Nikdy nespiaci New York

Tak ako sa spieva v slávnej pesničke od Franka Sinatru, New Yorku právom patrí prívlastok mesta, ktoré nikdy nespí (city that never sleeps). Obrovské množstvo možností, ktoré tu môžete zažiť cez deň ci noc a k tomu viac ako 8 miliónov obyvateľov, plus stotisíce turistov každý rok. Aj napriek tomu, že mesto patrí medzi najľudnatejšie na svete, každý deň tu stoja tisícky áut v zápche, metro nechodí až tak často, ulice nie sú práve najčistejšie, no aj tak sem turisti chodia v každom ročnom období aby obdivovali jedno z najslávnejších miest na svete. Pri tom množstve atrakcií, ktoré sa tu dajú vidieť a navštíviť úplne zabudnete na niekoľko nedostatkov :). Aj ja som sa pred príchodom tešila na pohľad z Empire State Building, plavbu okolo sochy slobody, či návštevu muzikálu na Broadway. A New York nesklamal. Bol taký ako som si ho predstavovala, hneď ako sme dorazili do centra na stanicu Penn Station a vystúpili z podzemia, najbližších 20 minút sme len dvíhali hlavy do hora a pozorovali množstvo mrakodrapov. A videli sme tiež tie filmové žlté taxíky, stánky s hot dogom a domácich ponáhľajúcich sa do práce s obrovskými papierovými pohármi kávy.

New yorský hot dog :)

New York

Pouličné stánky s jedlom

Naša prvá cesta do Ameriky sa začína 30.12.2015 na letisku v Prahe, odkiaľ letíme s prestupom v Amsterdame na jedno z new yorských letísk Newark. V Amsterdame nás príjemne prekvapila letecká spoločnosť Delta Airlines, keď nám z ničoho nič darovali dve miesta v Business Class triede. Takže z 8 a pol hodinového letu bol nakoniec jeden z najväčších zážitkov z tejto dovolenky :). Ak ste už išli s Business Class, určite viete o čom hovorím :). To šampanské, neustále kulinárske špecialitky, perinka s vankúšom, no a hlavne posteľ :). Sedadlo, ktoré si môžete sklopiť úplne na ležmo, takže sa vyspíte takmer ako doma.

Business Class

Business Class

Business Class

Na letisku v Newarku pristávame okolo druhej poobede new yorského času, u nás na Slovensku máme už 8 hodín večer. Z letiska sa dá jednoducho dostať do centra na Manhattan pomocou vlaku Air Train a NJ Transit. Najskôr sa odveziete cez niekoľko terminálov na Newark Liberty International Airport Station, kde si musíte kúpiť lístok v automate na NJ Transit a tento vlak vás odvezie až do centra Manhattanu na Penn Station. Odtiaľto chodí už metro, my sme to mali však do hotela blízko aj pešo, tak sme sa prvýkrát prešli po uliciach veľkomesta. Budovy okolo nás boli naozaj vysoké, aj keď pri tom množstve niektoré zanikali a tu som si ich možno ani nevšimla, no niekde na Slovensku by patrili medzi najvyššie. Množstvo ľudí bolo cítiť na prvý pohľad, prechody preplnené a zvykom v New Yorku je to, že ľudia chodia veľmi často na červenú a častokrát poriadne zavadzajú v ceste autám. Zelená tu neexistuje, namiesto nej sa rozviesti na semafore biela. Autá sú však veľmi tolerantné, čo mi bolo veľmi sympatické a cez všetky prechody chodia veľmi pomaly, keďže vedia, že chodci im tam môžu hocikedy skočiť. Ulice pôsobia celkovo dosť špinavo, typické sú veľké čierne alebo tmavé vrecia odpadkov, ktoré newyorčania jednoducho položia pred vchod domu. Dramatický dojem ulice dodávali aj pariace sa kanály, no a samozrejme hluk, trúbenie, občas húkanie sirén, jednoducho ruch New Yorku :).

Ceny hotelov v centre New Yorku na Manhattane sú pomerne vysoké. Ale lokalita je to určite výborná, pretože väčšina slávnych newyorských atrakcií je na Manhattane a niekedy možno ani nebudete potrebovať lístok na metro. New Yorské metro je pomerne komplikovaná sieť niekoľkých trás, niekedy mi chýbali na staniciach mapy a smerovania kam vlastne daná linka ide. Existuje tu niekoľko tipov lístkov, my sme využívali Metro card, ktorá sa dá dobiť ľubovoľnou sumou a tá sa vám potom vždy po prejdení cez turniket stiahne. Cena jednej jazdy je okolo 2 dolárov. Dá sa kúpiť aj týždňová permanentka ak plánujete cestovať metrom naozaj veľa, ale my sme niektoré dni naozaj takmer celý čas chodili pešo, takže sme ju nepotrebovali.

New yorské metro

Okrem cien hotelov, aj ceny v reštauráciách či kaviarňach sú pomerne vysoké. Cena kávy sa pohybuje okolo 3 dolárov, avšak z kávy ako takej som bola trochu sklamaná, pretože takmer všade sme dostali veľké papierové poháre s kávou, ktorá mala od cappucina dosť ďaleko :). Ale aspoň espresso zodpovedalo tomu čo poznám z Európy. No na druhej strane musím pochváliť sladkosti, určite si nenechajte ujsť domáci new yorský cheesecake, waflu so šľahačkou a ovocím alebo rôzne druhy muffinov :). Všetko je veľmi veľké a poriadne kalorické, ale stojí to za to ochutnať. Výber reštaurácií je obrovský, najlacnejšie sú určite fast foody, ktorým sme sa celkom vyhýbali. Okrem nich je tu aj veľa bio a organických reštaurácií, kde sme sa zastavili napríklad na polievku či cestoviny. Lacnejšie reštaurácie nájdete v oblastiach Korea Town, Chelsea alebo Chinatown. Všade po uliciach uvidíte typické new yorské hot dogy, ale okrem nich tu majú aj kopu iných vecí ako kebap, sladké a slané pečivo či kávu. Vychytenými sú aj takzvané kamióny s jedlom (food trucks), o ktorých je dobre si dopredu zistiť kde sa budú nachádzať a čo konkrétne ponúkajú. Ešte jedna dôležitá informácia na záver, v Amerike sú v každej reštaurácii, kaviarni, bistre či fast foode zvyknutí na tringeldy (tips). A sprepitné nebýva malé, práve naopak všade očakávajú 15-20% z ceny. Na niektorých bločkoch máte vyslovene napísané, že ak ste boli len priemerne spokojní, stačí dať 15%, ak ste boli veľmi spokojní tak 20% a podobne. V bistrách či fast foodoch je väčšinu pohárik, kde sprepitné môžete hodiť. Ak nedáte vôbec žiadny tringeld, američania to považujú vyslovene za neslušné. Takisto sa nechávajú drobné aj v hoteli za odnesenie batožiny či upratanie izby.

Mňamka :) Lososový hamburger

Jedna z NY večerí

Nezabudnuteľný Silvester

Silvester v New Yorku je zážitkom na celý život. Najslávnejším miestom je Times Square a takzvaný Ball drop, čiže padanie sklenej gule pred polnocou. Tisícky ľudí sa sem hrnú počas celého dňa, sú ochotní stáť tu v zime, bez jedla či pitia (pretože ak odídete zo svojho miesta, len ťažko sa vrátite naspäť), toalety či šampanského. Prísne kontroly vám dovolia doniesť si len minimum vecí, pol litra vody, žiadny alkohol, malé kabelky a podobne. Bezpečnosť je tu určite na prvom mieste a keďže sa tu každý rok zíde asi milión ľudí, vôbec sa tomu nečudujem. Ak slávne padanie gule naozaj chcete vidieť, odporúča sa sem prísť už okolo druhej poobede :). Pre mňa to bola takmer nereálna predstava, stále som myslela na to, že kde pôjdem na wcko alebo čo tam budem robiť s minimom vody a bez jedla :). A ďalšia vec, keďže sme boli v New Yorku prvý krát a bol to len náš druhý deň po príchode, nechceli sme ho stráviť takmer celý čakaním na padanie gule. Takže nakoniec sme sa rozhodli Times Square vynechať a dopriali sme si ešte deň plný atrakcií, silvestrovskú večeru a nakoniec ohňostroj v Central parku.
Times Square

Times Square

Náš posledný deň roku 2015 sa začína na jednej z najznámejších new yorských atrakcií – Empire State Building. Lístky sme si zajednali dopredu cez internet, najlacnejšie sú lístky na 86. poschodie za 32 dolárov na osobu. Okrem toho sa dajú kúpiť aj lístky na 102. poschodie, no na základe recenzií sme sa rozhodli, že stačí 86. Na tom najvyššom je vraj oveľa menej miesta, zbytočne drahý lístok a výhľad úplne ten istý :). Výhodou toho, že sme šli na Empire hneď ráno, bolo množstvo turistov, v rade sme čakali len minimálne a aj hore sme mali dostatok miesta na fotenie. Výhľad je jednoducho úžasný. Aj keď Empire už nejaký ten čas nieje najvyššou budovou New Yorku, stále priťahuje tisícky turistov a hovorí sa mu aj srdce New Yorku. Slávna budova bola postavená už v 30tich rokoch 20. storočia a postavili ju len za necelých 410 dní. V noci je stavba krásne vysvietená, počas Vianoc hýri zeleno-červeno-bielymi farbami. Všetky budovy vyzerajú popri Empire pomerne malé, kúsok od nej sa nachádza Rockefellerove centrum, odkiaľ je tiež veľmi pekný výhľad a odporúčam sem ísť hlavne večer. Na jednej strane výhľadu z Empire sa vám naskytne pohľad na obrovský Central Park a pôsobí celkom nezvyčajne medzi tým množstvom mrakodrapov a výškových stavieb. Na druhej strane sa v diaľkej týči World Trade Centrum postavené na mieste bývalých Dvojičiek, ktoré je momentálne najvyššou budovou mesta.

Empire State Building

Empire State Building

Empire State Building

Empire State Building

Z Empire State Building smerujeme k ďalšej známej a zaujímavej new yorskej budove – Flatiron Building alebo takzvanej žehličke. Názov vám bude pri prvom pohľade jasný, pretože stavba má tvar žehličky. Budova je staršia ako Empire State Building a začiatkom 20. storočia bola dokonca najvyššou stavbou New Yorku. Okolie Flatiron Building sa tiež nazýva Flatiron District a je to veľmi milá časť New Yorku s veľmi pekným parkom Madison Square Park a mňa osobne zaujal taliansky trh Eataly, nachádzajúci sa len pár krokov od Flatiron Building. Na trhu mali obrovský výber talianskych potravín, sladkostí, ovocia a zeleniny, cestovín, kávy, rýb a okrem toho tam bola reštaurácia a kaviareň. Miesto má naozaj svoje čaro a cítite sa tu ako v Taliansku, len ceny sú dosť vysoké. Všetko však vyzerá veľmi čerstvo a lákavo, takže sa určite necháte prehovoriť na nejaké to tiramisu :).

Flatiron Building

Flatiron Building

Eataly

Od Flatiron Building pokračujeme na piatu Avenue, asi jednu z najznámejších ulíc New Yorku. Aby som nezabudla, orientácia na Manhattane je veľmi jednoduchá. Nachádzajú sa tu len dva druhy ulíc – Avenues a Streets. Streets sú kratšie a je ich teda oveľa viac ako Avenues. Avenues a Streets sú na seba kolmé, jedinou šikmou Avenue je samotný Broadway. Piata Avenue je hlavne sídlom luxusných značiek a obchodov, no nájdete tu aj niekoľko zaujímavých budov, napríklad Katedrálu sv. Patrika alebo Rockefellerove centrum. Koniec Piatej Avenue je pri slávnom hoteli Plaza, ktorý určite poznáte s filmu Sám doma v New Yorku. Hneď tam začína zelená oáza New Yorku – Central Park.

Rockeffelerove centrum

Hotel Plaza

Ako sa blížil večer, ulice mesta sa stále viac a viac zaplňovali a hlavne v okolí Times Square boli niektoré ulice úplne uzatvorené, všade bolo množstvo policajtov a ľudia stáli v radoch kvôli bezpečnostným kontrolám. My sme sa pred samotnou rozlúčkou so starým rokom ešte vybrali na hotel na chvíľku si oddýchnuť a navečerať sa v reštaurácii priamo pri hoteli. Vyskúšali sme hamburgery, ktoré boli vynikajúce, aj ten môj plnený lososom, čo je trošku nezvyčajná ingrediencia na hamburger. Okolo desiatej sme vyrazili do ulíc a zo zvedavosti sme smerovali k Times Square, kde sme stále trošku dúfali, že možno niekde z diaľky by sme slávny Ball drop predsa len mohli vidieť :). Ale smola, celkovo je námestie dosť malé a všade okolo sú vysoké budovy, takže guľu je takmer nereálne vidieť zdiaľky. Až na jednu výnimku, ktorú sme v podstate objavili úplne náhodou. Náš plán bol ísť sa pozrieť do Central Parku, kde sme čítali, že býva najkrajší ohňostroj v meste. Okolo 11 v noci tu ešte nebolo až tak veľa ľudí, tak sme sa trochu poprechádzali až sme objavili jedno miesto, kde stálo pár ľudí a dívalo sa do diaľky. A keď sme sem prišli, uvideli sme načo sa včetci tí ľudia pozerajú. Vďaka tvaru new yorkských ulíc sme z Central Parku dovideli až na Times Square a v pozadí sa ligotala guľa. Takže sme sa nadšene postavili na toto miesto a do polnoci čakali na slávny Ball drop. Po odpočítavaní zaplavilo Times Square množstvo padajúcich konfiet a v Central parku začal vybuchovať ohňostroj.

Silvester v Central Parku

Zmes národov a kultúr v jednom meste

Po silvestrovskej noci sme si v prvý deň roku 2016 dopriali výborné raňajky neďaleko hlavnej vlakovej stanice Grand Central Terminal. Miesto sa nazýva Delectica a aj keď vyzerá zvonku celkom obyčajne, veľmi sme si pochutili (viď foto). Mimochodom ak už budete blízko stanice Grand Central Terminal, určite zájdite dnu. Krásna historická budova so zlatými hodinami v strede hlavnej haly a perličkou na torte je strop pripomínajúci nočnú oblohu. Miesto mi pripadalo viac ako múzeum než vlaková stanica.

Raňajky

Grand Central Terminal

Grand Central Terminal

Hneď potom sme sa presunuli bližšie k vodám rieky Hudson a konkrétne k Lincolnovmu tunelu. Tu sa začína chodník s názvom High Line, čo je akási promenáda vybudovaná na bývalej železničnej trati. V lete je to tu asi trochu krajšie, pretože popri chodníku je nasadených kopa kvetov a stromov, takže v zime to celé pôsobí trošku pochmúrne a sivo. No napriek tomu sme tu stretli množstvo turistov či domácich, pouličných spevákov a videli sme aj pár farebých kvetov a stromov. Z High Line sme vyšli vo štvrti Chelsea, len neďaleko známeho Chelsea trhu. Hneď sme si to tam namierili aby sme sa trošku ohriali po celkom dlhej prechádzke. Miesto mi pripomínalo starú továreň alebo možno trochu aj väzenie, no cítila som sa tu veľmi útulne. Trh je plný malých obchodíkov, reštaurácií či kaviarní so všetkým možným, od suvenírov, potravín až po oblečenie. Vládne tu veľmi rušná atmosféra, krik, vône rôznych jedál či príjemná hudba. Niektoré kaviarne a reštaurácie majú stoly priamo v uličke, kadiaľ všetci chodia a zákazníci tak môžu sledovať okoloidúcich no a na druhej strane, vy si môžete lepšie prehliadnuť čo dobré majú na tanieri :).

High Line

High Line

High Line

Chelsea Market

Chelsea Market

Smerom na juh od Chelsea Market sa dostávame do štvrte Greenwich Village. Je to štvrť umelcov a necítili sme sa tu ani ako v New Yorku, pretože väčšina budov je nízka a pripomína to tu skôr vidiek, než veľkomesto. Naším cieľom bolo dostať sa až do Chinatownu, takže sme mali pred sebou ešte poriadny kus, no cestou sme natrafili na množstvo známych a dôležitých new yorských miest. Ako prvá priamo v Greenwich Village bola New Yorská univerzita nachádzajúca sa pri parku Washington Square Park. Tu môžete vidieť oblúk pripomínajúci ten víťazný v Paríži a okrem toho množstvo domácich aj turistov posedávajúcich na lavičkách, venčiacich psov či len tak prechádzajúcich sa po parku. Priamo pri New Yorskej Univerzite sa nachádza štvrť Noho, ktorú ohraničuje Broadway s množstvom obchodov. Smerom na juh nájdete štvrť s veľmi podobným názvom – Soho (South of Houston Street). Je to štvrť umelcov, rôznych galérií, ale podobne ako Noho patrí medzi obľúbené new yorské nákupné oblasti. Zaujímavé je si tu pozrieť jednotlivé stavby s typickou new yorskou architektúrou – po väčšine tehlové domy s kovovým vonkajším schodiskom. Ak vás tu prepadne chuť na niečo dobré, zamierte si to do pekárne Ferrara Bakery & Cafe. Odtiaľ je to už len kúsok do Chinatownu, čo bola naša cieľová destinácia. Hneď ako sme sa v ňom ocitli, prestala som sa cítiť ako v New Yorku, z obchodov a reštaurácii zmizli anglické nadpisy a zmenili sa na čínske znaky. Domy väčšinou nízke hýrili všetkými možnými farbami, vo výkladoch sme videli najrôznejšie veci od suvenírov, potravín až po vysiace kačky a kurence pripravené na hodenie na pekáč :). Ceny v reštauráciách a obchodoch sú tu určite nižšie ako v iných častiach Manhattanu, čo môžem odporučiť je nákup suvenírov. Najznámejšou ulicou v Chinatowne je Canal street, okolo ktorej sa sústredia mnohé reštaurácie a obchodíky. Ak by ste mali chuť na malý oddych po náročnom chodení po uliciach New Yorku, zájdite do kúpeľov Aire Ancient Baths, ktoré sa nachádzajú len kúsok od Chinatownu a zastávky metra Canal Street.

Washington Square Park

Greenwich Village

Chinatown

Chinatown

Chinatown

Priamo v strede našej prechádzky po Chinatowne sme sa zrazu ocitli v talianskej štvrti Little Italy. Na rozdiel od Chinatownu je to veľmi malá štvrť, no cez vianočné obdobie veľmi pekne vyzdobená a natrafili sme tu na kopu výborne vyzerajúcich reštaurácií či kaviarní, ochutnali sme napríklad taliansku sladkú špecialitu cannolli. Čínske nápisy vystriedali talianske, rozhovory na ulici boli tiež prevažne talianske. New York je známy tým, že tu žije množstvo prisťahovalcov z rôznych kútov sveta, niektorí z nich dokonca aj keď tu už žijé desiatky rokov stále nehovoria anglicky.

Little Italy

Nákupná horúčka a nočný New York

Okrem veľkého množstva atrakcií a miest, ktoré sa dajú v New Yorku vidieť, je toto veľkomesto rajom nakupovania. Či už začnete v centre v okolí slávneho obchodného domu Macy alebo v jednom z nákupných centier, výber je obrovský. My sme sa najskôr zašli pozrieť do Macy’s, ktoré si nieslo niekoľko desiatok rokov prvenstvo ako najväčšie nákupné centrum na svete. Zaujímavosťou sú napríklad staré drevené eskalátory, ktoré stále fungujú už od založenia obchodného domu v 30. rokoch 20. storočia. Vianočná výzdoba tu bola naozaj krásna a na 9. poschodiach nájdete rôzne oddelenia, mužské, ženské či detské oblečenie, kabelky, šperky ale aj pár kaviarní a bistier. Po novom roku sú tu samozrejme výpredaje, takže nakupovanie sa určite oplatí. Musíte sa ale vyzbrojiť veľkou dávkou energie a nervov, lebo vás čakajú plné kabínky, tlačenica pri kase či pri stojanoch s tovarom. Ďalšou slávnou new yorskou nákupnou zónou je slávna piata avenue, kde sú ale predovšetkým drahé a luxusné značky. Ja som si ešte dobre nakúpila v outletovom nákupnom centre Century 21, ktoré sa nachádza na viacerých miestach v New Yorku, napríklad vo Financial District blízko World Trade Centra alebo severnejšie blízko Central Parku.

Macy

Nákupmi sme zabili dosť veľa času a hneď ako sa zotmelo zašli sme na Times Square. Námestie slávne vďaka svietiacim bilbordom až máte pocit, že je stále deň, pretože svetlá sú také silné až sa mi zdalo, že ani obloha nieje úplne tmavá aj keď bol večer. V strede námestia sú červené schody, na ktorých chce mať fotku asi každý turista, ktorý navštívi New York. Samozrejme ani tu nesmie chýbať bezpečnosť a na každom kroku stretnete policajtov, ktorí dozerajú na celkové dianie na námestí. Ďalšou slávnou atrakciou na námestí je reštaurácia Bubba Gump, ktorú si pravdepodobne pamätáte z filmu Forrest Gump. Reštaurácie je zameraná primárne na krevety, na spodnom poschodí je obchod pre fanúšikov so suvenírmi a tam sa musíte nahlásiť ak chcete ísť na druhé poschodie do reštaurácie. Na Times Square sa nachádza aj stánok TKTS, kde si každý deň môžete kúpiť zlacnené lístky na predstavenia na Broadwayi v ten daný deň. Presne to sme spravili aj my, len sme si vystáli asi hodinovú radu a nakoniec si kúpili lístok v 50% zľave na predstavenie Fantóm v opere.

Bubba Gump

Večer sme sa rozhodli zájsť na výhliadku Top of the Rock na Rockefellerovom centre. Lístky kupujeme opäť cez internet, za 32 dolárov na osobu. Mali sme šťastie, lebo sme sem prišli tesne pred posledným vstupom, posledný výťah hore ide o 23.00 večer. Celkovo je výhliadka otvorená do polnoci, takže hore budete mať dosť času na vychutnanie si výhľadu a fotenie. Hneď ako prvé ma zaujal výťah, ktorý má presklený strop a cestou hore alebo dole vidíte nad sebou vysokánsku komoru z čoho ide až trochu strach :). Vrchol sa skladá z dvoch poschodí a výhliadka je veľmi pekná a obľúbená aj preto, že odtiaľto krásne vidieť na Empire State Building. Rockefellerove centrum je inak komplex 19 budov, nachádzajú sa tu rôzne firmy, nákupné centrum, reštaurácie a v zime slávny vianočný stromček s klziskom, ktorý si tiež určite pamätáte z filmu Sám doma v New Yorku. Kúsok od klziska smerom na piatu avenue zájdite do cukrárne Magnolia Bakery, kde sa síce nedá sedieť, len stáť pri pultoch a malých stolíkoch, no koláče a rôzne dobrotky vyzerajú úžasne.

Top of the rock

Po stopách burzových maklérov a oddych v Brooklyne

Hneď po zobudení nás privítalo slniečko a tak sme sa v tento krásny zimný deň vybrali na juh Manhattanu do finančnej štvrti Financial District a ku Wall Street. Jednou z prvých zastávok bol memoriál z teroristického útoku na dvojičky z 11.9.2001. Miesto je naozaj veľmi emotívnym zážitkom, jednak samotný memoriál vyvoláva zvláštny pocit, pretože je to obrovská fontána v tvare základov bývalého World Trade Centra, po ktorej obvode sú vypísané mená všetkých obetí tejto tragickej udalosti. Voda steká do hlbokej jamy a pohľad na toto miesto nieje určite príjemný. Sem tam pomedzi mená vidíte zastrčené biele kvety a keďže je to pomník pre všetkých zosnulých vládne tu tichá a pochmúrna atmosféra. Len kúsok od memoriálu je vchod do múzea, ktoré je venované udalostiam z 11.9. Vstupné stojí 24 dolárov a vyhraďte si naň aspoň 2 hodinky času. Podobne ako memoriál, je to veľmi emotívne miesto, múzeum je naozaj prepracované a smutné. Nebudem až tak prezrádzať čo je vo vnútri, ale dozviete sa tu všetky detaily udalostí z 11.9., uvidíte množstvo zničených vecí, budete si môcť pozrieť správy a výpovede ľudí, ktorí boli svedkami útoku.

Memoriál 9/11

Memoriál 9/11

Memoriál 9/11

Memoriál 9/11

Po múzeu pokračujeme prechádzkou po oblasti Financial District a hľadáme slávnu Wall street. Cestou k nej sme ešte natrafili na peknú historickú stavbu Trinity Church a priamo pri ňom začína samotná Wall Street napájajúca sa na Broadway. Wall Street je ulica burzových maklérov, bankárov a manažérov no a pomedzi nich chodia stovky turistov a fotia si slávnu New Yorskú burzu či budovu NASDAQ. Okrem toho je na konci Wall street aj symbol burzovníctva – veľká socha býka, na ktorú stoja ľudia každý deň v rade aby sa mohli pri nej odfotiť.

Wall Street

Ak už budete vo finančnej štvrti, je to odtiaľ veľmi blízko na slávny Brooklynský most, ktorý spája Manhattan s Brooklynom. Most je aj pre autá, chodcov či cyklistov, ponad cestu vedie chodník pre peších, takže odporúčam minimálne raz sa po tomto moste prejsť. Je tu krásny výhľad na mesto, hlavne keď svieti slniečko. Prechádzka nieje až taká dlhá, normálnym tempom to prejdete za 20-25 minút. Most patrí medzi najstaršie v USA a pre mnohých je symbolom New Yorku. Na brooklynskej strane mostu sa ocitnete vo štvrti Dumbo odkiaľ je dobrý výhľad na most, ale nájdete tu aj niekoľko výborných reštaurácií a kaviarní. Jednou je pizzeria Ignazio’s nachádzajúca sa blízko prístavu. V lete určite nevynechajte zmrzlinu v Brooklyn Ice Cream Factory a morské plody v Luke’s Lobster. Brooklyn Bridge si zájdite odfotiť do parku Brooklyn Bridge Park alebo na druhú stranu mostu v smere k Manhattan Bridge. Ak máte viac času odporúčam prechádzku po promenáde Brooklyn Heights. Odtiaľto vidieť krásne na Manhattan a samozrejme tiež na Brooklyn Bridge.

Brooklyn Bridge

Brooklyn Bridge

My sme na Brooklyn až toľko času nemali a navštívili sme len okolie mostu, uličky štvrte Dumbo a parky blízko Brooklyn Bridge. Brooklyn ale určite stojí za dlhší pobyt, nachádza sa tu napríklad veľmi pekný park Prospect park, súčasťou ktorého je botanická záhrada. Takisto odporúčam navštíviť tu jednu z reštaurácií alebo kaviarní, lebo ceny sú tu nižšie ako na Manhattane. Súčasťou Brooklynu je štvrť Wiliamsburg, ktorá je miestom umelcov a žije tu veľká komunita hipsterov. Hlavne večer táto štvrť žije, známe sú napríklad bary Baby’s All Right alebo Cameo.

Zelená oáza New Yorku – Central Park

Počasie nám prialo počas celého nášho pobytu v New Yorku, aj keď niekedy boli teploty mínusové, slniečko nás stále ako tak ohrievalo. Tak to bolo aj v deň, keď sme sa vybrali na prechádzku po Central Parku. Prekvapivo v parku prevažovala zelená farba, trávnik bol naozaj krásny a upravený ako keby bolo leto alebo jar. Na trávnik sa v zime nesmie vkročiť, celé plochy sú ohradené plotom. Prechádzku sme začali pri hoteli Plaza, kde je blízko vstupu do Central parku klzisko. Potom sme sa už vybrali tam kam nás nohy zaviedli, až sme sa dostali k prvej zastávke a tou bolo miesto venované Johnovi Lennonovi. Už zdiaľky sme počuli gitaru a známu melódiu piesne Imagine. Samotný pamätník je v podstate len malá mozaika z dlaždičiek na zemi s nápisom Imagine a okolo nápisu sú položené červené ruže. Miesto je však veľmi obľúbené, ľudia sa tu fotia a aj v zime si ľahnú na studenú zem len aby mali nápis odfotený čo najkrajšie :). Neviem, či spevák, ktorý spieval Johnove Lennonove pesničky je tu vždy, no veľmi sa mi to páčilo a ešte viac to podčiarkovalo atmosféru tohto miesta.

Central Park

Central Park - Imagine

Central Park

Typickou súčasťou Central parku sú malé veveričky, ktoré sú veľmi prítulné, niektoré chodili popri nás naozaj blízko, že by sa dali aj ľahko pohladkať. Radšej to ale neskúšajte, počula som, že niektoré môžu prenášať rôzne choroby, takže radšej im len niečo hoďte pod zub (najlepšie oriešok :)) a odfoťte si ich na pamiatku.

Central Park

Central park je obrovský, takže sme nemali v pláne prejsť ho celý. V noci to vraj nieje veľmi bezpečné miesto, no cez deň a hlavne keď svieti slniečko, je to miesto odpočinku a športu. Domáci si sem chodia zabehať, zakorčuľovať či zabicyklovať, keď je teplejšie tak piknikujú na zelenej tráve, opaľujú sa alebo len tak oddychujú. Asi v polovici parku sa nachádza malý zámoček s názvom Belvedere odkiaľ je pekný výhľad a súčasťou je aj malý obchodík so suvenírmi. Okrem obľúbeného turistického miesta slúži zámok aj ako meterologická stanica.

Ešte stále ostáva jedna známa atrakcia, ktorú som zatiaľ nespomínala a každý návštevník k nej absolvuje cestu. Socha Slobody, stojaca na Liberty Island, ďalej od rušného centra Manhattanu. Socha postavená francúzskym sochárom Gustave Eiffelom a poslaná američanom ako dar od francúzskeho ľudu. Znovu odporúčam kúpiť si lístky na sochu cez internet a určite pár dní dopredu. My sme sa v tomto prípade nechali tak trochu oklamať, zabudli sme si lístky kúpiť skôr a v deň, keď sme chceli sochu navštíviť boli už všetky vypredané a dali sa kúpiť iba na nasledujúci deň. Tak sme si povedali, že skúsime štastie a možno sa nám podarí zohnať ešte nejaké lístky na mieste. K soche sa najlepšie dostanete z Battery Parku v Dolnom Manhattane, odkiaľ plávajú lode smerujúce na Liberty Island. Odporúčam okrem samotného Liberty Island navštíviť aj Ellis Island a konkrétne imigrantské múzeum, kde sa dozviete zaujímavé informácie a imigrantoch, ktorí kedysi v obrovskom množstve prišli do Ameriky. Tak sme to mali v pláne aj my, žiaľ hneď po vystúpení z metra sa na nás vrhol predajca lístkov a predal nám lístky na loď, ktorá mala zastaviť aj na Ellis Island aj na Liberty Island. Cena bola len trochu vyššia ako tá na internete a presvedčilo nás ešte aj to, že tiež vedel, že všetky lístky v ten daný deň sú už vypredané. Potom nás poslal k nástupištu, kde nás čakala loď a až tam sme sa dozvedeli, že ide o akýsi vodný taxík, ktorý nestojí ani na Ellis ani Liberty Island, len sa okolo nich plaví. Jediným pozitívom bolo, že lístok platil 24 hodín a bol to takzvaný hop-on hop-off, čiže sme mohli hocikedy nastúpiť a vystúpiť, tak sme ho potom ešte neskôr využili na prepravu do Brooklynu. Takže sochu slobody sme videli len z lode, no mňa osobne viac mrzelo imigrantské múzeum, lebo som dostala niekoľko odporúčaní, že je naozaj super. Takže rada pre vás, nenechajte sa oklamať pouličnými predavačmi lístkov a radšej si lístok kúpte cez internet.

Loď k soche Slobody

Socha Slobody

Slávne osobnosti v múzeu aj na doskách Broadwayu

Náš pobyt v New Yorku sa pomaly blíži ku koncu, ale keďže náš odlet bol plánovaný až na 21.00 večer, mali sme ešte skoro celý deň na poslednú rozlúčku s New Yorkom. A keďže počasie bolo poriadne mrazivé, rozhodli sme sa tento deň stráviť prevažne vo vnútri. Hneď po raňajkách sme sa vybrali do múzea voskových figurín kúsok od Times Square. Vstupné, ak si ho kúpite cez internet stojí, 25.75 dolárov. Rozprestiera sa na niekoľkých poschodiach, začali sme na 9. poschodí, kde boli slávni herci ako Johnny Depp, Jennifer Aniston či Anne Hathaway. Okrem toho, že každá socha je naozaj prepracovaná a vyzerá ako živá, aj prostredie je prispôsobené, pri Harrisonovi Fordovi je džungľa ako v Indiana Jones a pri Brusovi Willisovi mrakodrapy ako v smrtonosnej pasci. Okrem samotných sôch sa dozviete aj o tom ako taká socha vzniká, koľko to trvá a podobne. Súčasťou múzea je expozícia venovaná superhrdinov (Hulk, Spiderman a podobne), ktorej časťou je aj 4D kino. Na návštevu si nechajte určite minimálne 2 hodiny. Pre inšpiráciu pár foto:

Múzeum Madam Tussaud

Múzeum Madam Tussaud

Múzeum Madam Tussaud

Ďalšou príležitosťou, kde sme mali možnosť vidieť celebrity bolo predstavenie na Broadway. Ako som už spomínala, lístky sme zohnali s 50% zľavou na Times Square v stánku TKTS. Sú určité predstavenia, na ktoré lístky v zľave nedostanete a to väčšinou tie veľmi obľúbené ako Leví kráľ, Aladin či Wicked.  Preto lístky na tieto muzikály kúpte radšej dosť dopredu cez internet, lebo v deň prestavenia či pár dní pred už budú voľné len najdrahšie miesta. Kým sme stáli v rade na lístok, okolo nás chodili zamestnanci zodpovední za jednotlivé predstavenia a každý nám ponúkal niečo iné :). Bolo to naozaj veľmi ťažké rozhodnúť sa, na ktoré predstavenie ísť. Našu dilemu nakoniec vyriešil starší pár čakajúci za nami, keď nám povedali, že pokiaľ je to prvýkrát v našom živote návšteva Broadwayu, mali by sme ísť na klasiku a to Fantóma v Opere. Takže bolo rozhodnuté a za 75 euro na osobu sme mali výborné miesta v spodnej časti divadla. Fantóma v opere hrajú na Broadway už viac ako 25 rokov a stále v tom istom divadle – Majestic Theatre, ktoré je jedno z najväčších a najstarších na Broadwayi.

Broadway

Broadway

Broadway

Pre mňa bolo predstavenie jedným z najlepších zážitkov nášho výletu v New Yorku, ten spev, živý orchester, tanečníci a nádherné kostýmy boli neporovnateľné s tým, čo som zatiaľ na hocijakom predstavení videla. Musím povedať, že niekedy sme mali trochu problém s angličtinou, je to pomerne ťažké rozumieť spevu a okrem toho, veľa piesní vo Fantómovi je operných. No dej je celkom jednoduchý, takže aj keď nebudete rozumieť doslova každé slovíčko, idea vám určite neunikne.

7 nocí v nikdy nespiacom meste sa končí. Ako je už zvykom, na záver môj krátky zoznam, čo by ste pri návšteve New Yorku nemali vynechať:

1. Aspoň jeden výhľad z mrakodrapu (napríklad Empire, Top of the rock alebo World Trade Centrum)
2. Muzikál na Broadwayi
3. Nakupovanie
4. Prechádzku po Central Parku
5. Cheesecake alebo waflu v jednej z kaviarní

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *