Dovolenka a la Robinson v Chorvátsku

Za nasledujúci článok ďakujeme Miroslave Katonovej, viac článkov môžete nájsť na jej blogu a-trips.sk.

Lavdara – Kornati Impression

Kornati – jeden z národných parkov Chorvátska od r. 1980 sú aj ostrovy Kornati. Nachádzajú sa v severnej Dalmácii. Sú dobre dostupné zo Zadaru a Šibeniku. Toto súostrovie tvorí 89 ostrovov rôznej veľkosti na ploche 217 km2. Ostrovy sú väčšinou neobývané.  Medzi najväčšie patria ostrovy Kornat,  Žut, Piškera, Levrnaka, Lavsa, Sita, ktoré sú väčšie ako 1 km2. Zvyšné ostrovy sú menšie ako 1 ha.

K výletu na tieto ostrovy sme sa dostali náhodou počas prechádzky v centre Zadaru. Hneď pri moste, ktorý spája mesto s centrom nájdete kopu stánkov, ktoré ponúkajú výlety. Všetky lákajú úžasnými fotkami, čo nás prv ani neoslovilo, skôr odradilo. Vedľa seba asi 5 stánkov v každom to isté za tú istú cenu. Neporozumeli sme logike, prečo sú všetci vedľa seba, keď ide o 5 rôznych spoločností, teda sú si navzájom konkurenciou. Pýtať sa „zašto?“ (1) nemá zmysel.

Na Kornati sme sa dostali vďaka mladíkovi, ktorý predával zájazdy na druhej strane centra v jednom osamotenom stánku. K nemu nás pritiahla maďarčina. Na stánku boli totiž zobrazené jazyky, ktorými personál hovorí. Počuť hovoriť Chorváta maďarsky, je ako keď Fín hovorí japonsky. Proste nám to nedalo. Dovtedy som si myslela, že neexistuje Chorvát, ktorý sa dobrovoľne naučil maďarčinu, preto som s nedôverou pristúpila k nemu a opýtala sa „Govorite li madjarski?“ (2). Odpoveď znela „Perszehogy, magyarul beszelek“ (3), čím nám dal jasne najavo, že nie je síce vyznávačom maďarskej kultúry, ale od turistov sa dá naučiť hocičo. „Jeste li iz Madjarske?….Nevjerojatno, da Hrvat priča madjarski“ (4) opýtala som sa s otvorenými ústami.

Ante nám vzápätí podal úchvatný výklad o národnom parku. Výlet by bol veľmi príjemnym spestrením dovolenky, keďže bez auta sme iné výlety nemohli absolvovať. Po tom ako nám v brožúrke ukázal v krištálovo čistom mori nejakú sporo odetú slečnu a po jeho výroku  „Kornati óóóóóóó- szép horvát sziréna óóóóóó“ (5), čo nás hneď maximálne rozveselilo, sme zhodnotili, že sa tam veru vydáme…ani nie kvôli siréne, ale kvôli chorvátskej maďarčine.

Vďaka Antemu sme ešte aj večer mali úsmev na perách. Na ďalšie ráno sme už s napätím očakávali príchod lode Leut, s ktorou sme mali tento výlet absolvovať. Drobné upozornenie pre tých, čo sa do národného parku vydajú na vlastnú päsť – je potrebné zaplatiť vstupný poplatok a byť preškolený ohľadom trasy plavby. Na móle sa zhromaždilo množstvo ľudí rôznych národností. Podvedome sme sa hneď tlačili k Chorvátom. Usadili sme sa na hornej palube, aby sme mali výhľad na všetko, čo nás čaká a vydali sa na more. Slnko ešte len stúpalo na oblohu, mesto sa prebúdzalo, more bolo pokojné. Najskôr sme ešte dovideli na dno, lebo slnečné lúče morskú vodu krásne prežiarili. S postupujúcimi metrami sa tyrkys zmenil na tmavo modrú farbu a už sme nevideli ani rybičky. Už sa slnečné lúče leskli len na hladine. Zadar sa vzďaloval a my sme sa približovali k ostrovu Ugljan, ktorý je známy produkciou olivového oleja. Je to ostrov, ktorý sa nachádza priamo oproti mestu a je možné ho vidieť od Morského organu. Na ľavej strane sa mihol ešte malý ostrovček Ošljak alebo ako ho domáci nazývajú Lazaret, pretože tu počas morovej epidémie bola nemocnica.

Hneď po nástupe na loď nás ponúkli miestnym alkoholom a sladkosťou a celú cestu nás sprevádzali 3 sprievodkyne, ktoré spolu hovorili asi 10 jazykmi, čo mi bolo veľmi sympatické. Takže o bohatý výklad a množstvo nových informácií sme mali postarané. Prešli sme popod most, ktorý spája ostrov Ugljan s ostrovom Pašman, okolo ostrova Lavdara až sme dorazili do národného parku. Cesta sem trvala zhruba 2 hodiny.

Chorvátsko

Chorvátsko

NP Kornati je vyprahnuté súostrovie. Ostrovy pokrývajú väčšinou kamene a zopár stromov. Na niektorých nájdete aj ľudské obydlia. Nie je tu voda ani elektrina. Chorváti nechcú, aby im turizmus zničil tento klenot. Navôkol je raj pre potápačov a biológov. Nájdete tu aj ruiny prvej nádrže na ryby z antiky, zvyšky rímskej vily, maják. Je sa čím pokochať. Priam nadpozemské výtvory prírody ohromujú z každej strany. Očami sa snažíte zachytiť všetku tú krásu, neustále pobehujete po palube, aby vám nič neuniklo. Tu uvidíte na vlastné oči, čo more dokáže – rýdza čistota morskej vody, ktorá počas tisícročí dala novú podobu okolitým ostrovom a skalám. Z jednej strany Kornati obmýva otvorené more. Niekedy je tu možné vidieť delfíny. Perličkou je ostrovček Tanjurić, plochý ako tanierik, na ktorom sa každý rok organizuje koncert. Vylodia sa na ňom hudobníci, diváci zakotvia po obvode celého ostrova a počúvajú  tóny nesúce sa národným parkom. Raz ročne dáva hudba celému parku neopakovateľnú atmosféru.

Chorvátsko

Chorvátsko

Chorvátsko

Chorvátsko

Súčasťou nášho výletu bolo aj kúpanie. Nekúpali sme sa priamo v národnom parku. Naša loď zastavila na ostrove Lavdara, ktorý s ním susedí. Lavdara je malý ostrovček s jedným obydlím a mólom. Pokrývajú ho olivy, kosodrevina a troška trávy. Ostrovček krížom prejdete asi za 10 minút. Je možné sa tu dokonca ubytovať a zažiť tzv. odmor a la Robinson (6). Musí to byť veľmi pekné. Podľa webovej stránky majiteľa si môžete prenajať apartmán, ktorý je vybavený aj vodou aj elektrinou a dostanete aj loď, pokiaľ teda máte kapitánske skúšky. Ideálne miesto pre ľudí, ktorí chcú vypadnúť z civilizácie, v kútiku duše sú „mali mornari“ (7) a vystačia si s rybami a zeleninkou zo záhradky. Dokonalá stredomorská harmónia človeka s prírodou. Z nás sa Robinsoni nestali, ale zato sme sa okúpali do sýtosti a pokochali nevídanou krásou. Na lodi nás čakal výdatný obed.

Chorvátsko

Chorvátsko

Chorvátsko

Srdce nám puklo, keď náš Leut zatrúbil, aby sa všetci jeho pasažieri vrátili na palubu. Bol hriech opustiť tú panenskú krásu a pokoj. Mali sme chuť začať na pláži trucovať ako malé deti, že my nechceme ísť domov. Na takomto mieste sa vám naozaj výdobytky modernej doby zdajú nepodstatné, pretože si uvedomíte, že k dokonalému pocitu šťastia stačí kúsok mora, niečo do úst a miesto, kde môžete skloniť hlavu. Nevadilo nám ani, že je vonku poriadne horúco. Všetky zmysly nám uchvátil tento ostrovček a bol dokonalou bodkou za celým výletom. Ak vo vás sídli duša Robinsona, Lavdara je to pravé miesto pre vás.  Samotu, pokoj, súkromie a oddych si tu užijete na maximum. Ak Robinson nie ste, určite navštívte aspoň Kornati, ktoré nie nadarmo sú národným parkom a naozaj sú tohto pomenovania hodné.

(1) Prečo?
(2) Hovoríte po maďarsky?
(3) Samozrejme, hovorím po maďarsky
(4) Ste z Maďarska? …Neuveriteľné, Chorvát hovorí maďarsky
(5) Kornati – pekná chorvátska siréna
(6) Dovolenka a la Robinson
(7) Malí námorníci

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *