľkou turistickou atrakciou. V roku 2023 okolo 440.000 pútnikov absolvovalo túto cestu, kdežto v roku 2003 to bolo iba okolo 74.000. Napriek tomu sa mi páčilo námestie pred katedrálou plné ľudí s ruksakmi posedávajúcich a čakajúcich na vstup, vymieňajúc si svoje zážitky z cesty. Okrem toho má Santiago veľmi pekné historické centrum a za návštevu stojí aj park Parque da Alameda. No a samozrejme nesmie chýbať dobrá kávička – Mori Cafés Especiais – Rhin :).

Santiago de Compostela

Posledné mesto, ktoré by som chcela spomenúť je Pamplona. Zastavili sme sa tu cestou domov a zo všetkých 3 spomínaných sa mi páčila najviac. Čistá, upravená, zeleň, veľmi pekné centrum. Nachádzame sa už v regióne Navarre vo vnútrozemí a asi najslávnejšou aktivitou v meste je takzvané ‘’encierro’’ alebo naháňanie býkov po meste počas festivalu Sanfermines. V meste to žilo, sú tu široké ulice a hlavným námestím je Plaza del Castillo. Mesto je taktiež pútnickým miestom, vedie tadiaľto aj slávne Camino de Santiago. Kávu sme si tu vychutnali v podniku Coffing.

Pamplona
Pamplona

Kde v Španielsku navštíviť hory

Tie najznámejšie sú určite Pyreneje. Začnem teda nimi, aj keď sme sa tu zastavili až cestou domov. Pyreneje sú obrovské a vrámci limitovaného času sme si vybrali len jednu destináciu a tou je Torla-Ordesa. Táto vysokohorská dedinka s výhľadmi na majestátne kopce je výborným východiskovým bodom turistiky, niekedy však aj posledným miestom kam sa dostanete vlastným autom a odtiaľto je možné využiť už len lokálnu MHD. Takto to bolo aj v našom prípade a turistiku sme nakoniec obmedzili iba na krátke prechádzky po okolí Torly. Cesta za Torlou smeruje do slávneho údolia Ordesa s množstvom turistických trás či miradorov (výhliadok).

Torla-Ordesa

Kúsok od Torly je peknou zastávkou vodopád Cascada del Sorrosal, vzdialený len pár minút od parkoviska :). Takisto nás prekvapilo malé mestečko Aínsa, kde sme si v historickom centre vychutnali cortado, prešli sa po kamenných uliciach a posledný krát si užili pohľad na Pyreneje.

Cascada del Sorrosal

Ak budete na severnom pobreží, nenechajte si ujsť pohorie Picos de Europa. Tiež bolo pre nás náročné vybrať si len jednu časť, pretože vzdialenosti medzi jednotlivými atrakciami vrámci oblasti nie sú malé. Začali sme v Las Arenas, náš plán bol navštíviť slávny kaňon Ruta del Cares. To sme ale nevedeli, že je v Španielsku sviatok a teda tento nápad mala aj väčšina domácich :). Zaparkovať sa nám nepodarilo a presunuli sme sa ďalej smerom Cangas de Onis, kde je slávny rímsky most v centre mesta. Inak je to veľmi pekné malé mestečko dýchajúce turizmom, kopec obchodíkov a reštaurácií, taká milá dovolenková atmosféra. A veľké parkovisko pre karavany :).

Cangas de Onis

Do oblasti Picos sme sa vrátili ešte raz, pretože nám prialo počasie a chceli sme vidieť jazerá Covadonga. Za mňa top zážitok, dôležité je tiež si dopredu pozrieť či je cesta otvorená pre osobné autá, lebo sú dni keď sa sem podobne ako v Pyrenejách dostanete len taxi alebo MHD. Prechádzky okolo jazier nie sú vôbec náročné a výhľady…no veď posúďte sami z fotiek :).

Na záver posledné odporúčanie na krátku turistiku južne od Bilbao. Kaňon Salto del Nervion je napriek krátkej vzdialenosti od hlavnej cesty a v podstate aj rušného Bilbao iný svet. Absolvovali sme asi hodinovú prechádzku (je možná aj ako okruh) z parkoviska Tercer parking Salto del Nervion – Fuente Santiago. Najskôr cez les až prídete na okraj kaňonu a otvorí sa vám neuveriteľný pohľad.

Salto del Nervion

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *