Barcelona – katalánska krásavica

Hlavné mesto španielskej oblasti KatalánskaBarcelona ma očarila na prvý pohľad. Aj keď som krátku návštevu tohto úžasného mesta absolvovala aj v minulosti, tentokrát som mala možnosť spoznať jej krásy bližšie a podrobnejšie. Moja cesta sa začína 14.apríla opäť na bratislavskom letisku s odletom do Girony 15:30 a príletom 17:50. Po príjemnom lete pristávame približne 12 km od mestečka Girona, ktoré je od samotnej Barcelony vzdialené 103 km. Počasie je krásne, slnečné, okolo 23 stupňov. Letisko v Girone je menšie, po pristátí jednoducho nasledujete smerovania k východu a pred vchodom čakajú autobusy, ktoré Vás dopravia do rôznych častí Katalánska – či už priamo do Barcelony, na pobrežie Costa Brava alebo do kúsok vzdialenej Girony.

Hneď pre letiskom je stánok, kde si môžete zakúpiť lístky na autobus, spiatočný lístok do Barcelony stojí 32€. Informácie o cenách a časoch odchodov a príchodov autobusov nájdete na tejto stránke. Cesta do Barcelony trvá niečo okolo hodinky, autobus stojí len na jednej zastávke, čiže nemáte problém s vystúpením, je to v centre na stanici Barcelona Estacio Nord. Kúsok od stanice je stanica metra Arc de Triomf. Metro v Barcelone určite využijete, funguje tu niekoľko trás a množstvo prestupných staníc, čo Vám umožní dostať sa do všetkých častí mesta. Lístky na metro (a tiež iné druhy mestskej dopravy) sú rôzne, cez jednojazdové až po niekoľko dňové. Ceny všetkých lístkov nájdete na nasledujúcej stránke.

 

Ubytované sme boli v hosteli Bcn Eixample zajednanom cez stránku booking.com. Hostel sa nachádzal kúsok od známeho námestia Plaça Espanya. Ešte v ten večer sme sa vydali na prechádzku k spomínanému námestiu, vedľa ktorého sa nachádzajú slávne spievajúce fontány (Font Mágica). Spievajúce sa nazývajú preto, že v niektoré dni v týždni v určitom čase sú osvetlené všetkými možnými farbami a striekajú za sprievodu krásnej hudby. V tieto večery sú schody okolo fontán plné divákov, ktorí si vychutnávajú predstavenie. Celé vystúpenie je samozrejme zdarma a trvá niečo okolo hodiny. Priamo pri fontánach je aj múzeum moderného umenia – Museu Nacional d´Art de Catalunya. Múzeum je situované v krásnej historickej budove nazývanej Palau Nacional. Budova bola využívaná hlavne počas olympijských hier v roku 1992. Na Plaça Espanya sa nachádza aj obchodné centrum Las Arenas, ktoré vyzerá zvonku ako korida a večer je krásne osvetlené. Hneď pred vchodom je presklený výťah, ktorým sa za 1€ môžete vyviezť na strechu centra plnú reštaurácií a barov. Okrem toho je tu nádherný výhľad aj na fontány a aj na iné časti Barcelony.


Font MágicaLas Arenas

Keď už hovoríme o nákupoch, okrem Las Arenas sme navštívili obchodné centrum Diagonal Mar. Nachádza sa trochu ďalej od centra, ale obchody sú tu od výmyslu sveta a hlavne je tu veľký Primark, asi najnavštevovanejší obchod v celej Barcelone. Čo sa týka nakupovania, v centre Barcelony a v okolí La Rambly je tiež veľmi veľa obchodov s vecami inými ako v obchodných centrách, často tu nájdete originálnejšie kúsky. Gotická štvrť (Barri Gótic) alebo Plaça de Catalunya sú miesta, kde si určite vyberiete. Na Plaça de Catalunya sa nachádza jeden z najznámejších španielskych obchodných domov – El Corte Inglés.

Jedlo je v Barcelona tiež vynikajúce a pokiaľ si nesadnete do najdrahších reštaurácií priamo v centre v okolí najväčších turistických atrakcií, tak sa za dobrú cenu naozaj výborne najete. V bočných uličkách sú jedlá podstatne lacnejšie, my sme ochutnali tzv. „montaditos„, čo sú v podstate malé chuťovky na chrumkavej bagete. Je to niečo veľmi podobné ako tapas (chuťovky typické pre Andalúziu), s tým rozdielom, že sú servírované s pečivom. Klasikou je paella, výborná španielska pochúťka z ryže, morských plodov, mäsa a zeleniny (záleží aký typ si vyberiete). So sladkostí sme ochutnali krém „créma catalana„, čo je niečo veľmi podobné ako francúzsky créme brulée – puding navrchu zapečený, s výraznou chuťou karamelu. Našou každodennou záležitosťou bola káva, väčšinou sme si pochutnávali na cappuccine, ale dostanete tu všetky druhy káv ako u nás. Typické pre Barcelonu a konkrétne kávy bola bohatá mliečna pena a vždy nám kávu hojne posypali kakaom alebo škoricou, dokonca až tak, že sme mali špinavý celý tanierik pod šálkou :).


PaellaCréma catalana

To najlepšie z Barcelony za jeden deň

Ráno sme sa zobudili do krásneho slnečného dňa a po raňajkách sme na námestí Plaça Espanya nasadli na turistický autobus „Hop On! Hop Off!„. Bolo to prvýkrát čo som niečo podobné využila, ale musím priznať, že som bola milo prekvapená. Lístok stojí na deň 27€, v cene sú tri trasy a za celý deň dokážete prejsť celé mesto, zastaviť sa pri najkrajších a najzaujímavejších miestach Barcelony a dozviete sa aj množstvo dôležitých informácií. Dvojposchodový autobus je označený názvom Bus Turístic, ale určite ho neprehliadnete, aj keď podobných spoločností je v meste viac. V podstate je ale jedno, ktorú si vyberiete. V autobuse je vždy milý sprievodca, ktorý Vám skontroluje lístok a dá Vám sluchátka ak nastupujete prvýkrát. Počas celej jazdy môžete počúvať výklad v 10 svetových jazykoch o miestach, ktoré priamo z autobusu vidíte. Pre mňa to bol vynikajúci zážitok, menej sme sa nachodili, viac sme videli a dozvedeli sa a nemuseli sme tráviť deň premiestňovaním sa pomocou špinavého metra v podzemí.

Začiatok našej okružnej jazdy bol už na spomínanom námestí Plaça Espanya odkiaľ nás autobus previezol cez vrch Montjuïc. Z jednej strany sa nachádzajú spievajúce fontány Font Mágica aj s múzeom Museu Nacional d’Art de Catalunya. Ďalej sa môžete pokochať výhľadom na olympijský štadión (Estadi Olímpic de Montjuïc), kde je samozrejme aj zastávka a štadión sa dá navštíviť. Zaujímavá je biela štíhla stavba, na ktorej počas hier horel olympijský oheň. Pokračujeme v jazde a pomaly sa blížime k prístavu. Ešte predtým ako prvýkrát vystúpime, autobus zastaví pri spodnej stanici lanovky na vrch Montjuïc. Viac informácií o lanovke nájdete na tejto stránke. My sme vystúpili až v prístave, ktorý je mimochodom naozaj obrovský, všade okolo nás parkovali obrovské lode a trajekty, ale tiež luxusné jachty a menšie plachetnice. V prístave sa nachádza akvárium, do ktorého sme my tentokrát nešli, pretože sme ho navštívili pár rokov dozadu, keď sme v Barcelone boli. V akváriu môžete vidieť okolo 11000 živočíchov, podmorský tunel dlhý 80 metrov a tie najrozmanitejšie druhy rýb a iných podmorských živočíchov. Na vstupné môžete použiť zľavu ak si zakúpite lístok na autobus Bus Turístic, dostanete aj knižku plnú zliav, ktoré môžete počas Vášho pobytu využívať. Tieto zľavy platia až do konca roka, čiže ak sa do Barcelony vrátite, môžete ich využiť znovu :).

Kúsok od prístavu je známa socha Krištofa Kolomba, ktorá ukazuje prstom na Ameriku. A hneď za sochou sa nachádza najznámejší barcelonský bulvár – dlhá promenáda La Rambla. Ak ste boli v Barcelone a La Ramblu ste nenavštívili, to je ako keby ste v Barcelone ani neboli :). Nájdete na nej množstvo rôznych umelcov, živé sochy, stánky s kvetmi, zmrzlinou, ovocím a zeleninou, kaviarne a reštaurácie a na čo si dávajte veľký pozor – zlodejov a vreckárov. Ani neviete ako a okradnú Vás o všetky peniaze, čo máte pri sebe. La Rambla končí námestím Plaça de Catalunya, ktoré je tiež plné obchodov, kaviarní a reštaurácií, v strede sa nachádzajú fontány a všade okolo je veľa zelene a kvetov. Neďaleko tohto námestia sú dva známe domy od slávneho barcelonského architekta – Antonia Gaudího. Prvým je Casa Battló, krásny farebný dom, ktorý bol postavený Gaudím v roku 1906. Do tohto domu je možný aj vstup, nám stačilo pokochať sa zvonku, pretože dlhý rad na lístky nás dosť odradil. Kúsok ďalej stojí ďalšie umelecké dielo od tohto výnimočného architekta – Casa Milá, známa aj pod názvom La Pedrera. Dom bol dokončený v roku 1912 a jednou z jeho najzaujímavejších častí je strecha so zvláštnymi komínmi. Všetko v dome je atypického tvaru, všade vidíte oblúky, nič nie je rovné alebo symetrické. Sem sme sa rozhodli ísť pozrieť, lístok sme si kúpili online a teda sme ani nemuseli dlho čakať v rade. Najväčším zážitkom bola samozrejme návšteva strechy, okrem netypických tvarov komínov a chodníkov pomedzi je odtiaľ aj krásny výhľad.
Casa BattlóLa Pedrera

Ďalšou zastávkou je symbol celej Barcelony, stavba, ktorú denne navštívia tisícky turistov a keď sa povie Barcelona, každý si spomenie na toto dielo. Sagrada Familia, v preklade chrám svätej rodiny, je bazilika, ktorá je vo výstavbe od roku 1882 a do dnes toto dielo nie je dokončené. Na tejto stavbe pracoval katalánsky architekt Antonio Gaudí a Sagrada je považovaná za jeho životné dielo. Sám Antonio je v chráme aj pochovaný. Po smrti Gaudího na stavbe pracoval Domènech Sugranyes až do začiatku španielskej občianskej vojny, keď bolo nutné so stavbami prestať. V súčasnosti je výstavba financovaná zo vstupného a z rôznych darov a dotácií. Na fotke to možno až tak nevyzerá, ale keď stojíte pri Sagrade cítite sa naozaj maličký. Stavba je obrovská, pre mňa možno trochu strašidelná. Všetky detaily na Sagrade sú krásne prepracované, keď sa pozriete na jednotlivé sochy, každá má v sebe niečo výnimočné. Samozrejme Sagradu je možné navštíviť aj zvnútra a dá sa ísť pozrieť aj na najvyššie veže. Celý dojem trochu kazia žeriavy a robotníci, ktorí na lanách pracujú takmer každý deň nevšímajúc si okolitých turistov. 

Poslednou zastávkou Gaudího umenia bol krásny park známy pod názvom Park Güell. Mne osobne sa toto miesto páčilo zo všetkých Gaudího skvostov najviac. Spojenie krásnej farebnej architektúry so zelenými stromami a kvetmi bolo nádherné. Vstup do areálu bol kedysi zdarma, žiaľ pri poslednej návšteve (leto 2017) bol vstup do centrálnej časti parku už spoplatnený :(. Väčšina parku je ale aj napriek tomu dostupná zdarma pre každého. Môžete si sadnúť na zelenú trávu a vychutnávať si krásny slnečný deň, alebo sa občerstviť sladkou sangriou pod slnečníkmi s výhľadom na mesto. Keďže Park Güell je mierne nad mestom, máte z neho krásne výhľady na takmer celú Barcelonu. V parku nesmú chýbať živé sochy a tiež krátke hudobné vystúpenia od domácich.
Sagrada FamiliaPark GuellĎalšie zaujímavé miesta sme si vychutnali už len zo strechy autobusu, pretože sme sa chceli ešte zastaviť na barcelonských plážach. Prešli sme okolo známeho futbalového štadiónu Camp Nou, ktorý je najväčším futbalovým štadiónom v Európe a tiež jedným z najväčších na celom svete. Ocitli sme sa aj v časti akademickej, kde sme si pozreli fakulty známej barcelonskej univerzity – Universitat de Barcelona. Previezli sme sa po dlhej a známej ulici Avinguda Diagonal s množstvom medzinárodných firiem, luxusných obchodov, hotelov a reštaurácií. No a nakoniec sme prechádzali okolo barcelonských mestských pláží, kde sme závideli všetkým, ktorí sa opaľovali pri mori. Počas mojej druhej návštevy Barcelony sme sa na jednu z mestských pláží vybrali a konkrétne v oblasti El Poblenou. Koncom júla bola pláž síce plná, ale čistá a vybavená bufetmi, toaletami a rôznymi športovými aktivitami. 

Ráno na tržnici, gotická štvrť a okolie La Rambla

Najznámejšou tržnicou v Barcelone je určite La Boqueria, ktorá sa nachádza priamo pri La Ramble. Odporúčam návštevu hneď skoro ráno, pretože je tu málo ľudí, predávajúci sa ešte len vybaľujú a budete mať kľud všetko pochodiť, ochutnať a samozrejme odfotiť. A je tu toho naozaj dosť :). Nájdete tu stánky s mäsom, rôznymi druhmi syrov, ovocím a zeleninou, sladkosťami a pečivom a pre mňa najfascinujúcejšie boli tie s morskými plodmi. Prekvapilo ma, že veľa z morských živočíchov sa ešte hýbalo, niektoré mali zviazané klepetá a bolo pri nich upozornenie aby ste sa ich nechytali. Ale zase na druhej strane máte aspoň istotu, že je všetko čerstvé. Predávajúci sú väčšinou veľmi milí, ak máte chuť niečo ochutnať, radi Vás ponúknu. Ja som si kúpila pri stánku s ovocím misku s viacerými druhmi ovocia, ktorá stála 2€ a našli by ste v nej melón, ananás, mango a exotické ovocie pytahaya. Veľmi ma lákali aj čerstvé ovocné šťavy, ktoré ste si mohli zakúpiť za 1€.

Z tržnice sme pokračovali do historickej štvrti neďaleko La Rambly nazývanej Barri Gótic. Štvrť je známa svojimi úzkymi uličkami, množstvom malých obchodíkov a reštaurácií a kaviarní. Občas sa ocitnete na malých námestiach, kde si môžete posedieť na dobrej káve alebo osviežujúcej sangrii. V tejto štvrti sa aj nachádza barcelonská katedrála – Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia. Táto gotická katedrála je sídlom barcelonského arcibiskupa a jej stavba prebiehala od 13. do 15.storočia. Katedrálu si môžete zdarma pozrieť aj zvnútra. V deň, keď sme navštívili katedrálu my, sa pred ňou konal aj blší trh. My sme v gotickej štvrti strávili niekoľko hodín, pretože nás plne zamestnali všetky tie obchodíky s vecami úplne inými ako u nás :). Nakúpili sme aj pár suvenírov, čo Vám môžem odporučiť, nekupujte suveníry na La Ramble v stánkoch vyhradených len na predaj suvenírov. Ceny sú naozaj vysoké a predražené.
La BoqueriaBarri GóticV okolí La Rambly by som Vám chcela odporučiť ešte dve miesta. Prvé je malé námestie Plaça Reial, hneď kúsok od Rambly a nájdete tu reštaurácie a v tieni paliem si môžete vychutnať výborný obed. Večer je toto miesto plné hlavne mladých ľudí, pretože sa tu nachádza pár známych nočných klubov. My sme si obľúbili malú kaviareň Art i Sa, ktorá je okrem kaviarne aj obchodíkom s domácimi výrobkami. Môžete si tu dať vynikajúcu domácu zmrzlinu, chutné čerstvé koláče a pečivo a samozrejme vynikajúcu kávu.
Placa ReialArt i SaKeď sme už pri tých kaviarňach, spomeniem ďalšie veľmi sympatické miesto a tým je mliečny bar Granja Viader. Nachádza sa kúsok od tržnice La Boqueria, konkrétne na ulici Carrer Xuclà. Má pomerne dlhú históriu, od roku 1870 a v tých časoch patrila medzi najlepšie mliekárne v Barcelone. Dnes sa tu môžete naraňajkovať, kúpiť si mliečne výrobky, pochutnať si na kávičke alebo niektorom z jedál v jedálnom lístku. Všetko je tu čerstvé a chutné, my sme chceli ochutnať katalánsky krém, ale keďže ho ešte nemali pripravený, stačilo nám výborné kapučínko :).

Barcelona je úžasné mesto plné krásnych a obdivuhodných miest, na ktoré možno nestačí ani celý týždeň. Za tieto 3 dni sme sa snažili vidieť čo najviac, ale do Barcelony sa určite ešte oplatí vrátiť a spoznať ešte viac. Toto mesto dokáže ponúknuť naozaj takmer všetko, či cestujete kvôli histórii a spoznávaní historických pamiatok, alebo je to kvôli nákupom, nočnému životu či plážovaniu. Toto všetko v Barcelone zažijete a určite to bude stáť za to :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *