Francúzske Alpy až po pobrežie

Posledný dlhší výlet roku 2022 a pôvodný plán Korzika sme zamenili za francúzske Alpy, Provensálsko a riviéru :). Ako to už zvykom býva, cestou sme si urobili niekoľko zastávok, tak hneď prvú v Švajčiarsku neďaleko mestečka Appenzel. Konkrétne v dedinke Gonten, ktorá má krásne zelené lúky a priamo cez ne vedie cestička s výhľadmi na neďaleké švajčiarske hory. Pozor na množstvo kráv a sem tam nejakého strážneho psa :). Inak ideálna prechádzka ak nechcete šľapať do kopca celý deň, ale chcete si užiť výhľady.

Gonten
Gonten

Keďže sme neplánovali v Švajčiarsku ostať dlhšie, večer sme sa presunuli naspať do EÚ kvôli internetu :). Konkrétne sme si pozreli mesto Basel na hranici s Nemeckom aj Francúzskom zároveň. Pouličné parkovanie bol celkom problém, ale nakoniec sa nám podarilo zameniť eurá za franky a vďaka nim sme si kúpili lístok na dve hodiny. Najkrajšia prechádzka je popri rieke Rýn, cez most Mittlere Brücke do starého mesta. Niektoré uličky a domy mi pripomínali Rakúsko. Veľmi pekný je areál radnice. Blížil sa večer a teda sme potrebovali niekde zakempovať, vďaka park4night sme našli parádne parkovisko v Nemecku. Hneď vedľa reštaurácie s malým supermarketom, kde sa ráno dali kúpiť lokálne potraviny :). Adresa: Binzener Str. 1, 79592 Fischingen, Germany.

Basel
Basel
Basel

Mestečká na ženevskom jazere

Prechádzame Švajčiarskom a dnešný deň je venovaný francúzskym mestečkám pri ženevskom jazere. Hneď prvé je Evian, ktoré je samozrejme známe asi najslávnejšou vodou na svete Evian :). A teda návšteva prameňa s ochutnávkou (odporúčam si doniesť prázdnu fľašu či dve) nesmie chýbať. Prameň je kúsok od centra, ale stačí sledovať kvapky na chodníku smerujúce z ulice Rue Nationale. Na Google mapách prameň nájdete pod názvom Source Cachat.

Evian

My sme náš deň v Eviane začali francúzskymi raňajkami, croissant a vajíčka a chutné capuccino nám pripravili v kaviarni Temps Libre, odporúčam. Dokonca aj čašníčka čo to hovorila po anglicky :). Parkovanie v meste zas odporúčam popri ulici Quai Paul Leger, cez víkend sa tu ani neplatilo. ´A po zaparkovaní je to veľmi pekná prechádzka do centra mesta popri ženevskom jazere. Mestečko nieje veľké, takže naň stačí v podstate pol dňa.

Evian

Ďalšou zastávkou bolo mesto Thonon-les-Bains, ktoré môžete kľudne aj vynechať, jednak sme tu mali celkom problém zaparkovať (aj keď ďalej od centra sa to už dalo) a v podstate je centrum jedna veľká nákupná ulica :). Čo ale určite odporúčam navštíviť je malé historické mestečko Yvoire. Kamenné domy dopĺňalo kopec kvetov, v historickom centre vôbec nechodia autá a dýcha to tu dovolenkovou atmosférou. Podľa veľkosti parkoviska sú tu asi prispôsobení na davy turistov, koncom októbra to bol ideál a ešte k tomu nám krásne svietilo slniečko.

Yvoire
Yvoire

Alpy a nocľah pod Mont Blacom

Po návšteve mestečiek na ženevskom jazere pokračujeme smer francúzske Alpy a dlho očakávaný Chamonix. Už z diaľnice na nás vykuknú viacere štvortisícovky a samozrejme medzi nimi aj samotný Mont Blanc. Počasie nám prialo a teda sme mali celý čas až kým sme prišli do Chamonix nádherné výhľady. Kedže toto lyžiarske stredisko patrí medzi najslávnejšie v Európe o parkovacie miesta sa naozaj nemusíte báť. Mestečko nieje obrovské, takže je jedno kde zastanete, peknou prechádzkou budete relatívne rýchlo v centre. Hneď na začiatku centra je slávna lanovka na Aiguille du Midi do výšky 3.842 m.n.m. odkiaľ sú krásne výhľady. Odporúčam lístok kúpiť dopredu, aj keď my sme tu boli v sobotu a rady na lanovku až tak hrozne nevyzerali. Ide o jednu z najslávnejších lanoviek v Alpách, očakávajte veľa turistov a dlhé čakacie doby na foto miesta :).

Kto chce komornejšiu atmosféru, rovnako krásne výhľady vrátane Mont Blancu a dokonca ešte aj ušetriť na lístku, odporúčam lanovku na Planpraz k takzvanému veľkému balkónu (Grand Balcon sud). V zime je samozrejme táto oblasť veľkým lyžiarskym strediskom, no aj mimo sezóny sa sem dá lanovkou vyviesť a prejsť sa buď k jednej z okolitých chát, alebo sa len pokochať výhľadmi či pozrieť si jedno z vysokohorských jazier. My sme tu strávili niekoľko hodín, urobili celkom slušný okruh no a nonstop videli na Mont Blanc (okrem momentov keď sa schoval za oblaky).

Čo sa týka samotného mestečka Chamonix, boli sme milo prekvapení. Žije to tu športom asi podobne ako v neďalekom švajčiarskom Zermatte či talianskej Cortine. Ale akosi sa nám Chamonix zdal najsympatickejší z týchto troch miest. Centrum je plné športových obchodov a reštaurácií, jednoducho to tu žije turizmom. Čo sa týka jedla, najskôr sme ochutnali palacinky s výhľadom Le Sérac. Po turistike sme mali za cieľ dať si vegetariánsky hot dog u Cool Cats, lebo to tu vyzeralo fakt dobre. No žiaľ čakacia doba hodina :(. Takže sme skončili na polievke a avokádovom toaste v L’Alt (ale bolo to tiež fajné takže odporúčam).

Chamonix
Chamonix
Chamonix
Chamonix
Chamonix
Chamonix

Romantické Annecy a príchod do Provensálska

Ešte predtým ako sme sa dostali do slnečného Provensálska, cestou z Álp sme sa zastavili v mestečku Annecy. Čítala som o ňom ako o jednom z najkrajších francúzskych mestečiek a centrum malo naozaj svoje čaro. Farebné domy, úzke uličky ponad tyrkysovú rieku Le Thiou, ktorá sa tu vlieva do jazera Lac d’Annecy. Žije to tu gastronómiou, ľudia vysedávajú v baroch, popíjajú dobré víno či začínajú večerať (typickou delikatesou je syrové raclette). Hlavnou atrakciou je hrad Chateau de Annecy na okraji centra, no ani nadšenci športu nebudú sklamaní. A to hlavne v lete keď sa na jazere objavia plachetnice, paddleboardy či samotní kúpajúci sa.

Z Annecy je to ešte relatívne ďaleko do Provensálska, konkrétne niečo vyše 3 hodín. O zážitkoch z tejto krásnej časti Francúzska som už písala v článku z roku 2016, takže som ho tentokrát iba trochu obohatila o nové skúsenosti a miesta, ktoré sme predtým nestihli navštíviť :).